Van Edremit

Van’ın en çok gelişen merkez ilçesi Edremit; Van’a 18 km uzaklıktadır. Van merkezde kalkan Edremit dolmuşları ve otobüsleri ile 20 dakikada gidebilirsiniz. Adeta bir kıyı kentini andıran Edremit’e uzun sahil yollarında göl manzarası ile keyifli bir yolculuk yapacaksınız.

Mavinin ve yeşilin muhteşem uyumu içerisinde Edremit sosyal ve ekonomik açıdan oldukça gelişmiş bir ilçedir. Birçok doğa güzelliği içerinde barındıran Edremit yerli ve yabancı turistlerin gözde yerlerindedir.

Van Edremit Nasıl Gidilir
Van Edremit Nasıl Gidilir

Birçok medeniyete ev sahipliliği yapmış Edremit günümüzde tarihi görüntüsü ile birlikte modern bir görünüme sahip. Van Gölünün kıyı ilçesi olan Edremit’te göl kenarına kurulu birçok restoran, kafe, çay evi ve oteller bulunmaktadır. Edremit’te DSİ Kampı, Öğretmen Kampı, Yeşil vadi gibi birçok yeşil piknik alanı bulunmaktadır. Bu piknik alanlarında göl manzarası eşliğinde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Ayrıca bu bölgede çok fazla sahil yolu ve plajlar bulunmaktadır. Halka açık bu plajlarda bayan ve erkek ayrı plajlar da bulunmaktadır. Yılın dört ayı yüzme imkanı olan Van gölünde yüzebilirsiniz. Edremit’te birçok yazlık ev ve otel bulunmaktadır. Burada kalmak isterseniz yazlık evleri kiralayabilir ya da göl kenarında bulunan otellerde kalabilirsiniz. Sahil yollara sahip bu ilçede göl kenarına yapılan halka açık parklarda huzur dolu anlar yaşayabilirsiniz. Gün batımının en güzel göründüğü bu ilçede gün batımın en güzel anlarına şahit olabilirsiniz. Van Gölü ile birlikte harika gün batımı fotoğrafları çekebilirsiniz.

Van Edremit Nerede
Van Edremit Nerede

Ayrıca Edremit’te bulunan Şorlar Deresi Edremit’e tabii bir güzellik katmaktadır. Şorlar deresinin maden suyu özelliğinden dolayı tuzlu bir suyu vardır. Suyu tuzlu olduğu için tuzlu anlamında Şorlar denilmiştir. Kız Damının yakınında bulunan bu dere muhteşem bir görüntüye sahiptir. Bu derenin sularının şifa olduğuna inanılan halk tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Doğal ve modern görüntüsü dışında Edremit köklü geçmişi ile tarihi birçok esere de sahiptir. Bu tarihi güzelliklerine bir göz atalım.

Van Edremit Manzara
Van Edremit Manzara

Dilkaya Mezarlık Höyüğü: Edremit merkezine 17 km uzaklıktaki Edremit ilçesine bağlı Dilkaya Köyünde bulunmaktadır. Urartu Döneminden kalma Dilkaya Mezarlık Höyüğünde yapılan kazılar sonucunda içerisinde birçok yerleşim yerini barındırdığı tespit edilmiştir. Höyük içerisinde birçok mezar bulunmaktadır. Oda mezarları ve toprak mezarlarından oluşan bu höyük tarihi ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Şamran Su Kanalı: Edremit ilçe sınırları içerisinde yer alan tarihi su kanalı taşıdığı su ile Van’ın en büyük su kaynağıdır. Urartu Dönemine ait bu su kanalı Kral Manua tarafından kızı Tariria için yaptığı asma bahçelerini sulamak için yaptırılmıştır. Urartu döneminin ihtişamlı mimarisini gösteren bu su kanalı sağlam yapısı ile günümüze kadar ulaşmıştır. Günümüzde hala kullanılan Şamran su kanalı sayesinde Edremit’te tarım gelişmiştir. Yeşil alanların çoğalmasına cennet bahçelerinin oluşmasına katkı sağlamıştır.

Kız Damı: Kadenbastı mevkiinde bulunan tarihi kız damı yerden yaklaşık 12 metre yüksekliktedir. Bu damın bulunduğu mağara sütunlar ve ocaklar bulunmaktadır. Kız Damı üzerindeki Van gölü manzarası görülmeye değer.

Alniunu Kenti Ve Taş Atölyesi: Urartu döneminde taş atölyesi olarak kullanılmaktadır. Urartular tarafından yapılan birçok kalenin taşları bu atölyede yapılmıştır. Tarihi görüntüsü ile dikkat çeken bu taş atölyesi günümüzde hala bulunmaktadır.

Yöre halkı ve turistler tarafından yoğun ilgi gören Edremit’te Van gölünün tadını çıkarabilirsiniz. Göl kenarında çok sayıda kahvaltı salonu bulunmaktadır. Kahvaltısı ile meşhur Van’a özgü Van kahvaltısını göl manzarası eşliğinde yapmanızı tavsiye ederim. Ayrıca Van Gölünde yaşayan inci kefali burada bulunan restoranlar ve teknelerde çok güzel yapılmaktadır. Mutlaka tadına bakmalısınız.

Van Edremit
Van Edremit

 

1- Van Gezi Rehberi

2- Van’da Gezilecek 10 Yer

3- Van Gece Hayatı

4- Van Otelleri ve Van Otel Fiyatları

5- Van’a Gitmek için 10 Sebep

6- Van’da Kahvaltı yapılacak Yerler

7- Van’da Bulunan Havuzlar

8- Van’ın En Güzel 10 Köyü

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz