Van Yedi Kilise

YEDİ KİLİSE (VARAK VANK MANASTIRI)
Van gezinize tarihi bir hava katmak ve Van’ı yüksek bir yerden izlemek isterseniz muhakkak Yedi Kiliseye gitmelisiniz. Yedi Kilise diğer adıyla Warank Vank Manastırı; Erek Dağının yakınlarında bulunan Yukarı Bakraçlı Köyünde bulunmaktadır. Van merkeze bağlı olan Yukarı Bakraçlı Köyü Van merkezine 10 kilometre uzaklıktadır. Özel turlar ile cüzi bir miktara yedi kiliseye gidebilirsiniz ya da kendi aracınızla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Yukarı Bakraçlı Köyüne vardığınızda ismini duyduğumuz da yedi kiliseden oluşan bir manastırı andırsa da aslında yedi kilisenin olmadığını göreceksiniz. Yedi kilisenin aslında beş kilise, bir çan kulesi ve bir kütüphaneden oluştuğunu göreceksiniz. Burada iki gruptan oluşan yapılar göreceksiniz. Birinci grup yapıda bulunan ve en eski olan kilisenin zamanla tahrip olduğu ve restore edilmediği için sadece apsisi kaldığını göreceksiniz. İkinci grup yapıda ise; merkezde bulunan dış mimarisi dikdörtgen olan, iç mimari ise Urartu’ya özgü dörtlü yonca yaprağı şeklinde olan ve içinde dini motifleri barındıran günümüze sağlam olarak ulaşan Kutsal Meryem Ana Kilisesini göreceksiniz. Muhteşem bir mimari ve taş işçiliğine sahip bu kilise yedi kilisenin merkezini oluşturuyor. Bu kilisenin iç bölümünü gezip büyük bir titizlikle yapılan yarım daire şeklindeki nişleri ve odalarını gezmeniz mümkün. Tarihi ve mimari güzelliklerine şahitlik edebilirsiniz.

Van Yedi Kilise
Van Yedi Kilise

Yüksek bir tepeye kurulu olan Yedi Kilisede tüm Van’ı izleyebilir muhteşem bir manzaraya şahit olabilirsiniz. Van manzaralı harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Gün batımını izlemeyi ve bu anı fotoğrafa dökmeyi seviyorsanız muhakkak gün batımını bekleyin. Hemen yakınında bulunan kale kalıntıların üzerinde; Van Gölünde muhteşem bir gün batımı izleyebilir ve bu anı fotoğrafa dökebilirsiniz. Hemen yanında köy halkı tarafından inşa edilen cami, yedi kiliseye farklı bir boyut kazandırıyor. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist alan bu yerin ulaşımı belediye otobüsleri ile sağlandığında kolaylaştırıldığında ve restore edildiğinde çok farklı bir güzelliğe bürünecek ve muhakkak olduğundan daha fazla turist çekecektir.

Sürekli ziyaretçi alan Yukarı Bakraçlı Köyünün halkı misafirperverliği ve güler yüzü ile gelenleri ağırlıyorlar. Yedi kilise ye gittiğiniz de köyün havası unuttuğunuz özlem duyduğunuz eski yılları hatırlatacaktır. Eğer ailecek ya da arkadaş gurubuyla eşsiz güzelliğin karşısında bir piknik yapmak isterseniz bu da mümkün. Doğa ve tarihi güzelliği barındıran bu köyde keyifli bir gezi yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here