PAYLAŞ
Ayvaini Mağarası

Nerede: Bursa

Nasıl gidilir: Mustafa Kemal Paşa ilçesine bağlı Söğütalan köyüne giden dolmuşlarla ulaşım sağlanır.

Hangi bölgede:Marmara Bölgesi

Şehir merkezi ile arasındaki mesafe ne kadar:84 km

Bursa ilimizin Mustafa Kemal Paşa ilçesine bağlı Doğanalan köyü ve Nilüfer İlçesine bağlı Ayfer köyün arasında bulunan Ayvaini Mağarası ile ilgili bilgilerini paylaşacağız.

Bu mağara 1970 yılında 3 kişilik İspanyol ekip tarafında keşfedilmiştir. Doğanalan köyü ile ayva köyü arasında bulunan bu mağa uzunluğu yaklaşık 5,5 km dir. Ayva köyü tarafında yer altı suları da çıkmaktadır. Her iki köyde de girişi bulunan mağara giriş tarafları turizme kapalıdır. Ancak dağcılar ve mağaracılar gidebiliyor. Mağaranın içinde adeta süzülen Karadonlu deresi mağaraya ayrı bir güzellik katmaktadır. Bu derenin geçişi sırasında irili ufaklı bir sürü gölet oluşmuştur. Mağaranın giriş kapısından çıkış kapısına kadar birçok sarkıt, dikit ve travertenler sizi selamlıyor mağaranın süslemesinde birer görev üstlenmişlerdir adeta. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük 6. Mağarası olarak da tarih kitaplarında ismini de yazmıştır.

Sonuç olarak bu gizemli ve bir o kadar da büyük mağara hakkında bilgi sahibi olduk. Ülkemizin doğa güzelliklerinden biri olan bu mağarayı ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Ayvaini Mağarası
Ayvaini Mağarası

2 YORUMLAR

  1. Bu mağara kesinli,kle büyülü bir mağara nasıl bir yer anlatılmaz yaşanılır ancak o derece. sizin de elinize sağlık güzel yazmışsınız.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz