Urnes Stave Kilisesi
Urnes Stave Kilisesi

Urnes Stave Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir?– Norveç’in Sogn og Fjordane Eyaleti’nde yer alan Urnes Stave Kilisesi, 1132 yıllında ziyarette açılan önemli bir dini yapıdır.

Viking Dönemi’ni çoğumuz okumuşuz veya duymuşuzdur. Özellikle efsanelerini duymayan yoktur. Denizcilikteki yetenekleri, özel tasarlayıp ahşabı sanat gibi kullanarak yaptıkları gemileri ile tarihe isim yazdırılmış bir millettir.  Bunun yanında birde onları popüler kılan diğer bir özelliği ise yaşadıkları topraklarda Stave Kiliseleri adlı 28 tane yapı inşa etmiş olmalarıdır. Bu yapıların en büyük özelliği hiç çivi kullanmadan tamamen ahşap ve ahşap mandallar kullanarak inşa edilmiştir. Bu kiliselerin diğer bir adı ise Ağaç kiliseleridir. Bu kiliselerin bir kısmı arkeolojik kazılar sonucunda keşfedilmiştir. Kiliselerin büyük çoğunluğu hiç bir restorasyon çalışması yapılmadan günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşmıştır. Günümüze sağlam ulaşan yapılardan biri de Urnes Stave Kilisesi’dir.

12. yüzyıldan kalma bu kilise, gerek bulunduğu konumu ve gerekse mimarisi oldukça dikkat çekmektedir. Bana göre Norveç’e gelen herkesin mutlaka bu yapıyı ziyaret etmesi gerekir. Burayı tek cümle tarif edecek olursak tarih ve doğa ile bütünleşmiş durumdadır. Tek kelime ile olağanüstü…

Bu yapı, 1881 yıllından beri Fortidsminneforeningen (Norveç Eski Eserlerinin Korunması Derneği) tarafından korunmaktadır. 1979 yıllında ise UNESCO tarafında dünya miras listesine alınmıştır.

Urnes Stave Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir? 

Urnes Stave Kilisesi, Norveç’in Sogn og Fjordane Eyaleti’ndeki Hafslo Köyünün yaklaşık 5 kilometre  uzaklığında bulunur. Sogne Fiyordu üzerinde feribotla buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Göz at ;

 1. Oslo Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Norveç’te Gezilecek 10 Yer
 3. Norveç Nerede?
 4. Norveç’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 5. Norveç Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 6. Alnes Deniz Feneri
 7. Lindesnes Deniz Feneri
 8. Fredeiksten Kalesi
 9. Nidaros Katedrali
 10. Akershus Şatosu ve Kalesi
 11. Oslo Belediye Binası
 12. Heddal Stave Kilisesi
 13. Urnes Stave Kilisesi
 14. Borgund Stave Kilisesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz