Kumluca-Manavgat

Hepimiz az çok çocukluğumuzda yada büyüklerimizin çocukluğunda köy hayatını yaşamışız yada duymuşuzdur.

En Güzel Köyler

Hep anlatılır köy hayatın ne kadar doğal ve güzel olduğunu hatta çoğu zaman filmlere, kitaplara ve şiirlere köy hayatının konu olduğunu görüp, okuyup veya izlemişizdir. Hatta çoğu zaman şu cümleyi de çok duyarız.

Ben emekli olunca bir köye yerleşecem. Biraz kafamı dinleyecem sözlerini çok duymayanız yada hayal etmeyeniz yoktur. Gün geçtikçe şehir merkezlerinde kentleşmenin artığını şahit oluyoruz. Rahat nefes alacağımız yerler neredeyse kalmadı. Şehir hayatından bunaldık.

Siz değerli okurlarımız da şehir kalabalığında boğuldu iseniz. Rahat nefes alacağınız sesiz bir köy ortamı arıyorsanız. zahmet etmeyin sizin yerine biz araştırıp bulduk.

Skyscanner Türkiye’nin güzelliği ile ünlü, keşke oraya göç edebilsem dedirten 5 köyünü seçti. Bunlar:

Türkiye’de En Güzel 5 Köy

1.Şirince: Bu köy İzmir ilimizin Selçuklu ilçesine bağlıdır. Bu köy ilk defa 21 Aralık 2012 tarihinde Maya takvimine göre kıyamet koptuktan sonra bu köyün güvenli bir yer olduğu ile gündeme gelmişti.

Bu köyde zeytin ve çeşitli meyveler yetiştiriliyor. Köyün havası, evleri ve yeşilliği insanı kendine çekmektedir.

Şirince-İzmir

2.Adrasan: Bu köy Antalya ilimizin Kumluca ilçesine bağlıdır. turistik olarak bilinen bu köy görülmeye değer bir yerdir. Yaz mevsiminde yerli ve yabancı birçok turistin akın ettiği bir yerdir.

Adrasan-Antalya

3.Kayaköy: Bu köy Muğla ilimizin Fethiye ilçesine bağlıdır. Bu köy Mübadeleden önce Rumların yaşadığı bir köydü. Mübadele yaşayınca burada bulunan Rumlar Yunanistan’a gitmek zorunda kaldı. Batı Trakya Türkleri de buraya yerleştirildi.

Buraya yerleşen Türkler evlerin mimarisini tamamen değiştirdi. Buraya geldiğinde çok şirin evleri bulunur. Bahar ayı ile birlikte köy çok kalabalık olmaktadır.

Buraya yerli yabancı birçok ziyaretçi gelmektedir. Yolda yürüdüğünüzde önünüze kocaman bir inek yâda koyun sürüsü çıkabilir. Hiç şaşırmanıza gerek yok.

Kayaköy-Muğla

4.Bitez: Muğla ilimizin Bodrum ilçesinde bulunur. Bodrum merkezine yakın bulunan bu köy sahil şeridi olarak bilinir.

Fakat bu köy sahil dışında insanı kendine çeken birçok özelliği bulunmaktadır. Özellikle Perşembe günleri kurulan Pazar yerleri oldukça halk tarafında rağbet görmektedir.

Bitez-Muğla

5.Kaleköy: Çanakkale ilimizin Gökçeada ilçesinde bağlıdır. Bu köy eski bir Rum köyüdür. Köy ismini burada bulunan Antik kaleden alıyor.

Köyde yaşayan genelde göçle gitmiş daha sonra kafa dinlemek için yada emeklisi gelenlerin yaşadığı bir köydür. Tepeden kurulan bu köy görülmeye değer bir yerdir.

Kaleköy-Çanakkale

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here