Yeşilova Burdur

Yeşilova; Burdur iline bağlı bir ilçedir. Yeşilova ilçesi Burdur il merkezine 60 km uzaklıkta yer almaktadır.

Yeşilova İlçesi

MÖ. 5000 yıllarından beri yerleşim yeri olarak kullanılan Yeşilova ilçesinde günümüze ulaşan tarihi yapı bulunmamaktadır. Yeşilova ilçesi içinde bulunan Salda Gölü ve üzeri pembe flamingolar ile kaplı Yarışlı Gölü ile dikkat çekmektedir. Yeşilova ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Salda Gölü

Yeşilova ilçe merkezine 4 km uzaklıkta yer almaktadır. Burdur il merkezine ise 60 km uzaklıkta bulunmaktadır. 44 km büyüklüğe sahip Salda Gölü 180 metre derinliğe sahiptir. Salda Gölü ülkemizin en derin göllerindendir. Tatlı suya sahip gölde sazan balıkları yetişmektedir. Göl üzerinde yer alan 7 tane ada yazın suların çekilmesi ile ortaya çıkıyor ve doğal bir güzellik oluşturuyor. Salda Gölü içinde bulunan magnezyum, soda ve kilden dolayı bazı cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Masmavi renge sahip Salda Gölünün çevresinde çeşitli kampingler ve plajlar bulunmaktadır. Çok sayıda plaj ve konaklama tesisi bulunan bu alanda Orman Plajı ve Halk Plajı en çok dikkat çeken plajlarıdır.

Yeşilova Salda Gölü

Yarışlı Gölü

Yeşilova ilçesinin ikinci gölü olan Yarışlı Gölü göçmen kuşların durak yeridir. Özellikle gölün üzerinde yer alan pembe renkli flamingolar göle ayrı bir güzellik katmaktadır. Yarışlı Gölü adeta bir flamingo cenneti gibi görünüyor. Bu muhteşem güzelliği görmek için bile Yeşilova’ya gidilir.

Yeşilova Burdur Nerede Hangi Şehirde
Yeşilova Burdur

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here