Vize Kırklareli

Vize Kırklareli iline bağlı bir ilçedir. Vize ilçesi Kırklareli il merkezine 56 km uzaklıkta yer almaktadır.

Vize İlçesi

Vize ilçesi İstanbul’a ise 140 km uzaklıkta yer almaktadır. Vize ilçesi doğal güzelliği ile dikkat çekmektedir. Vize ilçesinde çok sayıda tarihi ve turistlik yer bulunmaktadır.

Küçük Ayasofya Kilisesi

Vize ilçe merkezinde yer almaktadır. Dionysos Mabedinin kalıntıları üzerine 6. Yüzyılda Bizans İmparatoru Jüstiyen zamanında inşa edilmiştir. Bizans Döneminde yapılan bu kilise Osmanlı Döneminde Gazi Süleyman Paşa tarafından camiye dönüştürülmüştür. 1997 yılında onarımdan geçen kilise günümüzde hala cami olarak kullanılmaktadır.

Vize Kırklareli İlçesi
Vize Cehennem Şelaleleri

Vize Kalesi

Vize ilçesinde yer alan kale akropol bölgesinde bulunmaktadır. Vize Kalesi Roma Döneminde inşa edilmiş ve Bizans Döneminde onarılarak kullanılmıştır. Vize Kalesi iç ve dış kale olarak iki bölümden oluşmaktadır. Günümüze bu tarihi kaleden sadece tarihi kalıntılar ve surlar ulaşmıştır.

Vize Kalesi

Kıyıköy

Vize ilçesine bağlı turistlik öneme sahip bir beldedir. Kıyıköy ilçe girişinde yer alan tarihi surlar Kıyıköy Kasabasına mistik bir hava katmaktadır. Cenevizlerden kalma surlar ile çevrili kasabada çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Kıyıköy iki dere arasında yer almaktadır. Özellikle Papuçdere doğal güzelliği ile ön plana çıkmaktadır. Nilüfer çiçekleri, su kaplumbağaları ve su yılanları çokça bulunan Papuçdere’de bu muhteşem manzarası eşliğinde tekne gezisi yapabilirsiniz. Derenin serin sularına ve harika manzarasına karşı oturup çay içebilir ya da burada yapılan midye tavanın tadına bakabilirsiniz. Kıyıköy Kastro Sahili gelişmiş bir yerdir. Burada güzel manzarası eşliğinde güzel bir tatil yapabilir ve temiz plajlarında güneşin ve denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Kıyıköy

Selvez Koyu

Vize ilçesine bağlı Kıyıköy Kasabasına 4 km uzaklıkta yer almaktadır. Berrak, temiz bir denize sahip Selvez Koyu sakin yapısından dolayı daha çok aileler tarafından tercih edilmektedir. Selvez Koyu’nda kamp kurmak ve karavan ile konaklamak mümkün. Doğaseverlerin hayran kalacağı bu yer sakin bir tatil için ideal bir yer.

Selvez Koyu

Panayır İskelesi Koyu

Vize ilçe merkezine 47 km uzaklıkta Kışlacık Köyünde yer almaktadır. Yemyeşil bir orman ile kaplı Panayır İskelesi Koyu 200 metre uzunluğunda ve 200 metre genişliğinde harika bir kumsala sahiptir. Mavi ile yeşilin muhteşem uyumuna sahip Panayır İskelesi Koyu huzurlu, sakin bir ortama sahiptir. Kamp ve karavan turizmi için gayet uygundur. Berrak bir denize sahip bu yerde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Ayrıca muhteşem bir güzelliğe ve berrak sulara sahip Kıyıköy ve Panayır İskelesi Koyunun arasında yer alan Poliçe Koyunun doğa harikası güzelliğini görebilir ve burada kamp kurup doğa ile iç içe bir tatil yapabilirsiniz.

Panayır İskelesi Koyu

Aya Nikola Manastırı

Vize ilçesine bağlı Kıyıköy’ün 800 metre batısında Papuçdere kıyısında yer almaktadır. M.S. 527-565 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen Aya Nikola Manastırı kayalara oyularak yapılmıştır. Manastırın zemin katı; şapel ve ayazmadan oluşmakta, üst katı ise keşiş odası olarak kullanılmıştır. Farklı bir mimariye sahip Aya Nikola Manastırı görülmesi gereken yerlerdendir.

Vize Sahili Plajı
Vize Kırklareli

Yanasu Mağarası

Vize ilçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Baklaya Köyüne 2 km uzaklıkta yer almaktadır. Trakya Bölgesinin 3. Büyük mağarası olan Yanasu Mağarası Yana Dere’nin sağ tarafında yer almaktadır. Yanasu Mağarası içinde doğal oluşum sonucu meydana gelen, sarkıtlar, dikitler, sütun duvar damlataşları ve damlataş havuzları bulunmaktadır. Mağara içinde göllerin üzerine inen saçaklar ve damlataş havuzu mağaraya farklı bir güzellik katmaktadır. Bu doğal güzelliği görmenizi tavsiye ederim. Ayrıca Kıyıköy’de yer alan ve doğal güzelliğe sahip Kıyıköy Mağarasını da ziyaret edebilirsiniz.

Yanasu Mağarası

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here