Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri Ve Takıları Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri

Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi Bursa’nın Osmangazi ilçesinde yer alan Ahmet Paşa Medresesi’nde 18 Eylül 2004 yılında açılmıştır.  

Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri Ve Takıları Müzesinde Anadolu Folklor Vakfı kurucu üyelerinden Esat Uluumay tarafından 45 yılda toplanan değişik Osmanlı kıyafetleri ve takıları sergilenmektedir. Uluumay Osmanlı halk kıyafetleri ve takıları Müzesi Bursa’nın ilk özel Etnografya Müzesi olma özelliğine sahiptir.

Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri ve Takıları Müzesi’nde farklı dönemleri yansıtan yazmalar, seccadeler, heybeler, kolonlar, bohçalar, keseler, Yörük çuvalları, çeşitli bakır eşyaları, 70 kıyafet ve 400 parça takı sergilenmektedir. Tarihi atmosfere sahip olan Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri Ve Takıları Müzesi’nin içinde Osmanlı Çay Bahçesi de bulunmaktadır.

Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri Ve Takıları Müzesi Nerede

Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri Ve Takıları Müzesi Bursa ilinin Osmangazi ilçesine bağlı Muradiye Mahallesi’nde yer almaktadır.

Nasıl Gidilir

Bursa’nın Merkez ilçesi olan Osmangazi ilçesinden Muradiye semtine giden toplu taşıma araçları ile müzeye ulaşabilirsiniz.

Giriş ücreti

Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri Ve Takıları Müzesi girişinde 3 TL ücret alınmaktadır.

Ziyaret Saatleri

Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri Ve Takıları Müzesi ya pazartesi günleri hariç haftanın her günü 08 00 ile 17 00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.

2 YORUMLAR

  1. Uluumay Vakfı Osmanlı Halk Kıyafet ve Takıları Koleksiyonu özel bir koleksiyon olup,medrese girişi günümüz koşullarına göre değişmiştir.Ayrıca Pandemi sebebiyle sergimiz geçici bir süre kapalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here