Yağlıdere

Yağlıdere; Giresun iline bağlı bir ilçedir. Yağlıdere ilçesi Giresun il merkezine 47 km uzaklıkta yer almaktadır.

Yağlıdere İlçesi

Yağlıdere ilçesi Yağlıdere Irmağının yanında kurulmuştur. İlçe adını bu ırmaktan almıştır. Denizden 14 km uzaklıkta yer alan Yağlıdere ilçesi doğal ve tarihi güzelliklere sahiptir. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Ağanın Köprüsü

Yağlıdere ilçesinde Yağlıdere Çayı üzerinde 12 adet köprü yer almaktadır. Bu köprülerin içinde en büyüğü Ağanın Köprüsüdür. İlçe merkezine bağlı Ümütbükü Köyünde yer alan Ağanın Köprüsü; Kethüdazade Emin Ağa tarafından 1816 yılında inşa edilmiştir. Ağanın Köprüsü uzunluğu 20 metre, yüksekliği ise 11 metredir. Günümüze sağlam olarak ulaşan köprü yaya trafiğine açıktır.

Hacı Abdullah Halife (Sarı Halife) Külliyesi

Yağlıdere ilçesine bağlı Tekke Köyünde yer almaktadır. Hacı Abdullah Külliyesi Yavuz Sultan Selim’in Trabzon Valiliği sırasında annesi Gülbahar Hatun tarafından yapılmış ve yönetimi Hacı Abdullah Halifeye bırakılmıştır. Hacı Abdullah Külliyesinden günümüze cami, zaviye, misafirhane, değirmen ve Tuğlacık Köyünde yer alan Sarı Halife Türbesi kalmıştır.

Gebe Kilisesi

Yağlıdere ilçesine bağlı Çağlayan Köyünde yer almaktadır. Ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmeyen Gebe Kilisesi Pontus Rumlarından kalmıştır. Moloz ve kesme taştan tek nefli yapılmıştır. Günümüzde Gebe Kilisesi harap durumdadır.

Çağlayan Şelalesi

Yağlıdere ilçesine bağlı Çağlayan Köyünde yer almaktadır. Yaklaşık 50 metre yüksekliğinden dökülen Çağlayan Şelalesi doğal bir güzellik oluşturmaktadır. Yeşillikler arasında yer alan doğal güzelliği ile ön plana çıkan Çağlayan Şelalesi görülmesi gereken yerlerdendir.

Gölyanı Yaylası

Yağlıdere ilçesine bağlı Sınır ve Yeşilpınar Köyleri arasında yer almaktadır. Gölyanı Yaylası yeşil tabiatı, temiz havası, masmavi gölü ve otantik yayla evleri ile ön plana çıkmaktadır. Doğal güzellikleri içinde barındıran Gölyanı Yaylası Turizm Bakanlığı tarafından koruma alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Her yıl çok sayıda ziyaretçi alan Gölyanı Yaylası muhteşem tabiatı ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Yağlıdere Hangi Şehirde
Yağlıdere Haritası
Yağlıdere Nasıl Gidilir
Yağlıdere Nerede
Yağlıdere

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here