Rotanızı dikkatli seçin
Rotanızı dikkatli seçin

Yurt dışına seyahat etmek denince pek çok kişinin aklına adeta küçük bir servet harcanan pahalı tatiller gelir. Buna karşılık tercih ettiğiniz rotayı dikkatli seçerek ve son derece basit ama etkili birkaç taktiği uygulayarak farklı ülkeleri çok daha ucuza gezip görebilirsiniz. Yurt dışında nasıl uygun fiyata tatil yapılır?

Rotanızı dikkatli seçin
Rotanızı dikkatli seçin
  • Rotanızı dikkatli seçin

Yurt dışında ekonomik bir tatil yapmak için dikkat edilmesi gerekenlerin başında rota seçimi geliyor. Genellikle Avrupa ülkeleri birbirine benzer görünse de bazı yerlerin çok daha pahalı olabileceğini unutmayın. Özellikle İsveç ve Norveç gibi Kuzey Avrupa ülkelerinde fiyatlar güneyde bulunanlara göre daha yüksek. Tayland gibi Uzakdoğu ülkelerine ise uçak biletleri pahalı olsa da otel, yeme içme ve diğer günlük yaşam giderleri çok daha az. Bu sayede buralar özellikle uzun süreli tatil yapmak isteyenler için ideal.

  • Vize ve pasaport masraflarına girmeyin

İlk kez pasaport alacaklar veya pasaportunun süresini uzatacakların uçak bileti ve otel gibi masrafların yanında pasaport harcı da ödemesi gerekiyor. Bir de buna vize ücreti eklenince masraflar iyice artıyor. Ancak vize hatta pasaport almadan gezebileceğiniz yerleri seçerek harcamalarınızı azaltabilirsiniz. Örneğin Ukrayna, Kıbrıs ve Gürcistan gibi ülkelere sadece kimlik kartıyla giriş mümkün.

Ucuz konaklama seçeneklerine bakın
Ucuz konaklama seçeneklerine bakın
  • Ucuz konaklama seçeneklerine bakın

Seyahat sırasında yapılan harcamaların önemli bir bölümü konaklamaya ayrılıyor. Özellikle yüksek sezonlarda oteller hayli pahalı. Şehir merkezinde bulunan 5 yıldızlı tesisler yerine merkeze biraz daha uzakta bulunan otellerde kalabilirsiniz. Diğer bir seçenekse Airbnb ve CouchSurfing gibi platformları kullanmak. Böylece hem seyahat ettiğiniz bölgenin yerli halkıyla daha yakından tanışabilir hem de standart otellere göre daha uygun fiyata kalabilirsiniz.

  • Toplu taşıma ve bisiklet kullanın

Yurt dışında taksi ve araç kiralama gibi ulaşım giderleri de tahmin edilenden çok daha fazla tutabiliyor. Bunlar yerine metro, tramvay ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarıyla yolculuk yaparak masraflarınızı büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Üstelik bu sayede gezdiğiniz şehrin bambaşka bir yüzüyle tanışabilir ve daha önce aklınızda olmayan bölümlerini keşfedebilirsiniz. Özellikle Moskova gibi şehirlerde bulunan tarihi metro istasyonları kendi başına görülmeye değer bir müze gibi!

  • Yükünüzü ve giderleri azaltın

Yola çıkarken çoğu zaman bavulu sonuna kadar doldursak da yanımıza aldığımız eşyaların birçoğuna gerek duymadığımız bir gerçek. Üstelik fazla eşya demek aynı zamanda havalimanında fazladan bagaj ücreti ödemek demek. Gereksiz yük taşımamak için bavulunuzu hazırlamadan önce ihtiyacınız olanların bir listesini yapın ve kısa süreliğine bir yere gidiyorsanız küçük bir bavul alın. Böylece yolculukta fazladan bagaj ağırlığı nedeniyle ücret ödemenize gerek kalmaz.

  • Alışverişi nereden yaptığınıza dikkat

Yurt dışındayken gezdiğimiz mağazalardan veya tezgâhlardan hediyelikler almak istememiz son derece normal. Ancak hediye alışverişinde mutlaka önceden birkaç farklı yerden fiyat karşılaştırması yaptığınıza emin olun. Eğer bu kadar vaktiniz yoksa marketlerden çikolata, şeker gibi şeyler satın alabilir veya cebinizde kalan bozuklukları havalimanında küçük hediyelikler için kullanabilirsiniz.

Kampanyaları araştırın ve ucuz biletleri yakalayın
Kampanyaları araştırın ve ucuz biletleri yakalayın
  • Kampanyaları araştırın ve ucuz biletleri yakalayın

Uçak bileti satın almadan veya otel rezervasyonu yaptırmadan önce güncel kampanyalara mutlaka bir göz gezdirin. Genellikle kısa süre için geçerli olan fırsatları yakalayarak çok daha uygun fiyatla uçabilir veya otelinizi rezerve ettirebilirsiniz. Dönemlik kampanyaları geç olmadan yakalamak için hava yolu şirketlerinin e-posta listelerine üye olabilirsiniz. Daha ucuza bilet bulmak için yararlanabileceğiniz taktiklerden biri de istediğiniz ara ara bilet araması yapmak. Böylece aklınızda olmasa da uygun fiyatlı bir bilet bulduğunuzda satın alabilir ve yola çıkabilirsiniz.

Kaynak : Enuygun.com

19 YORUMLAR

  1. Yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği Alanya’daki otelleri tek bir tuşla bu sitede bulabilirsiniz.
    Rezervasyonunuzu yaparken, yıldız seçeneğinin yanı sıra, her şey dahil seçenekler, su kaydırakları, bayanlara özel havuzlu oteller gibi seçeneklerde bu sitede mevcuttur

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here