Üzümlü- Erzincan

Üzümlü ilçesi Erzincan ilimize bağlı 9 ilçesinden biridir. Bu ilçe şehir merkezine yaklaşık 22 km uzaklıktadır. Bu ilçemize ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Erzincan’ın İlçeleri

Üzümlü ilçemizin eski ismi Cimin’dir. Daha sonra burada yetiştirilen siyah üzümden dolayı bu ismi almıştır. İlçemize bağlı 4 Belediye teşkilatı vardır. Günümüz itibariyle ilçenin 23 köyü ve bu köylere bağlı 29 mezra olmak üzere merkez dışında 55 yerleşim birimi mevcuttur. 1924 yıllında belediyesi kurulmuştur.  1987 yıllında ise  çıkan bir kanunla ilçe olmuştur.

Üzümlü- Erzincan

İlçemizin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. burada birçok medeniyet hüküm sürmüştür. Bu medeniyetler arkalarında birçok tarihi yapı bırakmışlardır. Bu yapılara ve ilçemizde bulunan doğal güzelliklere bir göz atalım.

Üzümlü Gezi Rehberi

Üzümlü

Altıntepe Kalesi: Bu kale Urartu dönemine ait bir yapıdır. Bu kaleye birçok medeniyet kullanılmıştır. Bizans ve Osmanlı gibi devletler de kullanılmıştır. Bu kalede halen kazı çalışması devam etmektedir. Burada kazı sonucu birçok kalıntı bulunmuştur.

Altıntepe Kalesi

Cimin Üzümü: Kendine has kokusu ve tadı ile sadece bu bölgede yetişen bu üzümleri mutlaka geldiğinizde tadına bakmalısınız. Ayrıca bu üzüm Dünya’nın ilk ve tek patentli üzümü olan Cimin Üzümü’ne sahiptir.

Cimin Üzümü

Sonuç olarak bu ilçemize yolunuz düşerse mutlaka Altıntepe Kalesini gezip siyah üzümünden tatmalısınız. Ayrıca her sene yapılan Üzüm festivaline de katılmalısınız. Çok renkli sahnelere şahit olacaksınız.

Üzüm Festivali

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz