Yerköy Şehri

Yerköy ilçesi Yozgat ilimize bağlı 14 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 40 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılır. İlçeye ulaşım hem karayolu hem de demiryolu ile sağlanmaktadır.

Yozgat’ın İlçeleri

Osmanlı döneminde küçük bir köy olan Yerköy Cumhuriyet dönemi ile birlikte burada geçen Ankara Kayseri Demiryolu hattının hizmete açılması ile burası parlamıştır. 1935 yıllında bucak 1945 yıllında ilçe statüsüne kavuştu. İlçenin ekonomisi tarım ve hayvancılıktır. Fakat son zamanlarda burada sanayi tesisleri de kurulmuştur.  İlçeye bağlı 2 belde 58 köy bulunur. ilçe 2016 yıllı itibariyle toplam nüfusu 36.263’dır.

Yerköy

Yerköy’de Gezilecek Yerler:

Yerköy Kaplıcaları: ilçemizde bulunan bu kaplıca suları Bakanlar Kurulu Kararı ile Termal turizm ilan edilmiştir. Suyun sıcaklığı 44 derecedir. Bu suyun birçok hastalığa iyi gelindiğini sağlık bakanlığı yayımladığı raporda da gösterilmiştir. İşte bu şifalı suyun iyi gelindiği hastalıklar şunlardır. 1- Nevrit, 2- Nevralji, 3- Kırık-Çıkık Sekelleri, 4- Kadın Hastalıkları, 5- Romatizmalı Hastalıklar, 6- Kronik Romatizmalı Hastalıklar, 7- Çeşitli Ağrılar, 8- Cilt hastalıkları

Yerköy Kaplıcaları

Keçi Kalesi: İlçemize bağlı Aşağı Eğerci Köyünde bulunur. Burası ile ilgili bir efsane anlatılır. Bende kısaca anlatmak istiyorum. Burada yaşayan bir tane zalim firavun varmış. Bu zalim firavun Müslümanlara zülüm ediyormuş. Müslümanlarda bir gece plan yapıp bu kaleyi firavunda almayı düşünmüşler nasıl yapacağız diye sorarlarken köyde birinin aklına müthiş bir fikir gelir. 1000 kadar keçi getirmişler her keçinin boynuzlarına mum takmışlar gece olunca bu mumları yakıp keçileri kaleye doğru sürmüşler. Bunu gören firavun ve askerleri çok şaşırmış gece karanlık olduğunda bunların ne olduğunu anlamamışlar ateş etmişler keçilere bir şey olmamış. Arka tarafında Müslümanlarda bunlara ateş edince firavun ve askerleri kaleden atlamışlar. Bu kaleyi Müslümanlar fethetmişler böylece kalenin ismi de Keçi kalesi olmuştur.

Yerköy Keçi Kalesi
Yerköy-Yozgat
Yerköy Gar
Yerköy Hangi şehirde
Yerköy Hangi şehirde
Yerköy ilçesi
Yerköy ilçesine giriş
Yerköy Merkez
Yerköy Nerede
Yerköy Şehri

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here