Maçka

Maçka Trabzon iline bağlı güzel ve tarihi öneme sahip bir ilçedir. Maçka ilçesi Trabzon il merkezine 26 km uzaklıkta yer almaktadır.

Maçka Gezilecek Yerler

Trabzon’un deniz kıyısında yer almayan ilçelerindendir. Türkiye’nin en uzun tüneli olan Zigana Tüneli Maçka ilçesinde yer almaktadır.

Göz at ;

 1. Maçka Gezilecek Yerler
 2. Maçka Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Maçka Demokrasi Parkı
 4. Çaykara Karester Yaylası
 5. Trabzon Gezilecek Yerler
 6. Trabzon’da Gezilecek 10 Yer
 7. Trabzon Gece Hayatı
 8. Trabzon Otelleri ve Trabzon Otel Fiyatları
 9. Trabzon Ayasofya Müzesi
 10. Trabzon Hangi Bölgede,Nereye Bağlı ve Nüfusu
 11. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 12. Sera Gölü Nerede, Nasıl Gidilir
 13. Trabzon’dan Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir?
 14. Trabzon’dan Uzungöl’e Nasıl Gidilir?
 15. Trabzon’dan Batum’a Nasıl Gidilir, Ulaşım
 16. Trabzon’a Nasıl Gidilir, Şehir İçi Ulaşım
 17. Trabzon Nerede?
 18. Uzungöl Nerede, Nasıl Gidilir
 19. Uzungöl Otelleri ve Uzungöl Otel Fiyatları

Maçka ilçesi tarihi ve turistlik öneme sahip Sümela Manastırı ile ön plana çıkmaktadır. Tarihi öneme sahip olan Maçka ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Vazelon Manastırı

Maçka ilçe merkezine 14 km uzaklıkta yer almaktadır. Zabulon Dağı üzerinde bulunmaktadır. Ulaşımı oldukça zordur. Manastırın tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmese de 270-317 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Manastır çeşitli zamanlarda onarımdan geçmiştir. 702 yılında büyü bir onarımdan geçen manastır kısmen orijinal halinden uzaklaşmıştır. Vazelon Manastırı zamanında bölgenin en zengin ve en önemli manastırıymış.

Bundan dolayı Sümela Manastırının yapımı için tüm gelirleri üstlenmiştir. 1923 yılında terk edilen manastır günümüzde orijinal freskleri ve kendine özgü mimarisi ile görülmesi gereken tarihi eserlerimizdendir.

Kuştul Manastırı

Şimşirli Köyünde yer almaktadır. Kuştul Manastırı vadiye hâkim bir tepe üzerinde kutsal bir mağara ve ayazma çevresinde kurulmuştur. Manastırın 752 yılında yapıldığı tahmin edilmektedir. Maçka ilçesinde yer alan üçüncü bağımsız manastırdır. Günümüzde Kuştul Manastırı harap durumdadır.

Sümela Manastırı

Maçka ilçesine bağlı Altındere Köyü sınırları içinde yer almaktadır. Sümela Manastırına ilçeden ve Trabzon’dan kalkan toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sümela Manastırı yüksek bir yerde oldukça geniş bir alanda yer almaktadır. Manastır öğrenci odaları, mutfak, misafirhane, kutsal ayazma ve kütüphane bölümlerinden oluşmaktadır. Sümela Manastırının MS. 375 ve 395 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. Kendine özgü bir mimariye sahip olan Sümela Manastırı süslemeleri, freskleri, iç ve dış mimarisi ile görülmeye değer tarihi eserlerimizdendir.

Altındere Vadisi Milli Parkı

İlçe merkezinden 48 km uzaklıkta yer almaktadır. Altındere Vadisi Millî Parkı sınırları içinde Sümela Manastırı bulunmaktadır. Zengin bitki örtüsüne sahiptir. Ladin ağaçları ile kaplı doğal yapısını korumuş oldukça güzel bir yerdir. Doğa ile iç içe doğa yürüyüşleri için tercih edilebilir.

Şolma Turizm Merkezi

İlçe merkezine 22 km uzaklıkta yer almaktadır. Toprak bir yol ile bu yaylaya ulaşmak mümkün. Şolma Turizm merkezini oluşturan bu yayla Mağura Yaylasıdır. Mağura Yaylası her türlü alt yapı imkanına sahiptir. Burada bakkal, kahvehane ve konaklama imkanı bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here