Ünye Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Doğu Karadeniz Bölgesinin Ordu İli, Ünye ilçesi sınırında bulunan Ünye Kalesi, 200 metre yükseklikte bir tepe üzerinde yer alan kalenin ne zaman kim tarafından inşa edildiği bilinmemektedir. Kalenin MÖ. 200-250 yılları arasında inşa edildiği tahmin edilmektedir. Çeşitli dönemlerde kullanılan kale farklı zamanlarda onarımdan geçmiş ve onarımlarda sırasında eklentiler olmuştur. Bu kalede birçok medeniyete ait kalıntılar bulmak mümkün. Ünye Kalesinde 6. Yüzyılda yapılan kaya mezarları, dehlizler, kuyular, mağaralar, kral mezarları, uzun tüneller, eki sur kalıntıları gibi bazı tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Günümüzde ziyarete açık olan Ünye Kalesinin çevresinde kır lokantaları bulunmaktadır.

Ünye Kalesi Nerede?

Ünye Kalesi, Ordu’nun Ünye ilçesine bağlı İnkur Mahallesi, Ünye Niksar Yolu üzerinde bulunur. Ordu kent merkezine 55 km ilçee merkezine ise 7 km uzaklıktadır.

Ünye Kalesi Nasıl Gidilir?

Ünye ilçe merkezine 7 km uzaklıkta Ünye-Niksar karayolu üzerinde Kale Köyü sınırlarında yer almaktadır. Ünye ilçe merkezinden kalkan dolmuşlar ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ya da şahsi aracınızla kara yolu kullanarak buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here