Ankara Ulucanlar Cezaevi Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Ulucanlar Cezaevi Müzesi cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan bir cezaevidir. 1925 yılında kurulan bu cezaevi 2006 yılında Sincan Cezaevi’ne aktarılarak kapatılmıştır. 2011 yılında ise Altındağ belediyesi tarafında onarılarak müzeye dönüştürülmüştür.

Ankara Ulucanlar Cezaevi Müzesi

81 yıllık tarihi olan bu cezaevi ülkemizin kara bir lekesi olarak tarihe düşmüştür. Bu cezaevinde genelde yazar, şair, gazeteci ve çizer olmak üzere bir sürü düşüncesinden dolayı yıllarca bu cezaevlerinde kalmışlardır. Aileleri bir haber almak için günlerce kapılarda beklendiği söyleniyor. Müzeye dönüştükten sonra ailelerden alınan özel eşyalar, koğuşlarda çekilen fotoğraflar ve darağacı sergilenmektedir. Bir daha bu acılar yaşanmasın ve tekrarlanmasın diye yapılmıştır.

Sonuç olarak bu tarihi kokan cezaevi müzesini ziyaret etmenizi öneririm. Başkentimize uğradığımızda buraya gitmeden geri dönmeyelim. İsmi değişmiş olsa da acıları hiçbir zaman unutulmadı…

Ulucanlar Cezaevi Müzesi Nerede?

Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Ankara’nın Altındağ ilçesine bağlı Şükriye Mahallesi , Ulucanlar Caddesi üzerinde bulunur.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi Nasıl Gidilir?

Ulucanlar Cezaevi Müzesi’ne şahsi aracınızla ulaşacaksanız; Ulucanlar Caddesi Altındağ güzergahı kullanılarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma araçları kullanacaksanız Kızılay’dan buraya 321 nolu otobüs hattına binip Ankara Hastanesi Durağında inip biraz yürüdükten sonra ulaşabilirsiniz.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi Ziyaret Saatleri

Ulucanlar Cezaevi Müzesi pazartesi hariç her günü 10:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi Giriş Ücreti

Ulucanlar Cezaevi Müzesi; Tam: 5TL, İndirimli: 2 TL, 65 yaş üstü ve engeliler ücretsiz ziyaret edebilir.

Ulucanlar Cezavi
Ulucanlar Cezaevi Müzesi Nerede Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

4 YORUMLAR

  1. AH AH KEŞKE BU VACILAR YAŞANMASAYDI. BU ACILARIMIZI TARİHTE NASIL SİLECEĞİZ. MÜZE OLMASI ÇOK GÜZEL FALİYET. DESTEKLİYORUM SONUNA KADAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here