Balıkesir Gezilecek Yerler

Balıkesir 1.196.176 Toplam nüfusu ile Marmara bölgemizde bulunan bir şehirdir. İlimize bağlı 20 ilçe bulunur. İlimizde gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellikler bulunur.

Balıkesir’de Gezilecek Yerler

Bu doğal güzellikleri ile ilgili gözlemlerimizi okumak için TIKLAYINIZ. Şimdi ise  siz değerli okurlarınız için ilimizde bulunan 10 yer seçtik. Umarım beğenirsiniz.  Sormak istediğiniz veya eklemek istediğiniz bir şey olursa yorum kısmına ekleyebilirsiniz.

Göz at ;

 1. Balıkesir Gezilecek Yerler
 2. Balıkesir’de Gezilecek 10 Yer
 3. Balıkesir Gece Hayatı
 4. Balıkesir Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 5. Balıkesir Otelleri ve Balıkesir Otel Fiyatları
 6. Balıkesir Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
Balıkesir

1-Cunda Adası

Ayvalık’ın en gözde yerlerinden olan Cunda Adası; Ayvalık’ın yerleşim yeri olan tek adadır. Alibey ismi ile de anılan adaya Ayvalık’tan tekne ile ya da araç ile gidebilirsiniz.

Cunda Adası özel mimarisi ve tarihi güzellikleri ile adeta açık hava müzesini andırıyor. Harika bir tatil yapacağınız bu adaya mutlaka gitmelisiniz.

Ayvalık Cunda Adası

2-Şeytan Sofrası

Ayvalık merkezine 8 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ayvalık’ta gezilecek yerler listesinin başında yer alması gereken Şeytan Sofrası harika bir manzaraya sahip. Volkanik bir olay sonucu oluşan bu tepe, rivayetlere göre Şeytan Sofrası ismini burada bulunan şeytanın ayak izlerinden almıştır.

Şeytanın ayak izi olduğuna inanılan bu iz bir kafes içine alınmış ve dilekleri olanların kurdeleye bağladığı bir yere dönüşmüştür. Çok sayıda ziyaretçi alan Şeytan Sofrası sadece bu batıl inançtan değil eşsiz doğa manzarasından dolayı da çok ziyaretçi almaktadır.

Gün batımının en güzel anlarına şahitlik edeceğiniz bu yeşil cennette harika anlar yaşayacaksınız. Ayrıca Şeytan Sofrasının yanında bulunan muhteşem bir manzaraya sahip Tavşan Kulakları tepeye de gidebilirsiniz.

Ayvalık Şeytan Sofrası

3-Sarımsaklı Plajı

Ayvalık merkezine 6 km uzaklıkta olan Sarımsaklı Plajı ülkemizin en güzel plajlarındadır. Sürekli kalabalık olan bu plaj çok temiz bir suya sahiptir. Denizin keyfini doyasıya çıkarabileceğiniz bu plajda çeşitli su sporları yapabilirsiniz.

Ayvalık Sarımsaklı Plajı

4-Manyas Kuş Cenneti Gölü

Bandırma Körfezine 15 km uzaklıkta bulunan Manyas Gölü ilçenin en güzel tabiat harikasıdır. Tatlı suya sahip Manyas Gölünde çok sayıda canlı yaşamaktadır.

Kuşların göç esnasında uğrak yeri olmasından dolayı Kuş Cenneti olarak da anılmaktadır. Buraya gelen kuşların korunması için Manyas Gölünün hemen yanına Kuş Cenneti Milli Parkı yapılmıştır.

Birçok kuş türünün bulunduğu bu yerde nesli tükenmek üzere olan tepeli pelikan, kaşıkçı ve çeltikçi gibi kuş türleri de bulunmaktadır. Bir doğa harikası olan bu yer görülmesi gereken yerlerdendir.

Manyas Kuş Cenneti Gölü

5-Avşa Adası (Türkeli Adası)

Erdek’e 18 km uzaklıkta bulunan Avşa Adası; Erdek ilçesinin en gözde yerlerindendir. Avşa Adasına ulaşım gayet kolaydır. Erdek’te her gün Avşa Adasına tekne ve feribot seferleri yapılmaktadır. Ayrıca İstanbul’dan deniz otobüsü ile 3 saatte ulaşabilirsiniz.

Adanın çevresinde bulunan suyu tertemiz plajlarda yüzebilirsiniz. Şarabı ile ünlü adada sahil şeridinde zengin eğlence mekanları bulunmaktadır. Gece mekanları ile ışıl ışıl bir görüntüye sahip ada harika bir eğlence merkezidir.

Yazlık evler, pansiyon ve turistlik tesisler bulunan adada tatil yapmak mümkün. Ayrıca adanın en dikkat çekici Türkeli ve Yiğitler Köylerini de görmenizi tavsiye ederim.

Avşa Adası

6-Koca Seyit Köyü

Çanakkale Savaşı’nda koca Seyit lakabı Seyit Onbaşı kaldırdığı 276 kg mermi ile İngilizlere karşı savaşan kahramandır. Çanakkale’nin bu büyük kahramanı Koca Seyit Balıkesir’in Havran ilçesinde doğmuştur.

Havran merkezine 10 km uzaklıkta olan Koca Seyit köyünde Seyit Onbaşının mezarı bulunmaktadır. Ayrıca Koca Seyit Anıtı ve Müzesi bulunmaktadır. Havran’a geldiğinizde mutlaka koca yürekli, Çanakkale Kahramanı Koca Seyit’in mezarını ve müzesini ziyaret etmelisiniz.

Koca Seyit Köyü

7-Kuvay-ı Miiliye Müzesi

Millî Mücadele çalışmalarına karargah olan eski belediye binası 1996 yılında Kuvay-ı Milliye Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Müzenin birinci katında; Kuvay-ı Milliye’nin kurulmasına öncülük eden kişilere ait yazılı kararlar ve bu kişilere ait hatıralar bulunmaktadır.

Ayrıca Atatürk’ün Balıkesir’de çekilen fotoğrafları sergilenmektedir. İkinci katında ise arkeolojik ve etnografik eserler teşhir edilmektedir. Kuvay-ı Milliye Müzesi pazartesi dışında her gün halk ziyaretine açıktır.

Balıkesir Kuvay-ı Miiliye Müzesi

8-Balıkesir Saat Kulesi

Balıkesir’in merkezinde bulunmaktadır. Saat kulesinin üzerinde yer alan kitabeye göre 1829 yapılmıştır. 5 katlı yapısı ile Galata Kulesini andırmaktadır.

Osmanlı Döneminden kalan bu tarihi yapı 20 metre yüksekliktedir. Saat Kulesi ihtişamlı güzelliği ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Balıkesir Saat Kulesi

9-Susurluk Kaplıcaları

Susurluk ilçesinde birçok kaplıca bulunmaktadır Susurluk’ta bulunan kaplıcalardan bazıları şunlardır: İpekler Kaplıcası; ilçe merkezine 20 km uzaklıkta bulunmaktadır. Acı Maden Suyu Kaplıcası; ilçe merkezine 1 km uzaklıkta bulunmaktadır.

İlçeye en yakın olan kaplıcadır. Yıldız Kaplıcası ise 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bu kaplıcaların tümünde termal oteller bulunmaktadır. Susurluk Kaplıca suları; nevralji, romatizma, felç, kırık-çıkık ve kadın hastalıkları gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Kaplıcalarda bulunan termal oteller hastalığa göre tedavi süreci ve banyo saatlerini programlamaktadır. Hem şifa bulmak hem de tatil yapmak istiyorsanız Susurluk Kaplıcaları tam size göre bir yer.

Susurluk Kaplıcaları

10-Zagnos Paşa Külliyesi

Karesi ilçesinin Ahmet Vefik Paşa mahallesinde bulunmaktadır. Fatih Sultan Mehmet’in veziri Zağnos Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Osmanlı dönemine ait bu külliye içerisinde; cami, hamam, türbe, bedesten ve muallimhane barındırmaktadır. Balıkesir’in en büyük ve en önemli tarihi eseridir. Bu külliyeden günümüze camii, türbe ve hamam ulaşmıştır.

Balıkesir Zagnos Paşa Külliyesi

24 YORUMLAR

 1. Sarımsaklı özellikle gidilmesi gereken bir tatil mekanı. Kendine has özgün bir havası ve yerleşkesi var. Bu arada site çok basarilo

 2. Balıkesir, özellikle ilçeleri ile beni çok etkileyen bir şehirdi. Her ne kadar merkezini çok beğenmesem de özellikle Ayvalık gibi bir cennet köşesine sahip olması bu şehri cazip kılan bir nokta. Ki siz de yazınızın ilk 3 maddesini Ayvalık’a ayırmışsınız zaten.

 3. Balıkesir gidip görülecek bir yerdir. Buradaki bilgileri de incelerseniz daha keyifli bir gezinti olacaktır. İyi akşamlar.

 4. Balıkesir’e çalışmak için gitmiştim 3 – 4 gün firmam göndermişti çok hayran kalmıştım, şimdi yazınızını okudum tam anlattığınız gibi gezilecek çok güzel yer. Harfi harfine doğru kelimeler kullanarak tanıtmışsınız. Böyle güzel yerleri tanıttığınız için teşekkürler.

 5. Balıkesir’e gitmeyi bu kadar isteyen ama bir türlü işlerinden dolayı gidememiş biri olarak 🙂 zevkle okudum. güzel bir rehber olmuş

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here