Van İpekyolu

Van’ın merkez ilçesi olan İpekyolu; Van’ın büyük şehir olmasından sonra ilçe olmuştur. Nüfus yoğunluğu bakımından Van’ın en büyük ilçesidir. İpekyolu Van’ın merkezidir. Van’ın çarşısı ve birçok merkezi yeri İpekyolu’nda bulunmaktadır. Öncelikle İpekyolu’nda bulunan tarihi yerleri ele alalım.

Van Kalesi: İpekyolu’nda bulunan bu kale il merkezine 5 km uzaklıktadır. Kale otobüsleri ve dolmuşları ile 15 dakikada kaleye ulaşabilirsiniz. Kaleye vardığınızda tarihi Van evlerini göreceksiniz. Bu evlerin içine girip yöreye özgü şark köşelerini görüp burada fotoğraf çekebilirsiniz. Urartu döneminden kalma Van Kalesi ihtişamlı görüntüsü ile büyülemeye hazır bir yer. Kaleye giriş müze kartı ile ücretsizdir. Müze kartı olmayanlardan ise 5 tl ücret alınmaktadır.

Yakın zamanda restore edilen kaleye rahatlıkla çıkabilir ve harika Van manzaraları ve Van Gölü manzaralarına şahitlik edebilirsiniz. Akşamları ışıl ışıl bir manzara veren bu kalede harika gün batımı manzaralarına şahitlik edeceksiniz. Kalenin girişinde bulunan ihtişamlı kapı üzerinde bulunan çivi yazılı kitabesi tarihine ışık tutuyor. Kale içerisinde birçok tarihi yapı ve eser bulunmaktadır. Kalenin zirvesinde bulunan restorasyon edilen camii muhteşem bir görüntü oluşturuyor.

Eski Van Şehri: Birinci dünya Savaşına kadar Ermeni ve Türklerin birlikte huzur içinde yaşadığı eski Van Şehri Van kalesinin arkasında bulunmaktadır. Camii, kilise ve evlerden oluşan bu şehirdeki yapıların çoğu harabeye dönmüştür. Eski Van Şehrinde bulunan yakın zamanda restore edilen tarihi geçmişe sahip Hüsrev Paşa Külliyesi ve Kaya Çelebi Camii tarihi görüntüsü ve eşsiz mimarisi ile görülmeye değer yerlerdendir.

Hüsrev Paşa Külliyesi: Van Kalesinin arkasında bulunan eski Van şehrinde bulunmaktadır. Hüsrev Paşa Külliyesi; medrese, han, hamam, türbe, imarethane ve camiden oluşmaktadır. Bu külliyenin merkezini Hüsrev Paşa Camisi oluşturmaktadır. Van Beylerbeyi Hüsrev Paşa tarafından yaptırılan Hüsrev Paşa Cami Mimar Sinan’ın eserlerindendir. İçerisinde bulunan çini ve dış mimarisinde bulunan taş işçiliği ile dikkat çekmektedir.

Kaya Çelebi Camii: Van Kalesinin arkasında eski Van şehrinde bulunmaktadır. Osmanlı Dönemine ait olan bu camii günümüzde kullanılan mimari bir eserdir. Kare planlı olan bu tarihi caminin üzeri tromp geçişli bir kubbe ile örtülmüştür. İçeresinde bulunan beş gözlü cemaat yeri, mihrap ve dışa çıkıntılı minaresi ile oldukça dikkat çekicidir. Bu caminin küçük bir avlusu bulunmaktadır. Dış mimarisinde çeşitli geometrik ve bitkisel motifler bulunmaktadır. Osmanlı Döneminin önemli eserlerden olan bu tarihi camiyi görmenizi tavsiye ederim.

Van Müzesi: İpekyolu’nun Şerefiye mahallesinde bulunan bu müze çarşı merkezinde yer almaktadır. İki kattan oluşan bu müzenin bir kısmı etnografik eserlerden bir kısmı ise arkeolojim eserlerden oluşmaktadır. Müzenin girişinde bulunan avluda Urartu döneminden kalma çeşitli taş eserler bulunmaktadır. Birinci katında; arkeolojik kazılar sonucunda elde edilen birçok devlete ait eserler bulunmaktadır. İkinci katında ise Van yöresine özgü halı ve kilim dokumacılığı, gümüş kemerler, gerdanlıklar, bilezikler, küpeler, tütün tabakaları, değişik malzemelerden oluşan teşbih ve bronzdan yapılan mutfak eşyaları gibi etnografik eserler sergilenmektedir. Van tarihine yolculuk yapacağınız bu müzeye mutlaka uğramalısınız.

İpekyolu’nda birçok park ve piknik alanları bulunmaktadır. Van Kalesinin yanında bulunan Atatürk Kültür Parkı; İpekyolu ilçesinin en büyük piknik alanıdır. Kale manzarası eşliğinde keyifli vakitler geçirebilir ve piknik yapabilirsiniz. Ayrıca İpekyolu ilçesi Van’ın çarşısını içinde barındırmaktadır. Bu çarşıda hem alışveriş yapıp hem de çok sayıda bulunan kahvaltı salonu, kafe ve lokantalarda güzel zaman geçirebilirsiniz. Birçok güzelliğe sahip Van merkezini oluşturan İpekyolu ilçesine uğramanızı tavsiye ederim.

Van İpekyolu
Van İpekyolu

1- Van Gezi Rehberi

2- Van’da Gezilecek 10 Yer

3- Van Gece Hayatı

4- Van Otelleri ve Van Otel Fiyatları

5- Van’a Gitmek için 10 Sebep

6- Van’da Kahvaltı yapılacak Yerler

7- Van’da Bulunan Havuzlar

8- Van’ın En Güzel 10 Köyü

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz