Ünye

Ünye Ordu iline bağlı bir ilçedir. Ünye ilçesi Ordu il merkezine 76 km uzaklıkta yer almaktadır.

Ünye İlçesi

Ünye Çarşamba Uluslararası Hava alanına 40 km uzaklıkta yer almasından dolayı ilçeye ulaşım problemi yoktur. Ünye Karadeniz Bölgesinin en modern ilçelerinden biridir. Ünye ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Ünye Çakırtepe
Ünye Cumhuriyet Meydanı
Ünye Atatürk Parkı

Ünye Evleri

İlçe merkezinde yer alan Eski Ünye Evleri Tipik Karadeniz mimarisinin en güzel örneklerindendir. İlçe merkezinde yaklaşık olarak 80 tane eski Ünye evleri bulunmaktadır. Bu evler ahşap yapılardır. Bu tarihi evler mimari özellikleri ve süslemeleri ile dikkat çekmektedir. Eski Ünye evleri bir müze sokak gibidir. Burada bulunan tarihi yollar, kaldırımlar ve taş kapılar il tarihe kısa bir yolculuk yapmaktadır. Ünye evlerinin en güzel örneklerini Kadılar Yokuşunda görebilirsiniz.

Ünye Manzara

Ünye Kalesi

Ünye ilçe merkezine 9 km uzaklıkta Ünye-Niksar karayolu üzerinde Kale Köyü sınırlarında yer almaktadır. Ünye ilçe merkezinden kalkan dolmuşlar ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 200 metre yükseklikte bir tepe üzerinde yer alan kalenin ne zaman kim tarafından inşa edildiği bilinmemektedir. Kalenin MÖ. 200-250 yılları arasında inşa edildiği tahmin edilmektedir. Çeşitli dönemlerde kullanılan kale farklı zamanlarda onarımdan geçmiş ve onarımlarda sırasında eklentiler olmuştur. Bu kalede birçok medeniyete ait kalıntılar bulmak mümkün. Ünye Kalesinde 6. Yüzyılda yapılan kaya mezarları, dehlizler, kuyular, mağaralar, kral mezarları, uzun tüneller, eki sur kalıntıları gibi bazı tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Günümüzde ziyarete açık olan Ünye Kalesinin çevresinde kır lokantaları bulunmaktadır.

Ünye

Yunus Emre Türbesi

İlçe merkezine 2 km uzaklıkta Kiraztepe Mevkiinde Ünye ilçesine hakim bir tepe üzerinde yer almaktadır. Türbe; büyük Tasavvuf Şairi Yunus Emre’ye aittir. Türkiye’de 14 yerde Yunus Emre’ye ait mezar bulunmaktadır. Bu türbelerin içinden en öne çıkan Ünye ilçesinde yer alan türbedir. Yunus Emre mezarında Selçuklu mimarisi görülmektedir. Yunus Emre Türbesi her yıl binlerce ziyaretçi almaktadır.

Aya Nikola Kilisesi

Ünye ilçesinin kuzeybatısında küçük bir yarımada üzerinde yer almaktadır. Kilisenin tam olarak ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Fakat 1800 yıllarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Günümüzde kilisenin sadece kalıntıları bulunmaktadır.

Bakırcılar Arastası (Çarşısı)

İlçe merkezinde yürüme mesafesindedir. Yüzyıllardan beri kullanılan Bakırcılar Çarşısı tarihi dokusu ve otantik eşyaları ile Ünye ve yöresinin en önemli çarşılarındandır. Burada çok sayıda bakırcılar dükkanı bulunmaktadır. Çekiç sesleri eşliğinde bir müzeyi andıran bakırcılar çarşısında gezebilir ve muazzam bakır sanatına yakından şahit olabilirsiniz.

Ünye Anıt Ağaçları

İlçe merkezinde Cumhuriyet Meydanında yaklaşık 500 yıllık geçmişe sahip bir çınar ağacı bulunmaktadır. Bu çınar ağacı 9 metre genişliğe ve 30 metre uzunluğa sahiptir. Ünye ilçesinin bir diğer anıt ağacı ise Fatih Sultan Mehmet Caddesinde bulunmaktadır. Burada bulunan çınar ağacının Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon Fethinden dönerken Ünye’de konakladığı sırada dikildiği söylenmektedir. Ünye ilçe merkezinde yer alan bu iki koca anıt ağaçları oldukça dikkat çekmektedir.

Çamlık

İlçe merkezinde yürüme mesafesindedir. Denize bakan bir yamaç üzerinde ön tarafı masmavi deniz arka tarafı ise yemyeşil çam ağaçları ile kaplı doğa harikası bir yerdir. İlçenin en çok tercih edilen piknik alandır. Çamlık içinde çocuk oyun bahçeleri, taş masalar, piknik alanları, motel ve restoranlar bulunmaktadır. Doğası ile dikkat çeken Çamlıkta gün batımını izlemenizi tavsiye ederim. Ayrıca ilçede yer alan Asarkaya Milli Parkı, Çakırtepe ve Yaz Konağı Mağarasını da ziyaret etmenizi tavsiye ederim. İlçede denize girmek için çok sayıda plaj bulunmaktadır. Karadeniz’in en uzun plajlarından olan Uzunkum Plajını tercih edebilirsiniz.

Ünye Otelleri ve Ünye Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Ünye Otelleri ve Ünye Otel Fiyatları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here