Liberland Nerede, Nasıl Gidilir
Liberland Nerede, Nasıl Gidilir

Avrupa’nın yeni kurulan en genç ülkesi Liberland’a ; Şimdiden 60 Bin Türk,vatandaş olmak için başvurusunu yaptı bile.

Liberland Vatandaşlığı

Hırvatistan ile Sırbistan arasında kurulan ve sadece 7 km’lik bir alanı kapsayan bu küçük ülke, vatandaşlık başvurularını İnternet üzerinden almaktadır.

Bir Çek vatandaşının kurduğu bu küçük ülkenin resmi internet sitesinin “Liberland’da kimlere ihtiyaç var?” isimli bölümünde şu ifadeler dikkat çekici : “Irk, etnik köken, yönelim ve din farkı gözetmeksizin başkalarına ve başkalarının fikirlerine saygılı olan, özel mülkiyete saygı gösteren, komünist, Nazi ya da başka aşırı uç geçmişi olmayan, suç işlememiş kişiler.”

Vatandaşlık koşullarıyla ilgili olarak da şöyle deniyor:

  • Kim olduğunuzu ve neden Liberland vatandaşı olmak istediğinizi açıklayan bir mektup.
  • Özgeçmiş.
  • Geçerli kimlik kartı ya da pasaport fotokopisi. (Ad, soyad, cinsiyet, doğum tarihi, milliyet, veriliş tarihi ve ne zamana kadar geçerli olduğu dışındaki tüm bilgilerin üzeri çizilebilir. Bu bilgiler, Liberland vatandaşlarına verilecek kimlik kartlarında kullanılacaktır.)
  • Gönderilen belgede daimi adres yoksa, bunu göndereceğiniz e-postanın konu bölümüne yazabilirsiniz. Mümkünse size ulaşabileceğimiz bir telefon numarası da verin.
  • Başvurular tarih sırasına göre değerlendirilecektir. Sadece elektronik olarak iletişim kurabiliyoruz, çünkü posta gönderileri için Liberland’ın henüz bir adresi yok.

Göz at;

  1. Liberland Nerede, Nasıl Gidilir?

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz