Yemen'in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
Yemen'in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

27.477.600 toplam nüfusuyla Asya kıtasında yer alan Yemen; Umman Denizi, Aden Körfezi ve Kızıldeniz kıyısında, Umman’ın batısında Suudi Arabistan’ın güneyinde yer alan bir Orta Doğu ülkesidir. 

Göz at ;

  1. Sana Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Yemen’de Gezilecek 10 Yer
  3. Yemen Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  4. Yemen’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Yemen Nerede?

Tarihi ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyüleyen bir turizm ülkesi iken son yıllarda yaşanan iç çatışmalar nedeniyle turizm açısından da zor günler yaşıyor. Ülkede gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka görülmesi gereken 10 yer belirledik. Şöyle ki;

1-Sokotra Ejderha Ağacı

Yemen anakarasının 350 kilometre açığındaki Sokotra Adasında yer alan Sokotra Ejderha Ağacı, ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Bu adayı çoğu insan bilmez. Tuhaf adası ya da mutluluk adası da denilmektedir. Adada yaklaşık 40 bin kişi yaşamaktadır. Ada üzerinde çok tuhaf bitki ve hayvan türleri bulunmaktadır. Bunlardan biri de Öz suyunun koyu kırmızı olan endemik bitkisi Sokotra Ejderha Ağacı’dır. Bu ağaç, adanın hatta ülkenin sembolü haline gelmiştir. Her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Ağaç; ilaç, boya ve kozmetik sanayisinde kullanılıyor. Adada yaşayan çocuklar ağacın yapraklarında düşen tozları toplayıp turistlere satmaktadır. Bana göre bu ağaç mutlaka görülmesi gereken bir doğal güzelliktir.

2-Dar-ül Hacer

Dar-ül Hacer, Yemen’in başkenti San’a yakınlarında yer alan Dahr Vadisi’nde bir kayanın üzerine inşa edilen bu yapı adeta bir kartal yuvasını andırmaktadır. Uzun yıllar ülke burada yönetilmiştir. 1869-1948 yılları arasında İmam Yahya bu sarayı yaz aylarında ülke yönetimi için kullandı. 5 katlı olan bina 35 odadan oluşmaktadır. “Taş Ev” anlamına gelen Dar’ül Hacer, mimarisiyle oldukça dikkat çekmektedir. Günümüzde müze olarak kullanmaktadır. Müzede çok sayıda eser sergilenmektedir. Yemen’in simgesi olarak bilinen bu kale kesinlikle ziyaret edilmesi gerekir.

3-Sana’a Ulu Camii

Yemen’in başkenti Sana’a da yer alan Ulu cami, 715 yıllında inşa edilen ülkenin en eski camisidir. Emevi mimari tarzında inşa edilen bu cami, yemen için çok önemli bir yere sahiptir. Bu camiyi asıl önemli kılan ise yazılı en eski Kuran nüshalarının bulunmasıdır. Diğer bir önemli bir özelliği cami içinde Zeydiler için oldukça önemli olan bir de Kabe bulunmaktadır. Mimari yapısı oldukça dikkat çekmektedir. Günümüze kadar birçok kez onarımdan geçilmiştir. Şuan iyi durumda olup ibadete açıktır. Buraya yolunuz düşerse bu tarihi camiyi mutlaka ziyaret edin. Ayrıca bu cami UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

4-El Saleh Camii 

Yemen’in başkenti Sana’a da yer alan El Saleh Camii, 2008 yıllında ibadette açılmıştır. Cami, devrik lider Ali Abdullah Salih’in ismini taşımaktadır. Yemen’in en büyük camisi olarak bilinmektedir. Mimarisi oldukça dikkat çekmektedir. Yemen ve Arap mimarisini modern bir yerde birleştiren bu cami 6 minarelidir. Görmenizi tavsiye ederim. Ülkenin en önemli yapılarından biridir.

5-Yemen Kapısı

Yemen’in başkenti Sana’a denilince akla ilk olarak Eski Şehir Bölgesi gelmektedir. Bu bölge  UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunmaktadır. Burada birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bunlardan biri de Yemen Kapısıdır. Burada 6-9 metre yüksekliğinde surlar bulunmaktadır. Bu surların çok sayıda kapısı bulunmaktadır. Bunların en önemlileri Yemen Kapısıdır. 1962 yıllından sonra bu kapıya Özgürlük kapısı denilmeye başlanmıştır. Buraya yolunuz düşerse bu tarihi kapıyı mutlaka ziyaret edin.

6-Tuz Pazarı 

Başkentin eski şehir bölgesinde tarihi yapılar gezildikten sonra alışveriş yapmak için Tuz pazarına uğrayın. Ülkenin en önemli pazarıdır. İstanbul için Kapalı çarşı ya da Mısır Çarşısı ne ise Sana’a içinde bu pazar odur. Burada hediyelik ve yöresel ürünler satın almak için oldukça uygun bir yerdir. Buraya gelip yöreye özgün hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

7-El-Mukelle

Yemen’in Hadramut ilinin yönetim merkezi olan El-Mukelle, ana liman konumunda olup ülkenin en büyük 5. şehridir. Şehirde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bunun yanında  huzur dolu sahiliyle turistlerin ilgisini çekmektedir. Buraya her yıl çok sayıda turist akın etmektedir. Buraya gelen ziyaretçiler tarih yapılara ve doğal güzelliklere doymaktadır.

8-Hadiboh

Yemen’in Sokotra Bölgesi’nde yer alan Hadibu, ülkenin önemli bir turistik şehridir. Eskiden Tamrida olarak bilinirdi. Burada yaklaşık 9 bin kişi yaşıyor. Şehir oldukça sakin ve huzurlu bir yapısı bulunmaktadır. Burada çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz tavsiye ederim.

9-Zabid

Yemen’in batı kıyı ovasında yer alan Zabid, 13. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar ülkenin başkentliği yapan önemli bir şehirdir. Hatta ülkenin en eski şehirlerinden biridir. Bu nedenle şehirde çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Bu şehir 1993 yıllından berri UNESCO Dünya Mirası Listesinde alınmaktadır. 2000 yıllından berri ise Dünya Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’nde  yer almaktadır. Bu harika yapılar yok olmadan mutlaka görmelisiniz.

10-Aden

Aden Körfezi’nin kıyısında yer alan Aden, Yemen’in turistik bir şehridir. Buraya her yıl çok sayıda ziyaretçi uğramaktadır. Osmanlı ve Arap kültürünün izlerini taşıyan tarihi yapılar ve görkemli çarşıları sayesinde turistlere cazip gelmektedir. Buraya yolunuz düşerse Tuhaf ya da mutluluk adası olarak bilinen Socotra adasını mutlaka ziyaret edin. Bunun yanında  Sira Kalesi, Aban Camii, Asla’a gibi turistik yapıları görmeden geri dönmeyiniz.


Bunlar dışında Yemen hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Yemen

Nüfus: 27.477.600

Başkent: San’a

Resmi Dili: Arapça

Para Birimi: Yemen riyali

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 22 Mayıs 1990

Dini: İslam

Vize Durumu: Buraya gitmeden önce vize almanız gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here