Trabzon

Trabzon gezilecek yerler bakımından abartısız söylüyoruz Türkiye’nin en güzel, yeşil ve sizi geldiğinize memnun edecek şehirlerden birisidir.

Trabzon Gezilecek Yerler

10-TRABZON YAYLALARI

Trabzon Yaylaları

Trabzon ilimiz denilince akla ilk gelen şeylerden biride yaylalarıdır. Karadeniz Bölgemizin Oksijen deposu olarak bilinen bu harika yerleri gezmeden dönmeyiniz.

Trabzon ilimizde birçok yayla bulunur. Bu yayları siz değerli okurlarımız için liste haline getirdik. Bunlar:

 • Maçka – Şolma Yaylası
Şolma Yaylası
 • Maçka – Kiraz Yaylası
Trabzon-Maçka-Kiraz Yaylası
 • Lapazan Yaylası
Lapazan Yaylası
 • Karadağ Yaylası
Karadağ Yaylası
 • Hıdırnebi ve Kuruçam Yaylaları
trabzon Hıdırnebi ve Kuruçam Yaylaları
 • Tonya  – Erikbeli Yaylası
Tonya – Erikbeli Yaylası
 • Sazalanı Yaylası
Sazalanı Yaylası
 • Sis Dağı Yaylası
Sis Dağı Yaylası
 • Kadırga Yaylası
Kadırga Yaylası
 • Çatma Obası Yaylası
Çatma Obası Yaylası
 • Düzköy (Haçka Obası) Yaylası
Düzköy (Haçka Obası) Yaylası trabzon

9-ST.ANNA(KÜÇÜK AYVASIL) KİLİSESİ

Küçükayvasıl Kilisesi

İlçe merkezinde Çarşı Mahallesinde Maraş Caddesinde yer almaktadır. Kilisenin 7. Yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. 1923 yılına kadar kullanılan kilise günümüzde boş durmaktadır.

Küçük Ayvasıl Kilisesi Trabzon ilinin günümüze en iyi ulaşan kiliselerindendir. Kilisenin giriş kapısı üzerinde Bizans Kabartması ve kitabe bulunmaktadır. Kilisenin iç duvarlarında bulunan freskler oldukça dikkat çekmektedir.

8-ATATÜRK KÖŞKÜ

Trabzon Atatürk Köşkü

Ortahisar ilçe merkezinde Soğuksu Mahallesinde yer almaktadır. Bina 19. Yüzyılda Konstantin Kabayanidis tarafından yazlık ev olarak inşa edilmiştir.

Haziran 1937 yılında Trabzon’u ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk bu köşkte iki gün konaklamıştır. Mustafa Kemal Atatürk bu köşkte kaldığı zaman tüm mal varlığını Türk ulusuna armağan etme kararı almıştır. Bahçesi çam ağaçları ve çiçekler ile kaplı beyaz renkli köşk muhteşem görünümü ile dikkat çekmektedir.

Köşkün dış mimarisinde bulunan taş işçiliği oldukça dikkat çekmektedir. Köşk bodurum katı ile birlikte dört kattan oluşmaktadır. Günümüzde Atatürk Köşkü olarak kullanılmaktadır. Köşk Atatürk’ü andıran eşyalar ile dizayn edilmiştir.

7-AYASOFYA MÜZESİ

Trabzon Ayasofya Müzesi

Ortahisar ilçe merkezinin 2 km batısında yer almaktadır. Ayasofya Kilisesi; 13. Yüzyılda 1238-1263 yılları arasında Komnenos Devleti Kralı I. Manuel Komnenos tarafından inşa edilmiştir. Bizans’ın son Döneminde inşa edilen Ayasofya Kilisesi döneminin en önemli yapılarındandır.

Kilisenin iç duvarlarında çeşitli dini figürler bulunmaktadır. Kilisenin yanında bulunan kule ise 1427 yılında inşa edilmiştir. Ayasofya Kilisesi 1461 yılında Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet tarafından Trabzon’un fethinden sonra camiye dönüştürülmüştür.

ResTORE edilen Ayasofya Kilisesi günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.

6-ÇAL MAĞARASI

Çal Mağarası

Düzköy ilçe merkezine 5 km uzaklıkta Çalköy Mahallesi içinde yer almaktadır. Dünyanın en uzun ikinci mağarası kabul edilmektedir.

Mağara üzerinde tarihi bir kale içinde ise küçük bir dere bulunmaktadır. Doğal güzelliğe sahip Çal Mağarası günümüzde ziyarete açıktır.

5-BOZTEPE

Boztepe

Boztepe Karadeniz’in uçsuz bucaksız muhteşem manzarasını seyredildiği bir yerdir. Buraya gelen turistlerin mutlaka uğradığı bir yerdir. Trabzon’un muhteşem manzarasını seyredip bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

4-UZUN GÖL

Uzungöl

Çaykara ilçesine 19 km uzaklıkta yer almaktadır. Uzungöl’e Trabzon merkezinden ve Çaykara ilçe merkezinden kalkan araçlar ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Uzungöl Haldizen Deresini kapanması ile oluşmuştur. Yeşilin her tonuna sahip olan Uzungöl muhteşem güzelliği ile büyülemektedir. Yeşiller içinde bulunan Uzungöl çevresinde hediyelik eşya satan dükkânlar, alabalık lokantaları, cami ve konaklama tesisleri bulunmaktadır.

Uzun Gölün yakınında yer alan alabalık lokantalarında alabalık yemenizi tavsiye ederim. Gerçekten çok lezzetli alabalıklar yapılmaktadır. Muhteşem güzelliğe sahip Uzungöl ’de birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

3-VAZELON MANASTIRI

Trabzon Vazelon Manastırı

Maçka ilçe merkezine 14 km uzaklıkta yer almaktadır. Zabulon Dağı üzerinde bulunmaktadır. Ulaşımı oldukça zordur. Manastırın tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmese de 270-317 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Manastır çeşitli zamanlarda onarımdan geçmiştir. 702 yılında büyü bir onarımdan geçen manastır kısmen orijinal halinden uzaklaşmıştır.

Vazelon Manastırı zamanında bölgenin en zengin ve en önemli manastırıymış. Bundan dolayı Sümela Manastırının yapımı için tüm gelirleri üstlenmiştir.

1923 yılında terk edilen manastır günümüzde orijinal freskleri ve kendine özgü mimarisi ile görülmesi gereken tarihi eserlerimizdendir.

2-TRABZON KALESİ

Trabzon Kalesi

Ortahisar İlçe merkezinde yer alan Trabzon Kalesi Yukarı Hisar, İç kale ve Aşağı hisar bölümleri olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır.

Trabzon Kalesi Roma Döneminde MS. 5 yüzyılda yapılmıştır. Trabzon Kalesi tüm bölümleri ile günümüzde oldukça iyi durumdadır.

Trabzon ili manzarasına sahip olan Trabzon Kalesini görmenizi tavsiye ederim.

1-SÜMELA MANASTIRI

Sümela Manastırı

Maçka ilçesine bağlı Altındere Köyü sınırları içinde yer almaktadır. Sümela Manastırına ilçeden ve Trabzon’dan kalkan toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sümela Manastırı yüksek bir yerde oldukça geniş bir alanda yer almaktadır.

Manastır öğrenci odaları, mutfak, misafirhane, kutsal ayazma ve kütüphane bölümlerinden oluşmaktadır. Sümela Manastırının MS. 375 ve 395 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir.

Kendine özgü bir mimariye sahip olan Sümela Manastırı süslemeleri, freskleri, iç ve dış mimarisi ile görülmeye değer tarihi eserlerimizdendir.

Göz at ;

 1. Trabzon Gezilecek Yerler
 2. Trabzon’da Gezilecek 10 Yer
 3. Trabzon Gece Hayatı
 4. Trabzon Otelleri ve Trabzon Otel Fiyatları
 5. Trabzon Ayasofya Müzesi
 6. Trabzon Hangi Bölgede,Nereye Bağlı ve Nüfusu
 7. Karadeniz’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 8. Sera Gölü Nerede, Nasıl Gidilir
 9. Trabzon’dan Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir?
 10. Trabzon’dan Uzungöl’e Nasıl Gidilir?
 11. Trabzon’dan Batum’a Nasıl Gidilir, Ulaşım
 12. Trabzon’a Nasıl Gidilir, Şehir İçi Ulaşım
 13. Trabzon Nerede?
 14. Uzungöl Nerede, Nasıl Gidilir
 15. Uzungöl Otelleri ve Uzungöl Otel Fiyatları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here