Cape Verde Gezilecek Yerler
Cape Verde Gezilecek Yerler

Yaklaşık 530 bin nüfusuyla Kuzeydoğu Afrika’da yer alan Yeşil Burun Adaları(Cape Verde), Atlas Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. 10 ada ve 8 adacıktan oluşan bu ülke, 1456 yılında Portekizliler tarafında keşfedildi.

Göz at ;
  1. Yeşil Burun Adaları Gezilecek Yerler
  2. Yeşil Burun Adaları’da Gezilecek 10 Yer
  3. Yeşil Burun Adaları Nerede?
  4. Praia Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  5. Yeşil Burun Adaları Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  6. Yeşil Burun Adaları’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Uzun süre  Portekiz sömürgesinde kalan ülke, 1975 yıllında bağımsızlığını kazandı. Burada uzun yıllar köle ticareti yapıldı. Fakat günümüzde önemli bir turizm merkezi haline gelmiştir. Burada gezilip görülecek birçok doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 gözde yer belirledik. İşte o yerler…

Praia

Ülkenin en büyük adası olan Santiago adasında yer alan Praia ya da Praya, ülkenin başkenti ve yaklaşık 125 bin nüfusuyla en büyük şehridir. Aynı zamanda Atlas Okyanusunda bulunan bir adadır. Burada gezilip görülmesi gereken birçok turistik alan bulunmaktadır. Şehrin eski bölgesindeki tarihi yapıları görüp harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Bunun yanında yine şehrin harika plajlarında yüzüp kumsallarında güneşlenebilirsiniz.

Mindelo

Ülkenin kuzeybatısındaki Sao Vicente adasında yer alan Mindelo, ülkenin geleneksel müzik tarzlarının doğduğu şehir olarak biliniyor. Adanın en önemli şehirlerinden biridir. Burada gece hayatı oldukça renkli geçmektedir. Ülkenin kültür başkenti olup yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır.

Buraya gelip sevdiklerinizle birlikte harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Fakat şu uyarıyı da yapmadan geçemeyeceğim. Son yıllarda  ekonomideki ve limandaki düşüş nedeniyle şehir sıkıntılar yaşamaktadır. Fakat yine de popülaritesini korumaktadır.

Boa Vista

Atlas Okyanusu’nun en doğusunda yer alan Boa Vista,  620 km²’lik alanıyla Yeşil Burun Adaları’nın en büyük 3. adasıdır. Bu ada, Afrika kıyısının 500 kilometre açığında bulunuyor. Upuzun sahilleriyle turistleri kendine hayran bırakan bu ada aynı zamanda birçok tarihi yapıya da ev sahipliği yapmaktadır.

Buraya yolunuz düşerse  Praia de Cruz, Praia do Estoril, Praia d’ Diante ve Praia de Chaves gibi caretta carettaların görebileceği kumsalları mutlaka ziyaret edin. Ayrıca burada birçok hediyelik eşya satılan yerler bulunmaktadır. Sevdiklerinize hediyelik eşya satın almadan geri dönmeyiniz.

Santiago

Santiago, 991 km²’lik alanıyla ülkenin en büyük adasıdır. Ülke nüfusun çoğunluğu bu ada üzerinde yaşamaktadır. Ülkenin başkenti Praia’da ev sahipliği yapmaktadır. Ada üzerinde birçok park alanı bulunmaktadır.

Nesli tükenmekte olan hayvan ve bitkileri burada görebilirsiniz. Yine upuzun kumsalları ve plajlarıyla yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. Tabi bunun yanında yine Portekiz sömürgesinde kalma birçok tarihi yapı da bu ada üzerinde bulunmaktadır. En az bir haftalık tatil için bu adayı tercih edebilirsiniz. Hayatınızda güzel bir anı kalmasını isterseniz bu adaya gelmelisiniz.

Palmeira

Ülkenin kuzeydoğusundaki Sal Adasında yer alan Palmeira, gezilip görülmesi gereken bir liman kentidir. Burada görmeniz gereken birçok doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Özellikle burada çok sayıda sualtı mağarası ve resifleri bulunmaktadır.

Bunları keşfedebilirsiniz. Yine burada deniz, kum, güneş ve tabii ki eğlencenin doruğunu yaşayabilirsiniz. Gece hayatı oldukça renkli bir kenttir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip huzurlu bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Ayrıca burada yer alan Tuzlu Banyolara girip hem sağlık- sıhhat bulun hem de rahatlayın bunu gerçekten deneyin.

Santo Antao

Ülkenin kuzeybatısında yer alan Santo Antao,  779 km²’lik alanıyla ülkenin en büyük adalarından biridir. Bu adaya gelince gözünüze ilk çarpan şey dağlar olacaktır. Burada doğa yürüyüşü ve dağ tımanışları sevenler için doğru bir adrestir.

Yine bu ada üzerinde birçok kumsal plaj bulunmaktadır. Bunlar dışında yine birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip doğa, tarih ve deniz turizmini birlikte yaşayabilirsiniz. Yöreye özgü yemekleri de tatmadan geri dönmeyiniz.

Santa Maria

Ülkenin kuzeydoğusundaki Sal Adasında yer alan Santa Maria, gezilip görülmesi gereken bir sahil kentidir. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist akın etmektedir. Ülkenin en popüler ve en şık otelleri burada bulunmaktadır. Otellere birkaç metre uzaklıkta yer alan uçsuz bucaksız kumsallar göze çarpmaktadır. Bu kumsallarda deniz, kum ve güneşin keyfini yaşayabilirsiniz. Ayrıca burada jet ski kayak ve tüplü dalış gibi su sporları içinde oldukça iyi bir adrestir.

Fogo Adası

Ülkenin batısında yer alan Fogo, 2.829 m yüksekliğiyle ülkenin en yüksek adasıdır. Bu ada daha çok volkanik köyleri ve leziz şaraplarıyla bilinmektedir. Adanın ismi Portekizce’de ”Ateş” anlamına gelmektedir. Burada yer alan volkanik dağlar tarih boyunca hep aktif halde bulunmuştur. Hatta en son 2014 yıllında püskürtülmüştür. Burada Portekiz sömürgesinde kalma birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Özellikle şirin evleri görülmeye değerdir. Yine üzüm bağlarına hayran kalmamak elden değil. Ülkenin en cazip adası olarak bilinen bu adayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Sal Adası

Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Sal, Yeşil Burun Adaları’nın en güneşli adası olarak bilinmektedir. Bu nedenle burada çok sayıda tuz işletmesi bulunmaktadır. İsim olarak da Tuz anlamında kullanılmaktadır. Burada çıkarılan tuz değişik ülkelere ihracat edilmektedir. Fakat günümüzde bu ada daha çok uçsuz bucaksız kumsal ve plajlarıyla bilinmektedir.

Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip beyaz kumsallarından uzanıp güneşin keyfini çıkarabilirsiniz. Yine burada birçok su sporu yapılabilmektedir. Özellikle sörfçüler için oldukça uygun bir yerdir. Burası aynı zamanda sert rüzgarlarıyla da bilinmektedir. Bu adada yaklaşık 20 bin kişi yaşamaktadır. Burada ayrıca uluslararası bir havalananı da bulunmaktadır.

10  Maio Adası

Ülkenin doğusunda yer alan Maio, 269 km²’lik alanıyla yıl boyunca çok sayıda turist çeken bir tatil adasıdır. Bu ada daha çok sakin ve huzur oluşuyla bilinmektedir. Altın kum ve sakin deniz koşulları ile bir cennet adası olarak bilinir. Özellikle plajları oldukça iyi durumdadır. Buraya gelip deniz, kum ve güneşin keyfini sonuna kadar yaşayabilirsiniz.

Dinlendirici bir plaj tatili arayanlar için burası kesinlikle iyi bir adrestir. Adanın başkenti olan Vila do Maio, deniz kıyısında olup merkezinde harika mimari ile inşa edilen bir kiliseye ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca bu adada nadir görülen kuş türleri de bulunmaktadır. Burada bunları görebilirsiniz.


Bunlar dışında Yeşil Burun Adaları hakkında genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Yeşil Burun Adaları

Nüfus: 526.993

Başkent: Praia

Resmi Dili: Portekizce

Para Birimi: Yeşil Burun Adaları eskudosu

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 1460

Önemli Şehirleri: Praia, Mindelo, Santa Maria

Saat Farkı: Yerel saat Türkiye saatine göre 3 saat daha geridir.

Vize Durumu: Yeşil Burun Adaları vize isteyen ülkeler arasındadır, Buraya gitmeden önce vize almanız gerekir.

Yeşil Burun Adaları Nerede, Nasıl Gidilir
Yeşil Burun Adaları Nerede, Nasıl Gidilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz