Vazelon Manastırı Nerede, Nasıl Gidilir?

Doğu Karadeniz Bölgesinde Trabzon ili Maçka ilçe sınırında bulunan bu manastır 270-317 yılları arasında inşa edildiği bilinmektedir.

Vazelon Manastırı

Maçka ilçe merkezine 14 km uzaklıkta yer almaktadır. Zabulon Dağı üzerinde bulunmaktadır. Ulaşımı oldukça zordur. Manastırın tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmese de 270-317 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. Manastır çeşitli zamanlarda onarımdan geçmiştir. 702 yılında büyü bir onarımdan geçen manastır kısmen orijinal halinden uzaklaşmıştır. Vazelon Manastırı zamanında bölgenin en zengin ve en önemli manastırıymış. Bundan dolayı Sümela Manastırının yapımı için tüm gelirleri üstlenmiştir. 1923 yılında terk edilen manastır günümüzde orijinal freskleri ve kendine özgü mimarisi ile görülmesi gereken tarihi eserlerimizdendir.

Vazelon Manastırı Nerede?

Trabzon’nun Maçka ilçesine bağlı  Coşandere Köyü’nde bulunur. Bu köy Maçka ilçesine 14 km uzaklıktadır. Ya da diğer bir değişle Kiremitli Köyü’nün 7 km batısında çam ormanların içerisinde bulunur. 

Vazelon Manastırı Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için iki yol bulunur. Bunlardan biri Kiremitli kahvelerinden 500 metre sonra sağa ayrılan stabilize yol, Diğeri ise Kiremitli köyünden vadiye inip buradan vadiden geze geze 2,5-3 saatlik yaya yoludur. Şehirde buraya gelmek için diğer bir seçenek ise Maçka minibüs durağında buraya düzenlenen turlarıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here