Ayvaini Mağarası

Bursa ilimizin Mustafa Kemal Paşa ilçesine bağlı Doğanalan köyü ve Nilüfer İlçesine bağlı Ayfer köyün arasında bulunan Ayvaini Mağarası ile ilgili bilgi ve gözlemlerimizi siz değerli okurlarımızla paylaşacağız.

Bursa Ayvaini Mağarası

Bu mağara 1970 yılında 3 kişilik İspanyol ekip tarafında keşfedilmiştir. Doğanalan köyü ile ayva köyü arasında bulunan bu mağara uzunluğu yaklaşık 5,5 km’dir. Ayva köyü tarafında yer altı suları da çıkmaktadır. Her iki köyde de girişi bulunan mağara giriş tarafları turizme kapalıdır. Ancak dağcılar ve mağaracılar gidebiliyor. Mağaranın içinde adeta süzülen Karadonlu deresi mağaraya ayrı bir güzellik katmaktadır. Bu derenin geçişi sırasında irili ufaklı bir sürü gölet oluşmuştur. Mağaranın giriş kapısından çıkış kapısına kadar birçok sarkıt, dikit ve travertenler sizi selamlıyor mağaranın süslemesinde birer görev üstlenmişlerdir adeta. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük 6. Mağarası olarak da tarih kitaplarında ismini de yazmıştır.

Sonuç olarak bu gizemli ve bir o kadar da büyük mağara hakkında bilgi sahibi olduk. Ülkemizin doğa güzelliklerinden biri olan bu mağarayı ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Ayvaini Mağarası Nerede?

Ayvaini Mağarası, Bursa’nın Mustafa Kemal Paşa ilçesine bağlı Söğütalan köyünde bulunur. Bursa il merkezine yaklaşık 47 km uzaklıkta bulunur.

Ayvaini Mağarası Nasıl Gidilir?

Buraya şahsi aracınızla nasıl ulaşacağınızı ayrıntılı olarak anlatmak istiyorum. Şöyle ki;

  • İzmir ve İstanbul tarafından gelecek olanlar için: Balıkesir – Bursa istikametine gelip burada  Susurluk, Mustafa Kemal Paşa  ve Karacabey ilçelerinden geçip Bursa Karacabey karayolunun 30. kilometresinde Başköy yoluna sapın burada Akçalar ve Fadıllı köylerinden ilerledikten sonra karşınıza bir köprü çıkacak. Bu köprüden sola dönün 5 km ilerledikten sonra mağaraya ulaşırsınız.
  • Ankara tarafından gelenler için ise Eskişehir – Bursa yoluna girip ilerledikten sonra Bozüyük – İnegöl güzergahında Bursa Çevre yolundan Bursa Karacabey yoluna girin Burada yukarıda belirtiğimiz güzergahı takip ederek buraya ulaşabilirsiniz.
  • Son olarak ise Bursa merkezine gelip burada Mustafa Kemal Paşa İlçesine giden servislerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ayvaini Mağarası Giriş Ücreti

Ayvaini Mağarası Girişi Ücretsizdir.

Ayvaini Mağarası
Ayvaini Mağarası

2 YORUMLAR

  1. Bu mağara kesinli,kle büyülü bir mağara nasıl bir yer anlatılmaz yaşanılır ancak o derece. sizin de elinize sağlık güzel yazmışsınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here