Ümit Burnu Nerede, Hangi Ülkede
Ümit Burnu Nerede, Hangi Ülkede

Ümit Burnu, Güney Afrika’nın güney-batı kıyısında, Cape Yarımadası’nda yer almaktadır. Bu Yarımada Atlantik Okyanusu’ndadır ve birçok yanılgıya rağmen, Güney Afrika’nın en güney kısmı değildir. Ümit Burnu, Cape Yarımadası’nın güney ucunda yer alan ve Güney Afrika’nın yasama başkenti olan Cape Town’da bulunmaktadır.

Ümit Burnu önemini neden kaybetti?

Portekizli kaşif Bartolomeu Dias tarafından 1480’lerde Fırtınalar Burnu olarak adlandırıldı. Daha sonra Afrika’nın güney kıyılarından geçen Cape Deniz Yolu’na daha fazla insan çekmek için Good Hope olarak yeniden adlandırıldı. Sonunda Ümit Burnu, Avrupa’dan Asya’ya seyahat eden denizciler için önemli bir liman ve yol noktası haline geldi. Ancak Süveyş Kanalı’nın 1869’da açılması Akdeniz’den Hint Okyanusu’na çok daha kısa bir yol sağlayarak Afrika çevresindeki uzun yolculuğu verimsiz hale getirdi.

Ümit Burnu Nerede, Hangi Ülkede
Ümit Burnu Nerede, Hangi Ülkede

Afrika’daki Ümit Burnu, Keşif Çağı, Uçan Hollandalı’nın efsanesi, sonsuz fırtınalar ve batık gemilerle ilişkilidir. Dünyada bu noktaya ulaşan ilk Avrupalı Portekizli Bartolomeu Dias’dı. Afrika’nın güney kıyılarında, ünlü gezgin 1488’de sona erdi ve Hindistan’a bir yol bulmaya çalıştı. Dias nihai hedefine asla ulaşamadı, ama sinsi pelerini sonsuza dek hatırladı ve ona “Fırtınalar Burnu” adını verdi. Bu isim, bu güne kadar sonsuz rüzgarların ve güçlü dalgaların gözlemlendiği yerin doğasıyla çok daha uyumludur. Bölgede çok sayıda gemi enkaza uğradı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz