Yenişarbademli

Yenişarbademli Isparta iline bağlı bir ilçedir. Yenişarbademli ilçesi Isparta il merkezine 105 km uzaklıkta yer almaktadır.

Yenişarbademli İlçesi

Yenişarbademli ilçesi eşsiz bir doğaya sahiptir. İlçede çok sayıda doğal güzelliğe ve tarihi öneme sahip yer bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Pınargözü Mağarası

Yenişarbademli ilçe merkezine 8 km uzaklıkta yer almaktadır. 15 km uzunluğa sahip olan ülkemizin en uzun mağarasıdır. Çaydere Ormanları içinde bulunmaktadır. Mağaranın içinde çok güçlü su akmaktadır. Mağaranın içinde birçok sifon ve büyük çağlayan vardır. Ayrıca mağarada şelaleler, gölcükler, damlataş havuzları bulunmaktadır. Çevresinde yaklaşık 213 bitki türü bulunan Pınargözü Mağarası birçok tabii güzelliği içinde barındıran muhteşem bir yerdir.

Kubad-ı Abad Sarayı

Yenişarbademli ilçe merkezine 2.5 km uzaklıkta Beyşehir Gölünün kuzeybatı kısmında yer almaktadır. Anadolu Selçuklu Döneminde Alaaddin Keykubat’ın emriyle Veziri olan Mimar ve Nakkaş Sadeddin Köpek 1236 yılında yaptırmıştır. Anadolu Selçukluların sivil mimaride en önemli yapılarındandır. Oldukça büyük bir yapı olan Kubad-ı Abad Sarayından günümüze sadece duvar kalıntıları ulaşmıştır.

Yenişarbademli İlçesi

Kız Kalesi Adası

Kubad-ı Abad Sarayının 3 km kuzeydoğusunda Beyşehir Gölünde yer almaktadır. Kubad-ı Abad Sarayının haremliği ve tersanesi olarak yapılmıştır. Ülkemizin Manyas’tan sonra en önemli kuş cennetidir.

Yenişarbademli

Dedegöl Dağı

Yenişarbademli ilçe sınırlarında yer alan Dedegöl Dağı 2992 metre yüksekliği ile Isparta ilinin en yüksek tepesidir. Dedegöl Dağının zirvesinde yılın on bir ayı kar bulunmaktadır. Dağda bulunan Karagöl görülmeye değer. Dedegöl Dağı kamp, dağcılık, tırmanma ve doğa yürüyüşü için oldukça elverişlidir. Burada her yıl dağcılık şenlikleri düzenlenmektedir. Doğa ile iç içe bir gezi için Dedegöl Dağını tercih edebilirsiniz.

Karagöl

Dedegöl Dağının doğusunda Kurucuova sınırları içinde 2335 metre yükseklikte yer almaktadır. Karagöl 2500 metrekare büyüklüğe sahip bir buzul gölüdür. Güzel bir doğaya sahip olan Karagöl; sadece Karagöl’ün çevresinde ve Dedegöl Dağının eteklerinde bulunan Dedegül çiçeği ile dikkat çekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here