Ölmeden Önce Mutlaka Yapmanız Gereken Şeyler

İnsanlar da her canlı gibi doğar büyür ve ölür. Bu doğanın kanunu ya da kader diyoruz. İşte hepimize biçilen 70-80 yaş ömür bütün hayatı bu ömre sığdırmak zorundayız. İşte bu yüzden zaman çok önemli her dakika ömrümüzden gidiyor. Bunu unutmayalım. Bunun için zamanı çok güzel geçirmek lazım. Dolu dolu yaşamak gerekiyor. Sevdiklerinizle bol bol zaman geçirin. kitap okuyun dünyadaki gelişmelerden haberdar olun ve en önemlisi gidip dünyayı gezip görün. Biz de bugün sadece ülkemiz sınırlarında kalmak şartı ile ölmeden yapmanız gereken 10 şey sıraladık. umarım beğenirsiniz.

1-Van’da Kahvaltı yapın

Van Kahvaltısı

Evet Doğu Anadolu bölgesinde bulunan Van ilimizde mutlaka bir gün kahvaltı yapın.Kendine özgü zengin sofrası ile damağınızda ayrı bir lezzet bırakacaktır. Bu lezzeti mutlaka tatmalısınız.

2-Ağrı Dağı’n Zirvesine Çıkın

Ağrı Dağın Zirvesine Çıkmak

Ülkemizin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı 5.137 metre yükseklikte bulunur. Dağ tırmanış ekibine katılın. Ağrı Dağın zirvesine çıkın. Bu hayatınızda unutmayacağınız bir an olur sizin için.

3- Kapadokya’da Balon Turu

Kapadokya’da Balon Turu

İç Anadolu bölgesinde bulunan Nevşehir ilimizde bulunan Kapadokya’ya gidin ve burada bulunan Balonlara binin. Yeryüzünde saatlerce dolaşıp şehri seyredin. bu anlatılmaz ancak yaşanılır. Sizin de yaşamınızı öneriyorum.

4-Nemrut’ta Gün Batımı

Nemrut Dağı Gün Batımı

Güneydoğu Anadolu Bölgemizde bulunan Adıyaman ilinin Kahta ilçesinde bulunan Nemrut Dağında sevdiğinizle birlikte oturup Güneşin batışını izleyin. Harika bir duygu tatmanızı öneririm.

5-Çeşme’de Sörf yapmak

Çeşme’de Sörf yapmak

Ege’nin incisi İzmir ilimizin Çeşme ilçesinde sörf yapmak harika bir şeydir. kesinlikle bu anı yaşamalısınız.

6-Urfa’da Sıra Gecesine Katılmak

Urfa Sıra Gecesi

Peygamberler şehri Urfa ilimize özel sıra geceleri olur. harika türküler eşliğinde çok güzel vakit geçirebilirsiniz. Burada oyunlar oynanır, Sohbet edilir ve çiğ köfte yemeği yenilir. Bu geceyi yaşamalısınız.

7- Doğu Ekspresi İle İstanbul’dan Kars’a Yolculuk

Doğu Ekspresi İle İstanbul’dan Kars’a Yolculuk

İstanbul ilimizden Kars’a gelen Doğu ekspresi ile yolculuk yapın ülkemizin bütün güzelliklerini yolculuk esnasında görme imkanına sahip olursunuz. Bu yolculuk esnasında şiir yazan, film kurgulayan, yazacağı romanı düşünen kişilerin hikayelerini okuyabilirsiniz. siz de bu keyifli yolculuktan geri kalmayın.

8-Babadağı’ndan Yamaç Paraşütü

Babadağı’ndan Yamaç Keyfi

Akdeniz Bölgemizin Muğla iline bağlı Fethiye ilçesinde bulunan Bu dağda yamaç paraşütü keyfini yaşayın. Bu an hayatınızda çok önemli bir anı olarak kalacaktır.

9-Kış aylarında Çıldır Gölünde Balık Tutma

Kış aylarında Çıldır Gölünde Balık Tutma

Doğu Anadolu Bölgemizin Ardahan iline bağlı Çıldır ilçesinde bulunan Çıldır Gölü kış mevsiminde tamamen donmaktadır. Bu göl üzerinde  top oynayan çocukları görebilirsiniz. ya da binek hayvan üzerinde geçen insanlara şahit olabilirsiniz. Ama en lezzetlisi nedir derseniz kış mevsiminde burada buzu kırıp balık tutmak. Nasıl bir lezzet anlatamam:-) Bunu yaşamanız lazım.

10- Bir Kürt Düğününe Gidin

Kürt Düğünü

Ülkemiz birçok farklı ırktan oluşmaktadır. Bunlardan biri de Kürtlerdir şüphesiz. Daha çok Doğu ve Güneydoğu da yaşayan Kürtlerin kendilerine özgü kültür ve gelenekleri bulunmaktadır. Bunlardan bir de Düğündür. Düğünleri çok canlı geçmektedir. En az 3 ya da 4 gün saz ekip eşliğinde halaylar çekilir. yemekler yenilir. doyasıya eğlenilir. Özellikle Hakkari yöresindeki düğünler daha canlı ve daha güzel olmaktadır. Bir Kürt düğününe mutlaka gitmelisiniz.

4 YORUMLAR

  1. Van’da kahvaltı
    Baba dağından yamaç paraşütü
    Urfa’da sıra gecesi
    Nemrut’ta günün doğuşu ve batışı
    Şu anda yaşım yapamıyacağımı düşündüğüm sörf dışında yaşım 64 olduğuna göre 5 etkinlik kalmış oluyor.Sevgi ile kalın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here