Yahyalı

Yahyalı Kayseri iline bağlı bir ilçedir. Yahyalı ilçesi Kayseri il merkezine 110 km uzaklıkta yer almaktadır.

Yahyalı İlçesi

Yahyalı ilçesi doğal güzelliğe sahip bir ilçedir. Kayseri, Niğde ve Adana illerinin kesiştiği noktada yer alan Aladağ Milli Parkının doğa harikalarından olan Hacer Ormanı, Kapuzbaşı Şelaleleri ve Yedigöller Yahyalı ilçesinin sınırlarında yer almaktadır. Doğa harikası bir güzelliğe sahip olan Yahyalı ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Yahyalı Hangi Şehirde
Yahyalı Haritası

Hacer Ormanı

Yahyalı ilçe merkezine yaklaşık 80 km uzaklıkta bulunmaktadır. 18 bin hektarlık bir lalan sahiptir. Hacer Ormanı; Yahyalı Orman İşletme Müdürlüğüne bağlıdır. Çevresi çok dik yamaçlardan oluşan Hacer Ormanı ülkemizin en önemli post ormanı olma özelliğine sahiptir. Hacer Ormanı içinde helikopter iniş pisti bulunmaktadır. Orman içinde yaban hayat vardır. Hacer Ormanında göknar, meşe, sedir, ardıç, gürgen, titrek kavak ve karaçam gibi ağaç türleri bulunmaktadır. Hacer Ormanı içinde bulunan 4 u kaynağı içinde en önemlisi Soğuk Pınar’dır. Soğuk Pınar; orman merkezinde bulunmaktadır ve çevresi kamp alanı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca orman içinde birçok mağara ve buzul kayalar da bulunmaktadır. Aladağlar Milli Parkının en önemli yerlerinden olan Hacer Ormanını görmenizi tavsiye ederim.

Yahyalı Meydan
Yahyalı Nasıl Gidilir

Yedi Göller

Toros Aladağlar Milli Parkının en önemli bölümlerinden biri olan Yedigöller; Yahyalı ilçe merkezine 70 km uzaklıkta yer almaktadır. Yedi Göller; irili ufaklı 7 adet gölden oluşmaktadır. Yedi Göller içinde en büyüğü Direk Gölü’dür. Bu göller kar ve buzul suları ile beslenmektedir. Yedi Göller, fiziki coğrafyası bakımından ülkemizin en önemli doğa yürüyüş alanlarındandır. Muhteşem bir güzelliğe sahip Yedigöller Bölgenin en önemli turistlik merkezidir. Yedi Göller ve çevresi; doğa yürüyüşü, yamaç paraşütü, çadırı kamp, buzul ve kaya tırmanışları gibi doğa sporları için elverişlidir.

Yahyalı Nerede
Yahyalı

Kapuzbaşı Şelalesi

Yahyalı il merkezine yaklaşık 55-60 km uzaklıkta Küçükçakır Köyünün kuzeyinde yer almaktadır. Kayseri il merkezine ise 165 km uzaklıkta yer almaktadır. Kapuzbaşı Şelaleleri; 500 metrelik bir alanda bulunan 7 şelaleden oluşmaktadır. Bu şelalelerden 5 tanesi büyük 2 tanesi ise küçük şelaledir. Kayalar arasında 30 ile 76 metre yükseklikte dökülen debisi çok yüksek olan bu şelaleler yaz kış sürekli akmaktadır. Farklı yüksekliklere sahip şelaleler bir bütün gibi görünüp ihtişamlı bir tablo oluşturmaktadır. Kapuzbaşı Şelaleleri dünyanın en yüksek ikinci şelalesi olma özelliğine sahiptir. Büyüleyici bir güzelliğe sahip Kapuzbaşı Şelalelerini görmenizi tavsiye ederim.

Elif Şelalesi

Yüksek debiye sahip bir şelaledir. Yayvan ve dağının olan Elif Şelalesinin debisi saniyede 28 bin litreye kadar ulaşmaktadır. Süt beyazı görüntüsü ile muhteşem bir güzelliğe sahip bir şelaledir. Elif Şelalesinde sadece bu şelaleye özgü olan kırmızı fosfor benekli alabalıklar yaşamaktadır.

Yeşilköy Şelaleleri

Yahyalı ilçesine bağlı Yeşilköy Köyüne 3 km uzaklıkta yer almaktadır. Zamantı Irmağının iki yakasında akan iki şelaleden oluşmaktadır. Şelalenin büyük olanı 20 metre yüksekliğe küçük olanı ise 10 metre yüksekliğe sahiptir. Şelalenin döküldüğü yerde doğal olarak oluşmuş iki adet köprü bulunmaktadır. Görkemli bir görüntü oluşturan Yeşilköy Şelalelerini görmenizi tavsiye ederim.

Zamantı Vadisi

Yahyalı ilçesinde yer alan 50 km uzunluğa sahip içinde Zamanlı Irmağı akan bir vadidir. Zamantı Vadisi içinde bulunan Büyükçakır Köyleri ve Yeşilköy Köyü arası rafting için oldukça elverişlidir. Zamantı Irmağı üzerinde yer alan rafting parkurları 4, 5 ve 6 derecede zorluğa sahiptirler. Ayrıca Zamantı Vadisi içinde etrafı 10 km’lik çok dik yamaçlar ile çevrili doğa yürüyüşü yapmaya uygun bir alan bulunmaktadır.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here