Yeniçağa

Yeniçağa Bolu iline bağlı bir ilçedir. Yeniçağa ilçesi Bolu il merkezine 39 km uzaklıkta yer almaktadır.

Yeniçağa İlçesi

Köklü bir tarihi geçmişe sahip olan Yeniçağa ilçesinde çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Yeniçağa ilçesinde bulunan Yeniçağa Gölü ilçeye eşsiz bir güzellik katmaktadır. Yeniçağa ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Eskiçağa Köyü

Yeniçağa ilçesine bağlı Eskiçağa Köyü ilçenin en eski yerleşim yeridir. İlçe merkezine 8 km uzaklıkta bulunmaktadır. Eskiçağa Köyünde Yıldırım Beyazıt tarafından 14. Yüzyılda yaptırılan bir külliye bulunmaktadır. Bu külliye; cami, hamam ve türbeden oluşmaktadır. Yıldırım Camisi; Eskiçağa Köyünde yer almaktadır. Dikdörtgen planlı olarak inşa edilen cami, iç süslemeleri ile dikkat çekmektedir. Külliyenin bir diğer parçası olan türbe ise; caminin doğusunda yer almaktadır. Türbe Osmanlı- Türk mimarisini yansıtmaktadır. Hamam da caminin kuzeybatısında yer almaktadır. Büyük ve süslü olan hamam iki kubbeli olarak inşa edilmiştir. Tarih severlerin çok şey bulacağı Eskiçağa Köyü görülmesi gereken yerlerdendir.

Şehir Hamamı

Yeniçağa ilçe merkezinde yer almaktadır. Sultan V. Reşat zamanında inşa edilmiştir. Aslına uygun olarak restore edilen hamam günümüzde hala faal olarak kullanılmaktadır.

Yeniçağa Gölü

Yeniçağa ilçe sınırlarında yer alan Yeniçağa Gölü tabii güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Göl kıyısında yer alan ağaçlar göle farklı bir güzellik katmaktadır. Ayrıca göl çok sayıda kuşa da ev sahipliği yapmaktadır. Yeniçağa Gölü ve çevresi Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından sulak alan ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Göl üzerinde amatör olta balıkçılığı yapılmaktadır. Fakat gölün çok derin olmasından dolayı gölde yüzmek yasaktır. Gölün yeşil çevresi mesire yeri olarak kullanılmaktadır.

Yeniçağa Gölü
Yeniçağa Hangi Şehirde
Yeniçağa Haritası
Yeniçağa Kuş Cenneti
Yeniçağa Nasıl Gidilir
Yeniçağa Nerede
Yeniçağa

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here