Uzunköprü

Uzunköprü Edirne’ye bağlı ve Edirne ilinin en büyük ilçesidir. Uzunköprü Edirne il merkezine 64 km uzaklıkta yer almaktadır. Osmanlı Devleti’nin Rumeli topraklarında kurduğu ilk yerleşim yeri olan Uzunköprü ilçesi dünyanın en uzun taş köprüsü ile ön plana çıkmaktadır. Uzunköprü ilçesi adını içinde bulunan uzun köprüden almaktadır. Uzunköprü ilçesinde gezilecek yerler şunlardır:

Ergene Köprüsü: Dünyanın en uzun taş köprüsü olan Ergene Köprüsü adını verdiği Uzunköprü ilçesinde yer almaktadır. Ergene Köprüsünün 1443 yılında Osmanlı Padişahı II. Murat tarafından yapılmıştır. Ergene Nehri üzerine yapılan köprüyü korumak amacıyla çevresinde yerleşim yapılmıştır. Yaklaşık 1392 metre uzunluğundaki köprü 174 kemerden oluşmaktadır. Daha sonraki yıllarda onarımdan geçen tarihi köprü günümüzde hala kullanılmaktadır. Ergene Köprüsü her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Murat Külliyesi: Uzunköprü ilçesinde yer alan külliyeden günümüze cami ve hamam ulaşmıştır. Günümüzde külliyenin önemli bir parçası olan bu cami Muradiye Camii olarak anılmaktadır. Muradiye Camisi 1443 yılında dikdörtgen planlı olarak inşa edilmiştir. Cami farklı zamanlardan geçtiği onarımlar sonucunda günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Caminin yanında külliyenin bir parçası olan Çifte Hamam yer almaktadır.

Halise Hatun Camisi: II. Murat Külliyesinin yanında yer almaktadır. 18. Yüzyılın ilk yarısında Hacı İbrahim Ağa eşi Halise Hatun adına Mimar Hayrettin Bey’e inşa ettirmiştir. Dikdörtgen planlı ve ahşap çatılı olarak yapılan cami çok sayıda onarımdan geçmiştir. Bu cami günümüzde ibadete açıktır.

Demokrasi Anıtı: Uzunköprü ilçe merkezinde yer almaktadır. Demokrasi Anıtı Uzunköprü Kaymakamı Mazhar Mülfit Kansu tarafından 1908 yılında yapılmıştır. Türkiye’nin demokrasiye geçmesini sembolize eden Demokrasi Anıtının altında Hürriyet Çeşmesi denilen bir çeşme bulunmaktadır.

Uzunköprü Hangi Şehirde
Uzunköprü Haritası
Uzunköprü İlçesi
Uzunköprü Merkez
Uzunköprü Nasıl Gidilir
Uzunköprü Nerede
Uzunköprü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here