Yayladere

Yayladere ilçesi Bingöl ilimize bağlı 8 ilçesinden biridir. Bu ilçe şehir merkezinden yaklaşık 110 km uzaklıktadır. Buraya şehir merkezinden kalkan dolmuşlar ile ulaşım sağlanabilir.

Bingöl’ün İlçeleri

İlçemize bağlı 20 köy ve 80 mezra bulunmaktadır. İlçemizin deniz seviyesinde yüksekliği 1550 metredir. 2015 yıllında yapılan nüfus sayımına göre ilçenin toplam nüfus sayısı 1836dır. Bu ilçe nüfus olarak en küçük ilçesidir.

Yayladere-Bingöl

İlçemizin tarihi çok eski zamana dayanmaktadır. Bu ilçemizin geçmiş tarihi diğer ilçelerimizin tarihine benzerdir. Biz daha çok Türklerin bu bölgeye yerleşmesinden sonrasını alacağız.

1071: Malazgirt Meydan Savaşı ile Selçuklular burayı hakimiyet altına almışlardır. Burası türk yurdu olmuştur.

1080:  Bu tarihten sonra Saltukoğulları tarafında işgal edilmiştir.

1473: Bu tarihte Otlukbeli savaşı yapılmıştır. Uzun Hasan yenilmiştir. Bu tarihe kadar Akkoyunluların hakimiyetinde kalmıştır.

1514: Bu tarihte Yavuz Selim Çaldıran Seferi sırasında burayı Osmanlı hakimiyetine geçiriyor.

1936: İlçemiz bu tarihte Bingöl iline bağlanmıştır.

1959:  İlçemizin ismi bu tarihe kadar Holhol olarak kullanılmıştır. Bu tarihten sonra Yayladere olarak değiştirilmiştir.

1987: Bu tarihte çıkan bir kanunla Yayladere nahiyesi ilçe statüsüne kavuşuyor.

Yayladere Hangi Şehirde

İlçemizin gezi rehberine bir göz atalım:

Kalkanlı Mağarası: Bu mağara ilçemize bağlı Kalkanlı köyün sınırlarında bulunur. Bizans dönemine ait olunduğu söylenilir. Duvarlarında çeşitli resim ve figürler bulunur. Ayrıca yanında geçen şelalesi buraya ayrı bir renk katmaktadır. Yaz mevsiminde buraya yöre halkının uğrak yeri oluyor.

Kalkanlı Mağarası

Sonuç olarak bu küçük ve şirin ilçemize yolunuz düşerse uğramalısınız. İlçemizde meşe ve kavak ormanları bulunur. Ayrıca bahar mevsiminde yeşilliği ile gözleri kamaştırmaktadır.

Yayladere

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here