van

Cennet ülkemizin her köşesi harikadır ama ziyaretçiler bazı yerlere daha fazla gitmekte ve dikkat çekmektedirler. Sizler için ülkemizin en çok ziyaret edilen 20 farklı destinasyonu hazırladık.

Göreme

Göreme Tarihi Milli Parkı Nevşehir ilinin Avanos ilçesinde Göreme Beldesinde yer almaktadır. Nevşehir il merkezine 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Göreme Tarihi Milli parkına özel aracınız ile gitmek için Nevşehir-Üçhisar istikametini kullanarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca Nevşehir il merkezinden kalkan Göreme dolmuşları ile de rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Ürgüp Göreme

Amasya

Amasya il merkezinde akan ve şehir merkezini ikiye bölen Yeşilırmak ve Yeşilırmak’ın kıyısında yer alan Amasya Kalesi ve Kral Kaya Mezarları ile tarihi ve doğal güzelliği içinde barındıran güzel bir şehirdir.

Amasya

Uzungöl

Uzungöl Trabzon iline bağlı Çaykara ilçesinde yer almaktadır. Uzungöl’e gitmek için öncelikle Trabzon iline ulaşmanız gerekiyor. Trabzon iline karayolu, deniz yolu ve hava yolu ile ulaşabilirsiniz. Trabzon’dan 99 km uzaklıkta bulunan Çaykara ilçesine gidip buradan Uzungöl’e ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma araçları ile ise Trabzon merkezinde Çömlekçi Mahallesinde her yirmi dakikada bir kalkan Uzungöl minibüsleri ile ulaşabilirsiniz.

Uzungöl

İstanbul

İstanbul, Marmara bölgesinde bulunan 14.561.865 nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık şehridir. İlimiz Ekonomi, tarihi ve sosyo-kültürel açıdan önemli bir şehirdir. Gezilecek yerler bakımından ülkemizin en gözde şehirlerinden biridir.

İstanbul

İzmir

Ege’nin incisi İzmir tarihi dokusu ve doğal güzellikleri yıl boyunca ülke içinde ve ülke dışında birçok turist çekmeyi başarmaktadır. hem gezilip görülecek hem de yaşanılacak bir şehirdir.

İzmir

Side

Turist şehri olarak bilinen Antalya ilimizin aslında sadece turist şehri olmadığını aynı zamanda tarihi kokan bir kent olduğunu size Side bölgesi sayesinde daha iyi anlıyoruz.

Side Antik Kenti

Şanlıurfa

Ülkemizin ise en kalabalık 9. büyük şehridir. İlimize bağlı 13 ilçe bulunur. Şanlıurfa ilimizde gezilip görülecek sayısız eser bulunur. Peygamberler şehri olarak bilinen Urfa ilimiz, hem tarihi hem de inanç merkezi olarak bilinir.

Şanlıurfa – Balıklıgöl ve makam-ı İbrahim

Ankara

Türkiye Cumhuriyetin kalbi yani başkentidir. Atamızın bize yadigarıdır. İlimize bağlı 24 ilçe bulunur. İlimiz tarihi yapıları, Doğal güzellikleri ve siyasi kimliği ile ön plana çıkmaktadır.

Ankara

Kaş

Kaş Antalya’ya bağlı bir ilçedir. Turistlik bir ilçe olan Kaş ilçesinde çok sayıda tarihi ve turistlik yer bulunmaktadır. Eşsiz güzelliklere sahip Kaş ilçesinde gezilecek birçok yer bulunmaktadır.

Kaş Gece Sessizliği

Kelebekler Vadisi

Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alan Kelebekler Vadisi sahip olduğu endemik türleri bakımından dünya mirası olarak korunması önerilmiş yüz dağdan biri olma özelliğine sahiptir.

Kelebekler Vadisi

Safranbolu

Safranbolu ilçesi ismini buradan nadir olarak görülen Safrandan bitkisinde almıştır. Safranbolu ilçesi kısaca bir kent müzesi desek yeridir. Gerçekten ilçe gezilip gördüğünde her karış toprağı tarih kokmaktadır.

Safranbolu

Van

Bölgesinin Gezilecek Yerler bakımından en iyi şehridir. Günlerinizi dolu bir şekilde geçirebileceğiniz gibi civar illere yakın olması nedeniyle de günübirlik pek çok yere gidip gelebilirsiniz. Bölgede 5000 yıldan fazla bir süredir Kürt halkı yaşamaktadır.

van

Bozcaada

Bozcaada Çanakkale ilinin ada ilçesidir. Bozcaada ilçesine ulaşım Geyikli İskelesinden kalkan arabalı vapurlar ile sağlanmaktadır.

Bozcaada

Ölü Deniz

Muğla ilinin Fethiye ilçesinde yer alan Ölü Deniz Tabiat Parkı yeşil ile mavinin buluştuğu doğa harikası bir yerdir.

Ölüdeniz- Fethiye

Konya

Konya ilimiz daha çok tarım kenti olarak da bilinse de Turizm yönünde de zengindir. Anadolu Selçuklu devletine başkentlik yapan bu ilimiz tarihi birçok yapı bulunur. Yine Osmanlı Devletinde önemli bir şehir konumundaydı.

Hz. Mevlana türbe ve müzesi -Konya

Mardin

Ülkemizin birçok ırkı, inancı ve mezhebi bir arada tutan bir ilimizdir. İlimiz hem tarihi hemde inanç merkezidir. Tarihi dokusunu kaybetmeyen nadir illerden biridir. Mardin sokaklarından dolaşırken kendinizi tarihte bulacaksınız. Burada gezilip görülecek sayısız eser vardır. Buraya mutlaka bir gün yolunuz düşmeli ve bu harika şehir gezmelisiniz.

Mardin

Pamukkale

Denizli Pamukkale travertenleri pamuktan yapilmis bir masal diyarı adeta. Burayı ilk gordugunuzde neden daha once gelmedim diye hayiflanacaksiniz eminim.Ayaklarınız yere ilk bastiğinda hissettiginiz tortunun yumusakliğiyla benzeri olmayan bir keyif yaşayacaksınız.

Pamukkale

Hierapolis Antik Kenti

Hierapolis Antik Kenti daha sonraki dönemlerde Roma ve Bizans Egemenliği tarafından da kullanılmıştır. Bu antik kentin en büyük yapısı olan Roma Hamamı günümüzde çeşitli eserlerin sergilendiği Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır. Hierapolis Antik Kentinde yer alan tiyatro, surlar, kapılar, Aziz Philippus Mezarı, Nekrpol alanı ve antik havuz günümüze ulaşan tarihi yapılardandır.

Güvercinlik Vadisi

Doğanın ve tarihi buluştuğu muhteşem güzelliğe sahip Güvercinlik Vadisi, görülmesi gereken yerlerdendir.

Çatalhöyük

Çumra ilçesi içinde bulunan Çatalhöyük ile dikkat çekmektedir. İlçe sınırlarında bulunan Çatalhöyük köklü tarihi ile ilçenin en önemli turizm merkezidir.

3 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here