Tokat Yeşilırmak Köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir?

Tokat ilimizde bulunan birçok medeniyete hizmet eden her taşında tarihi iz görülen Yeşilırmak köprüsü ile ilgili sizin için bilgileri topladık. Bunu size ulaşmayı kendimize borç biliriz.

Yeşilırmak Köprüsü adında da anlaşılacağı üzere Yeşilırmak üzerinde inşa edilmiştir. Asıl isimi Hıdırlık Köprüsüdür. Bu köprü Sivas tokat kara yolunun üzerindedir. Bu köprü yapılış tarihi Selçuklular zamanında Pervane Seyfeddin Hamit tarafında 1250 yılında inşa edilmiştir. 117 metre uzunluğunda olup 7 metre genişliğinde olan bu köprüde değişik malzemeler kullanılarak yapılmıştır. Bu köprünün inşaatında kesme taş ve moloz kullanılmıştır. Sivri kemerli bu köprü 5 göze sahiptir. Köprü tek taraflı araç trafiğine açıktır.

Sonuç olarak tarihin izlerini taşıyan bu tarihi köprüsünü üzerinde bulunan Selçukluların mimarisine merakınız varsa buyurun sizi Tokat’a bekliyoruz.

Yeşilırmak Köprüsü
Yeşilırmak Köprüsü

 Tokat Yeşilırmak Köprüsü Nerede

Yeşilırmak Köprüsü( Hıdırlık Köprüsü , Tokat il merkezinde bulunan Yeşilırmak üzerinde bulunan tarihi bir köprüdür.

Tokat Yeşilırmak Köprüsü Nasıl Gidilir?

Buraya Tokat Otogarından yürüyerek ulaşım sağlanabilir. Veya şehrin herhangi bir noktasında buraya toplu taşıma araçları kullanarak ulaşabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here