Yeni Zelanda'da Gezilecek 10 Yer
Yeni Zelanda'da Gezilecek 10 Yer

Yaklaşık 4,6 milyon nüfusuyla Güney Büyük Okyanus’da yer alan Yeni Zelanda, bir ada ülkesidir. Tarihi ve coğrafi kaynaklarıyla ünlenen Yeni Zelanda, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir ülkedir.

Göz at ;

  1. Wellington Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Yeni Zelanda’da Gezilecek 10 Yer
  3. Yeni Zelanda Nerede?
  4. Yeni Zelanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  5. Ağaçlardan yapılmış bir kilise / Yeni Zelanda
  6. Yeni Zelanda’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Karlı ve volkanik dağları, Altın renkli kumsalı, Birbirinden harika milli parkları, Huzurlu bir tatil imkanı sunan adaları ve film sahnelerine konu olan manzarasıyla ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken bir ülke olduğunu düşünüyorum. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

Coromandel

Yeni Zelanda’nın en güzel tatil bölgesi olan Coromandel’e yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte huzurlu, sakin ve keyifli bir tatil imkanı bulabilirsiniz. Doğal güzellikleri ve altın renkli plajlarıyla size harika bir tatil keyfi sunmaktadır. Oldukça sakin bir yer olup burada Sıcak sulu plajları, Coromandel Forest Park yürüyüşleri, botlarla yapılan turlarla tatilinize renk katabilirsiniz.

Queenstown

Wakatipu Gölü kenarında yer alan Queenstown, Yeni Zelanda’nın adrenalin dolu bir şehridir. Macera seven gezginler için oldukça iyi bir adrestir. Burada bungy jumping, Shotover Jet sürat motorları ile kanyon nehrinde adrenalin dolu bir gezi, skydiving, rafting gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Ayrıca Güney Alpleri tarafından çevrili olduğundan dolayı dünyanın en güzel kayak keyfi de burada yapabilirsiniz. Her yönüyle bir harika olan bu şehri mutlaka ziyaret edip hayatınız boyunca unutamayacağınız bir gezi düzenleyebilirsiniz. Aslında şehir merkezi çok küçük. Fakat dünyanın en güzel turistik şehri diyebiliriz. Bu şehir dört mevsim boyunca size farklı renklerle ve farklı aktiviteler sunmaktadır.

Cook Dağı

Cook Dağı ya da Aoraki, 3.724 m yüksekliğiyle Yeni Zelenda’nın en yüksek dağıdır. Görenleri tek kelime ile hayran bırakan bir manzarası bulunmaktadır. Bu nedenle yıl boyunca çok sayıda turist tarafında ziyaret edilmektedir.

Burada 7’den 70’e uygun yürüyüş rotaları, Tekapo Nehri kıyısında harika gün batımı manzarası ve geceleri yere çok yakın olan yıldızları izleme gibi aktiviteler yapılabilir. Buraya gelince bu anılarınızı mutlaka ölümsüzleştirin. Dünyadaki en güzel manzaraya sahip dağı diyebiliriz.

Şampanya Gölü

Şampanya Gölü veya Şampanya Havuzu olarak bilinen bu göl, Yeni Zelanda’nın kuzeyinde yer alan  Waiotapu jeotermal bölgesinin içinde bulunur. Bu gölün ilginç kılan özelliği ise isminde saklıdır. O zaman şu soruyu sormak gerekir. Bu göle neden Şampanya Gölü denilmektedir.

Çünkü yer altından fışkırarak çıkan Karbondioksit gazının köpürdeyen bir kadeh şampanyaya benzetmesidir. Gölün içinde birçok bakteri ve Mikroorganizma canlılar sayesinde göl birçok farklı renge bürünmektedir. Ayrıca birçok hastalığa da şifa vermektedir. Her yıl Dünyanın değişik bölgelerinde hem şifa bulmak hem de bu harika görüntüyü izlemek için buraya akın ederler.

Parlayan Mağara

Yeni Zelanda’nın Te Kuiti merkezinin 12 kilometre kuzeybatısında yer alan Parlayan Mağara veya diğer adıyla Waitomo’nun parlayan solucan mağaraları, tarihi yaklaşık 30 milyon yıl öncesine dayanan bir doğal güzellik alanıdır. Arachnocampa Luminosa tırtıl mağara sadece Yeni Zelanda’da bulunur.

Bu mağara geceleri parlamaktadır. Karanlık ortamda Fosforlu tırtıllar yanmaktadır. Bu tırtıllar yanınca harika manzaralar ortaya çıkmaktadır.  Buraya yıl içerisinde binlerce turist akın etmektedir. Görenleri hayrete düşürmektedir. Dünyanın en popüler en dikkat çeken ve aynı zamanda en güzel mağarasıdır.

Fiordland Ulusal Parkı

Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nın güneydoğu ucunda yer alan Fiordland Ulusal Parkı, 12.607 km²’lik alanda 1952 yıllında kurulan bir milli parktır. Buzulların erimesiyle ortaya çıkan bu park, görenleri hayrette düşürmektedir.

Muazzam bir manzarası bulunmaktadır. Parkın sınırları içerisinde adalar, göller, buzullar, vadiler, nehirler ve ormanlar bulunur. Ayrıca parkta çok sayıda hayvan ve bitki türü de bulunur. Ülkenin en büyük milli parkı olarak da bilinen Fiordland Ulusal Parkı, kesinlikle gezilip görülmesi gereken bir yerdir.

Westland Ulusal Parkı

Ülkenin güney adasında yer alan Westland Ulusal Parkı, 1960 yıllında kurulan bir parktır. Bu parkın bozulmamış doğası ve buzullarıyla popüler halla gelmiştir. Burada yer alan 12 km uzunluğundaki Franz Josef Buzulu oldukça dikkat çekicidir. Bu buzul 1865 yıllında keşfedilmiştir. Bunun dışında yine park sınırında bulunan Fox Glacier buzulları’da oldukça popülerdir. Buraya özel kıyafetler ve çivili ayakkabılarla buzullar üzerinde yürüyüp harika bir gezi yapmış olursunuz.

Tongariro Ulusal Parkı

Yeni Zelanda’danın Kuzey Adası’nda  yer alan Tongariro Ulusal Parkı, 1887 yıllında kurulan Ülkenin ilk ve Dünyanın 4. eski parkıdır. Parkın sınırlarında bulunan dağlar,  Maoriler için kültürel ve dini anlamı vardır. Hatta kutsal olarak da kabul edilmektedir. Volkanik olan bu dağlar, Bir zamanlar çok popüler olan Yüzüklerin Efendisi filminin birkaç sahnesinin geçtiği dağlardır.

Hatta Filmde geçen 2,797 m yüksekliğindeki Mount Tongariro Dağı Kasım 2012 yıllında patlamıştır. Parkta yer alan Sönmüş ve hala aktif olan volkanları, platosu ve ekosistemi ile gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir. Dünyanın en güzel parklarından biridir.

Abel Tasman Ulusal Parkı

Golden Bay ve Tasman Körfezi arasında bulunan Abel Tasman Ulusal Parkı,  237,1 km²’lik alanıyla 1942 yıllında kurulan ülkenin en küçük milli parkıdır. Aynı zamanda küçük olmasına rağmen ülkenin en çok turist çeken parkıdır. Altın rengi kumsalı, heykelleri andıran doğal granit kayaları dikkat çekmektedir. Parkın muzzam bir manzarası ve görüntüsü bulunmaktadır. Bana göre ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Sevdiklerinizle birlikte huzurlu ve unutamayacağınız bir tatil için bu parkı görmelisiniz.

10  Yeni Zelanda Hayvanat Bahçesi

Herkes tarafında bilinen bir gerçek var. O da hayvanların insanlar gibi canlı olup onlar gibi duygu taşımalarıdır. Çoğu hayvanın ağladığına veya üzüldüğüne şahit olmuşsunuzdur. Bazen doğal ortamlarından kopardığında depresyona giren hatta intihar eden hayvanlar olduğunu biliyor musunuz? Fakat günümüz dünyasında hayvanları doğal ortamından koparıp  para kazanma hırsı veya İnsanların zevki için küçücük bir kafese hapsedilen hayvanlara da şahit oluyoruz.

Bu dünyanın birçok yerinde böyle. Fakat bir ülke var ki hayvanların sessiz çığlığını duyup buna dur dedi. Bu ülkede olaylar tersine işlemektedir. İnsanlar bir kafes içinde dururken hayvanlar parkta rahatça dolaşabiliyor. İçinizden bazıları böyle bir şey mümkün mü çok mu film izliyorsunuz dediklerini duyar gibiyim. Evet haklısınız bende ilk duyduğumda sizin gibi tepki vermiştim. Fakat gidip gördüğümde herkes gibi bende gözlerime inanamadım.

Yeni Zelanda’da bulunan bu Hayvanat Bahçesi, şimdiye kadar görmüş olduklarınızdan çok farklıdır. Çünkü burada hayvanlar serbestçe gezerken insanlar bir kafes içinde geziyorlar. Bu tuhaf bir o kadar da ilginç olan hayvanat bahçesine her yıl çok sayıda ziyaretçi gelmektedir. Bu ilginç hayvan bahçesi hakkında bilinmeyen bazı özelliklerini paylaşmak istiyorum şöyle ki; Hayvanat bahçesinde bütün hayvanlar serbest dolaşmaktadır. Burada hayvanlar, dünyanın hiçbir yerinde olmadığı kadar özgürler. kendi doğal ortamlarında hayatlarını sürdürüyorlar.

Peki bu hayvanat bahçesindeki hayvanları görme şansımız var mı derseniz evet kesinlikle var. Burada kamyonet tarzında bir araç var. Bu araç etrafı kalın tellerle kaplanmıştır. Kafes biçimindeki bu araca, grup şeklinde turistler bindiriliyor. Park alanına getiriliyor. Aracı gören vahşi hayvanlar, kamyonete yaklaşıyor. Bazen kamyonetin üstüne çıkıyorlar. Anlayacağınız aracın etrafını sarıyorlar. Bu şekilde hayvanları daha yakında görme fırsatını yakalıyorlar. Hayvanlarla birlikte bol bol selfie yapabiliyorsunuz:-)

Buraya yolunuz düşerse bu ilginç şekilde tasarlanan hayvanat bahçesini kesinlikle ziyaret edin. Hayvanları çok yakında görme fırsatını bulun. Ayrıca bu hayvanat bahçesindeki işleyişin bana göre en önemli mesajı hayvanlarla empati kurabilme yeteneği geliştirmektir. Bunun dışında hayvanlara saygılı olmayı da öğretmektedir.


Bunlar dışında Yeni Zelenda hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Yeni Zelanda

Nüfus: 4.565.185

Başkent: Wellington

Resmi Dilleri: İngilizce, Maorice, Yeni Zelanda İşaret Dili

Para Birimi: Yeni Zelanda doları

Bulunduğu Kıta: Okyanusya

Kuruluş Tarihi: 6 Şubat 1840

Saat Farkı: Yeni Zelanda saati Türkiye saatine göre 11 saat daha ileridir.

Vize Durumu: Yeni Zelanda vize isteyen ülkeler grubundadır. Buraya gitmek için vize almanız gerekir.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri: Auckland, Wellington, Christchurch

Yeni Zelanda Hakkında bilinmesi Gerekenler: Dünyaca bilinen Yüzüklerin Efendisi serisi burada çekilmiştir.  Hobbit köyü Shire da yıl boyunca birçok turist tarafında ziyaret edilmektedir. Ülkenin başkenti Wellington, Kıtanın en büyük büyük şehridir.

Yeni Zelanda Nerede, Nasıl Gidilir?
Yeni Zelanda Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here