gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Van’a 21 km uzaklıkta olan Gürpınar; Van’a bağlı bir ilçedir. Gürpınar’a; Van merkezde kalkan otobüs ve Gürpınar arabaları ile yaklaşık yarım saatte gidebilirsiniz. Dağların arasında yapılan bir yolculuk sonunda küçük, şirin bir ilçe olan Gürpınar’a varacaksınız.

Urartu Dönemine ait birçok tarihi mirası içinde barındıran Gürpınar ilçesinde gezilecek tarihi yerlerden bazıları şunlardır;

Van Gürpınar Nasıl Gidilir
Van Gürpınar Nasıl Gidilir

Kızlar Mağarası: Gürpınar’a bağlı Yedi Salkım Köyünde bulunmaktadır. Yedi Salkım Köyünün arazisinde yüksekçe bir yerde bulunan bu mağara; iki bölümden oluşmaktadır. Her iki bölümün duvarında yer alan resimler ile oldukça dikkat çekicidir. Mağara duvarlarında çok sayıda bulunan dans eden tanrıça figürlerinden dolayı Kızlar Mağarası adını almıştır. Birinci mağara duvarında birçok hayvan figürleri bulunmaktadır. Bu çizilen figürlerle adeta avcılık ile ilgili bir kompozisyon çizilmiştir. İkinci mağarada ise iki ayrı döneme ait resimler bulunmaktadır.

Van Gürpınar Hangi Şehirde
Van Gürpınar Hangi Şehirde

Hoşap Kalesi: Gürpınar merkezine 39 km uzaklıkta bulunmaktadır. Mahmudi Beyliği döneminde yapılan bu kale Mahmudi Kalesi olarak da anılmaktadır. Hoşap Kalesi ismini altından akan tatlı sudan almıştır. Sarp kayalıklar üzerine kurulu olan bu kale; tarihi yapısı ile muhteşem bir görüntü oluşturuyor. Kalenin girişinde bulunan kapı üzerinde; Farsça yazılı kitabe ve aslan figürleri bulunmaktadır. Kale içerisinde bulunan Mahmudi Sarayı’nın günümüzde sadece kalıntıları bulunmaktadır. Ayrıca kalenin içerisinde zindan, hamam ve su sarnıcı da bulunmaktadır. Altında akan suyu ve günümüze kadar sağlam olarak ulaşan kale muhteşem bir görüntü oluşturuyor. Gürpınar’ın en dikkat çeken tarihi bu güzelliği görmenizi tavsiye ederim.

Van Gürpınar Nerede
Van Gürpınar Nerede

Çavuştepe Kalesi: Gürpınar merkezine 5 km uzaklıkta bulunmaktadır. Çavuştepe Kalesi Urartu kralı olan II. Sarduri tarafından yapılmıştır. Urartu döneminden kalma bu kalenin bekçiliği yapan kişi dünyada Uratuca bilen 38 kişiden biri. Ayrıca Uratuca bilen 37 kişi akademisyen olduğu için dünyada Uratuca bilen akademisyen olmayan tek kişidir. Hiçbir eğitim almadan Urartuca konuşmayı ve yazmayı öğrenen kale bekçisi Mehmet Kuşman rehberliğinde kalede keyifli tarihi bir gezi yapacaksınız. Sürekli arkeolojik kazıların yapıldığı bu kalede çalışmalar sonucunda aşağı ve yukarı kale bulunmuştur. Yukarı kale; Aşağı kaleye göre daha küçük ve içerisinde bir tapınak bulunmaktadır.

Aşağı kalede ise; tapınak, saray, su sarnıçları, depo binaları ve çok sayıda atölye bulunmaktadır. Kalede bulunan bu yapılar harika bir işçiliğe sahip. Ayrıca Çavuştepe Kalesinde yapılan kazılar sonucunda iki bin yıl öncesine ait kanalizasyon sistemi bulunmuştur. Binerce yıl öncesine ait bu şehir planlaması hayretler içerisinde bırakıyor. Gürpınar gezinize tarihi bir dokunuş yapmak istiyorsanız Çavuştepe kalesini eklemelisiniz.

Zernek Kalesi: Gürpınar’ın Hamurkesen Köyünde sarp kayalıklar üzerinde bulunmaktadır. Farsça bir isme sahip olan Zernek Kalesinin anlamı altın kale demektir. Kalenin kitabesi bulunmadığı için hangi dönemde yapıldığı tam olarak bilinmiyor. Fakat Abbasi Beylerinde Beşaret Bey tarafından yapıldığı tahmin ediliyor. Zamanla tahrip olan bu kalenin günümüzde duvarları ve bir kısmı duraktadır. Yöre halkı tarafından hastalara şifa verdiğine inanılan bu kale yoğun ilgi görmektedir.

Giyimli (Hirkanis): Güzelsu Bucağında, Gürpınar merkezine 30 km uzaklıkta bulunan küçük bir Urartu yerleşim yeridir. Serbat tepesine kurulu olan bu Urartu yerleşimi; ana yoldan uzak bir yayla yerleşimidir. Ayrıca bu bölgede Urartu Dönemine ait büyük bir hazine bulunmuştur. Giyimli Definesi olarak adlandırılan bu hazinede Urartu Tanrı ve Tanrıçalarına ait figürler ve çeşitli tarihi eserler bulunmaktadır.

Tarihi güzelliklere sahip Van merkezine yakın olmasından dolayı ulaşımı kolay olan Gürpınar ilçesine uğramanızı ve bu tarihi güzellikleri görmenizi tavsiye ederim.

1- Van Gezi Rehberi

2- Van’da Gezilecek 10 Yer

3- Van Gece Hayatı

4- Van Otelleri ve Van Otel Fiyatları

5- Van’a Gitmek için 10 Sebep

6- Van’da Kahvaltı yapılacak Yerler

7- Van’da Bulunan Havuzlar

8- Van’ın En Güzel 10 Köyü

3 YORUMLAR

    • Sizin de tek marifetiniz önyargılı ve kötü düşünceniz anlaşılan yaptıklarını doğru bulmuyorum ama böyle genelleme yapıp
      bu şekilde konuşmanız sizin de pek faydalı bir birey olmadığınızı kanıtlar nitelikte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz