PAYLAŞ
Siirt- Tillo

Tilo ilçesi Siirt ilimize bağlı 7 ilçesinden biridir. İlçemiz il merkezine uzaklığı 9 km’dir. ilçemize ulaşmak için il merkezinden ilçeye giden dolmuşlar vardır. Bunlarla ulaşım sağlanabilir. Yolu gayet güzel olup rahatlıkla ulaşılabilirsiniz.

Siirt'in ilçeleri
Siirt’in ilçeleri

Tillo ilçemizin tarihine göz atacak olursak;

Tillo ilçemizin tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. birçok medeniyette v sahipliği yapmıştır. 1514 çaldıran Seferi sırasında Yavuz Sultan Selim’in girişi ile ve Kürt yazar İdris-i Bitlis’in desteği ile Osmanlı topraklarına katılmıştır.  Tillo ilçemiz hem İslam dini için hem de Hıristiyanlar için çok önemli bir yere sahiptir. Burada her iki dine ait yapılar bulunmaktadır. Tillo ilçesi Süryanicede Ruhlar Alemi anlamını taşımaktadır. Evliyalar kenti olarak da bilinir. Daha önce Nahiye olan Tillo ilçe olduktan sonra Aydınlar ismini almıştır. Daha sonra yapılan bir değişiklikle yerleşim yerlerin eski ismini alacağına dair bir yasa çıktı. Aydınlar ilçesi ismi Tillo olarak tekrar değiştirildi.

Siirt- Tillo
Siirt- Tillo

İlçemizin doğa ve tarihi yerlerine göz atacak olursak;

İlçemiz kültürel bakımında zengin bir ilçedir. İlçenin her bir köşesinde tarihi iz vardır. Ülkemizin en önemli evliyaları bu ilçede yetişmiştir. Burada birçok evliyanın türbesi bulunmaktadır. bu ilçemize yıl içerisinde birçok ziyaretçisi gelmektedir. Bu vesile ilçe ziyaretçilerin desteği ile çok canlı olmaktadır. Bu ilçede ziyaret edilip gezilecek yerleri sizin için listeledik:

Tillo Hangi Şehirde
Tillo Hangi Şehirde

İbrahim Hakkı hz. Türbesi: Aslen Erzumlu olan İbrahim hakkı hazretleri sonra Tillo’ya taşınmıştır. Birçok bilim işi ile uğraşmıştır. Vefat edince buraya gömülmüştür. Eserleri şuan burada bulunan müzede sergilenmektedir. Bu türbeye yıl içerisinde birçok ziyaretçi gelmektedir. adak adayan, dua eden insanlara şahit olabiliyorsunuz.

İbrahim Hakkı hz. Türbesi:
İbrahim Hakkı hz. Türbesi:

İsmail Fakirullah hz.Türbesi: İbrahim hakkı hazretlerin hocasıdır. Hayatı ilimle geçmiştir. Çok önemli çalışmalar yapılmıştır. ölünce buraya defnedilmiştir. Yapılan türbesinde günün ilk ışıkları sandukasını aydınlatmaktadır. Fakat restorasyon çalışmalarda bu bozulmuş olup bir daha orijinal haline getirilemedi. Aynı şekilde eserleri buradaki müzede sergilenmektedir. Bu türbeye yıl içerisinde birçok ziyaretçi gelmektedir. adak adayan, dua eden insanlara şahit olabiliyorsunuz.

İsmail Fakirullah hz.Türbesi:
İsmail Fakirullah hz.Türbesi:

Sultan Memduh hz.Türbesi: Tillo da doğmuştur. Bütün eğitimini dedesi İsmail Fakirullah ve İbrahim Hakkı hazretlerin yanında görmüştür. Birçok çalışmaya imza atmıştır. Ölünce burada defnedilmiştir. 1847 yıllında Tillo da bunun için bir türbe yapmışlardır. daha oğlu ölünce aynı yerde defnedilmiştir.

Sultan Memduh hz.Türbesi:
Sultan Memduh hz.Türbesi:

 

Şeyh Mücahiz hz.Türbesi : Doğum tarihi ile ilgili kesin bilgi yoktur. Tillo da yaşamıştır. Önemli bir evliyadır. Bugün onun soyunda gelen birçok evlya bulunmaktadır. 1262 yıllında vefat edince buraya defnedilmiştir. Türbesinin üzerinde Arapça bir şeyler yazılmaktadır. Anlamı şöyledir: Hayy, Dâim ve Bâki O’dur. (Allah)… O’nun dışındakilere beka’ yoktur. Has evliyaların ruhlarına şifa bahşeden de O’dur…

Şeyh Mücahiz hz.Türbesi
Şeyh Mücahiz hz.Türbesi

 

Kal’at-ul Üstad Tepesi: Tillo da meşhur ışık teorisinin uhatabı olan tepedir. İlk güneş ışıkları buradan türbeye vurmaktadır. Burası aslında kale olarak da bilinir. Yöre halkı buraya piknik yapmaya gider çok güzel bir manzarası bulunmaktadır.

Kal'at-ul Üstad Tepesi:
Kal’at-ul Üstad Tepesi:

 

 Ras-ıl Hacar: Şehir merkezinden yaklaşık 4 km uzaklıkta  olan   bu yapı Eruh yolunda bulunan Rasıl Hacar (Taş Başı), şehir kargaşasından ve stresinden uzak, doğa harikası olan bir yer. Doğa hayranı olanların ve doğa sporcularının arayıp ta bulamadıkları bir yerdir. Burası keşfedilmeyi beklemektedir. Pek kimse tarafında bilinmeyen bu doğa harikası yer gelenler de gitmek istemiyor.

 Ras-ıl Hacar
Ras-ıl Hacar

 

Delikli Taş: bu taş büyük bir kaya olup içi oyularak sadece bir insanın zor geçebileceği birdeliktir. İnanışa göre günahı olan insan burada geçemezmiş. Evliya çelebinin de burada kalındığı söylenmektedir. Ayrıca burası çilehane olarak bilinir.

Delikli Taş
Delikli Taş

 

Tillo kalesi ve Cam Terası: Bu kale Osmanlı eseri olarak bilinir. Kale yüzünden ilçe pek ışık görmez. Valiliğin yaptığı çalışmalar sonucunda kale üzerinde cam teras inşa edilmiştir. burada şehri izlemek çok güzel bir duygudur. Kesinlikle bu cam terası görmelisiniz. bölgede tektir. buna benzer Karabük Safranbolu’da görmüştüm.

Tillo kalesi ve Cam Terası
Tillo kalesi ve Cam Terası

 

Sonuç olarak bu evliya kenti olarak bildiğimiz ilçemiz kültür ve doğa harikası bir yerdir. Burada tarihi yapıları gezip doyasıya eğlenebiliriz. Buraya mutlaka uğramalısınız.

Tillo
Tillo

 

 

2 YORUMLAR

  1. Benim tek dileğim ölmeden önce mekke ve medineyi görmek. sonra bu ilçemizi ziyaret etmek çok güzel anlatmışsınız. nasıl gidebilirim yardımcı olur musunuz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz