Amman Gezi Rehberi
Amman Gezi Rehberi

Amman, Ürdün’ün başkenti ve yaklaşık 4 milyon nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Tarihin ilk dönemlerinden beri yerleşim yeri olarak kullanılan Amman dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Köklü bir tarihe sahip olan Amman’da çok sayıda tarihi yapı ve kalıntı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler…

Amman Kalesi

Ürdün’ün başkenti Amman’da bulunan Amman Kalesi, mutlaka gezilip görülmesi gereken tarihi bir yapıdır. Kalenin bulunduğu L şeklindeki tepe, şehri çevreleyen 7 dağdan biridir. Şehre gelen biri mutlaka bu kaleyi ziyaret eder. Kale, dünyanın hâlâ yaşanılan en eski yerler arasında bulunur.

Jerash Antik Kenti

Başkent Amman’ın biraz dışında kalan Jerash Antik Kenti,  M.Ö. 6 bin senesine ait yerleşim yeridir. Burada yapılan kazılar sonucunda çok sayıda tarihi yerleşim yeri bulunur. Burada karşınıza çıkacak en popüler eserler Artemis Tapınağı ve Zeus Tapınağıdır. Buraya mutlaka gidip bu tarihi kenti mutlaka ziyaret edin derim.

Amman Çocuk Müzesi

Ürdün’ün başkenti Amman’da bulunan Çocuk Müzesi, en çok ziyaret edilen müzelerden biridir. Bu müzede 1-14 yaş arasındaki çocuklara hitap edecek şekilde tasarlanmıştır. Müze içinde birbirinden ilginç oyuncaklar, oyun odaları, Tiyatro, çocuk kitaplarından oluşan Kütüphane bulunur. Bunun dışında çocuklara bilimi sevdirmek ve öğretmek amacıyla deney odası ve bilgisayar odaları bulunur. Bu müze Salı günleri hariç haftanın her günü 09:00-18:00 saatleri arasında ziyarette açıktır.

Kral I. Abdullah Camii

Amman şehir merkezinde bulunan Kral I. Abdullah Camii, 20. yüzyılda inşa edilmiş önemli bir dini yapıdır. 1989 yıllında hizmette açılmıştır. Cami mimarisi oldukça dikkat çekmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu camiyi ziyaret edin derim. Buraya geldiğinizde ibadet saatleri dışında camiyi ziyaret edebilirsiniz. Cami yaklaşık 10 bin kişilik kapasitesi bulunuyor.

Güzel Sanatlar Müzesi

Amman şehir merkezinde bulunan Güzel Sanatlar Müzesi , 1984 yıllında hizmette açılmıştır. Bu müzenin amacı hem Ürdün sanatçıları hem de Arap sanatçılarının sanatını tüm dünyaya öğretip yaymaktadır. İlk başlangıçta 50 eser sergilenen müzede günümüzde 2000 üzerinde eser sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu müzeyi ziyaret edin derim.

Amman Herkül Tapınağı

Şehrin kurulduğu 7 tepeden biri üzerinde bulunan Herkül tapınağı, M.Ö 162-166 yılları arasında inşa edilmiş şehrin en eski ve aynı zamanda en ilgi çekici yapılardan biridir. Bu tapınakta Roma dönemin izleri görülmektedir. Buraya yolu düşen herkesin mutlaka ziyaret edilmesi gereken yapıların başında gelmektedir. Burayı her gün 11:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Amman Roma Tiyatrosu

Kentin en eski tarihi kalıntılarından biri olan geçmişi 2. Yüzyıla dayanan Roma Tiyatrosu, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yapıdır. 3 ana bölümden oluşan tiyatronun inşası sırasında güneşin gökyüzündeki konumuna göre yapılmıştır. Antik Tiyatronun kuzey kesimine gidip güneşin tüm hareketlerini izleyebilirsiniz. Burayı her gün 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Amman Arkeoloji Müzesi

Tarihin ilk dönemlerinden beri yerleşim yeri olarak kullanılan Amman dünyanın en eski şehirlerinden biridir. Köklü bir tarihe sahip olan Amman’da çok sayıda tarihi yapı ve kalıntı bulunmaktadır. Burada yapılan kazılarda çok sayıda tarihi kalıntı bulunmuştur. Bu kalıntılar toplanıp Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir. 1951 yılında inşa edilen Amman Arkeoloji Müzesi, mutlaka gezilip görülmesi gerekir. Burayı gezip görünce şehrin tarihini daha iyi anlayabiliyorsunuz.

Prens Haşim Kuş Bahçesi

Amman şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunan Prens Haşim Kuş Bahçesi, mutlaka gezilip görülmesi gereken parklardan biridir. Bu parkta çok sayıda kuş türü bulunur. Birbirinden ilginç renkleriyle size huzur katacak bu parkı mutlaka ziyaret edin. Bu bahçe, Ürdün”’de bulunan kuş türlerini korumaktır. Bahçe içinde bakım yeri de bulunur. Buraya sevdiklerinizle birlikte gidip harika bir gün yaşayabilirsiniz. Salı günü dışında her gün ziyarette açıktır.

10  Amman Kraliyet Otomobil Müzesi

Kentin en ilginç ve dikkat çekici müzelerinden biri olan Amman Kraliyet Otomobil Müzesi, mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir müzedir. Bu müze, 1920’lerin başından günümüze kadar üretilen ve kraliyet ailesi tarafında kullanılan araçlar sergilenmektedir. Oldukça harika araçlar bulunur. Bu müzeye hem çok şaşıracaksınız hem de hayran kalacaksınız. Burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Göz at ;

  1. Amman Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Ürdün’de Gezilecek 10 Yer
  3. Ürdün’ün Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Ürdün Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  5. Ürdün Nerede?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here