İstanbul Vakıflar Halı ve Kilim Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir & Giriş Ücreti

İstanbul ilimin Fatih ilçesinde bulunan bu tarihi müze ülkemizde açılan ilk halı ve kilim müzesidir. Bu müze İstanbul’un turistik bölgelerinden biri olan Sultanahmet Külliyesi’ne bağlı Hünkar Kasrı, geleneksel halı ve kilimlerin sergilendiği bir müzedir.

İstanbul Vakıflar Halı Müzesi

İstanbul  Vakıflar Halı ve Kilim Müzesi

Bu müze ilk olarak 14. Yüzyılda hizmet verildiği söylenmektedir. İlk başta bağış anlamında buraya halılar bağışlanırdı. Sonra bu halılardan bir müze yapılmaya karar verildi. İnsanlar ölen yakınları için camilere halılar bağışlıyorlardı. Bu nedenle her geçen gün halılar ve kilimler birikmeye başladı. Buda halı ve kilim müzesi açma fikri ortaya atıldı.

İstanbul Halı ve Kilim Müzesi

Müze de 14-19. Yüzyılda dokunan halı ve kilimleri kronolojik olarak sergilenmektedir. Bu müzede halılar ve kilimler 3 farklı galeride sergilenmektedir. 1. Galeri de: beylikler dönemi ve kalasik Osmanlı dönemindeki  halı ve kilimler 2. Galeride:  Orta ve Doğu Anadolu Madalyonlu Halıları ve Halı Seccadeler sergilenmektedir. 3. Galeride ise Osmanlı Dönemi Büyük Boyutlu Uşak Halıları ve Saf Seccadeler sergilenmektedir.

Vakıflar Kilim Müzesi  Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti

Müzede Uşak, Kirman, Çanakkale, Kula, Gördes, Ladik, Kafkas halıları ve kilimler göz dolduran dokumalarıyla sizleri bekliyor. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Halı ve Kilim Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti

Vakıflar Halı ve Kilim Müzesi Nerede?

Vakıflar Halı ve Kilim Müzesi, İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Cankurtaran Mah. Babı Hümayun Caddesi Soğukçeşme sokakta bulunur.

Vakıflar Halı ve Kilim Müzesi Nasıl Gidilir?

Buraya toplu taşıma araçları veya şahsi aracınızla buraya çok rahat ulaşabilirsiniz.

Vakıflar Halı ve Kilim Müzesi Giriş Ücreti 

Vakıflar Halı ve Kilim Müzesi Giriş Ücreti 10 TL’dir.

Halı ve Kilim Müzesi İstanbul

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here