Yıldız Sarayı

İlk kez Osmanlı Devletin padişahı 3. Selim annesi Mihrişah Sultan için yaptırılan bu saray günümüzde İstanbul ilimizin Beşiktaş ilçesinde bulunur. 2. Abdülhamit döneminde devlet burada yönetilmeye başlanmıştır. Günümüzde ise müze olarak kullanılmaktadır. Gezilecek yerler listesinde bulunması gereken bir yapıdır.

Yıldız Sarayı Resimleri

Bu saray tarihi Kanuni Sultan Süleyman döneminde başlamaktadır. O dönemde padişahlar için avlanma yeri olmuştur. Daha sonra her gelen padişah bir şeyler eklemiştir. Burada bulunan saray ise yukarıdan da belirttiğim gibi 3. Selim annesi için yapmıştır. Yapımı 1807 yıllında tamamlıyor. Osmanlı Devletinde önemli bir yeri olan II. Abdülhamit, Dolmabahçe Sarayı’nın denizden kuşatılma ihtimaline karşı Yıldız Sarayı’nı kullanıyor ve tam 33 sene imparatorluğu buradan idare ediyor.

yıldız Sarayı Müzesi, Mabeyn Köşkü’nü aslına uygun restore etti!

Bir süre harp akademisi olarak kullanılan bina 1994 yıllında müzeye dönüştürülüp halkın hizmetine açılmıştır.  Saray avlusunun solunda Büyük Mabeyn köşkü, köşesinde porselen ve mutfak eşyalarının sergilendiği Şehir Müzesi, cephanelik olarak kullanılan Silahhane görülebilir. Saray kompleksi içerisinde yer alan Yıldız Sarayı Müzesi’nde saraydaki eşya ve sanat ürünlerinden oluşan bir koleksiyon mevcuttur. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın derim.

Yıldız Sarayı Müzesi Nerede

Nerede: Barbaros Bulvarı, Serencebey Yokuşu, No:62, 34349 Beşiktaş İstanbul

Nasıl Gidilir: Buraya Taksim yakınlarındaki Yıldız Teknik durağından ulaşabilirsiniz.

Ücret: Giriş ücreti 10 tl.

Ziyaret saat ve günleri: 15 Nisan – 1 Kasım 09:00 – 19:00, 1 Kasım – 15 Nisan 09:00 – 16.30 arasında ziyaret edilebilir.

Yıldız Porselen Üretimevi
Yıldız Sarayı giriş

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here