Erdek

Erdek; Balıkesir’in denize kıyısı olan bir ilçesidir. Erdek, Balıkesir’e 107 km uzaklıktadır. Balıkesir’den Erdek’e ulaşabilirsiniz. Erdek; Bandırma’ya 17 km uzaklıktadır.

Erdek Gezilecek Yerler

İstanbul’da feribot ile denizin tadını çıkararak Bandırma’ya iki saatte varıp, buradan 15 dakikada Erdek’e ulaşabilirsiniz. Ayrıca birçok il ve ilçeden ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Sakin ve fazla sıcak olmayan deniz havası ile yaz aylarında tatilcilerin gözde yerlerindendir. Erdek içerisinde barındırdığı turistlik adaları ile ünlüdür.

Göz at ;

  1. Erdek Gezilecek Yerler
  2. Erdek Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
  3. Erdek Gece Hayatı
  4. Erdek Otelleri
  5. Balıkesir Gezilecek Yerler
  6. Balıkesir’de Gezilecek 10 Yer
  7. Balıkesir Gece Hayatı
  8. Balıkesir Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  9. Balıkesir Otelleri ve Balıkesir Otel Fiyatları
  10. Balıkesir Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
Erdek Hangi Şehirde
Erdek Hangi Şehirde
Erdek Harita
Erdek Harita
Erdek Nasıl Gidilir
Erdek Nasıl Gidilir
Erdek Nerede
Erdek Nerede
Erdek
Erdek

Avşa Adası (Türkeli Adası): Erdek’e 18 km uzaklıkta bulunan Avşa Adası; Erdek ilçesinin en gözde yerlerindendir. Avşa Adasına ulaşım gayet kolaydır. Erdek’te her gün Avşa Adasına tekne ve feribot seferleri yapılmaktadır. Ayrıca İstanbul’dan deniz otobüsü ile 3 saatte ulaşabilirsiniz. Adanın çevresinde bulunan suyu tertemiz plajlarda yüzebilirsiniz. Şarabı ile ünlü adada sahil şeridinde zengin eğlence mekanları bulunmaktadır. Gece mekanları ile ışıl ışıl bir görüntüye sahip ada harika bir eğlence merkezidir. Yazlık evler, pansiyon ve turistlik tesisler bulunan adada tatil yapmak mümkün. Ayrıca adanın en dikkat çekici Türkeli ve Yiğitler Köylerini de görmenizi tavsiye ederim.

Avşa Adası Altınkum
Avşa Adası Altınkum
Avşa Adası Gece Hayatı
Avşa Adası Gece Hayatı
Avşa Adası Hangi Şehirde
Avşa Adası Hangi Şehirde
Avşa Adası Harita
Avşa Adası Harita
Avşa Adası Nasıl Gidilir
Avşa Adası Nasıl Gidilir
Avşa Adası Nerede
Avşa Adası Nerede
Avşa Adası Tanz
Avşa Adası Tanz
Avşa Adası
Avşa Adası

Marmara Adası: Bölgenin en büyük adasıdır. Roma döneminden beri saf mermer ocaklarından dolayı kullanılan bu ada aynı zamanda bir antik kenttir. Adada birçok önemli mermerlerin yapıldığı mermer ocakları bulunmaktadır.

Paşa Liman Adası: Erdek ile Avşa Adası arasında bulunmaktadır. Bölgenin ikinci büyük adasıdır. Ada ismini Osmanlı Donanması komutanı Lala Şahin Paşa’dan almıştır. Tertemiz deniz suyu ve kumsallarına sahip bu adada denizin tadını doyasıya çıkaracağınız bir tatil yapabilirsiniz. Adada birçok yerleşim yeri bulunmaktadır. Poyrazlı, Balıklı, Tuzla ve Harmanlı adada bulunan yerleşim yerlerindendir.

Paşa Liman Adası
Paşa Liman Adası

Ekinlik Adası: Eski adı Kaşıklı Adası olan Ekinlik Adası; Avşa Adasından dar bir boğaz ile ayrılıyor. Şirin, küçük bir köye sahip olan bu adada turistlik pansiyonlar bulunmaktadır. Tertemiz sahillere sahi bu adada konaklamanız mümkün.

Kapıdağ Yarımadası: Bandırma Körfezi ve Erdek arasında kalan yarımadanın çevresi 110 km’dir. Yarımadanın çevresinde sahiller bulunmaktadır. Ayrıca balıkçılık ile geçinen şirin köyler bulunmaktadır. Bu yarımadada yetişen kırmızı soğan ve zeytin geçim kaynakları arasındadır.

Kapıdağ Yarımadası
Kapıdağ Yarımadası

Ocaklar Köyü: Erde merkezine 5 km uzaklıkta bulunan ormanlıklar içerisinde şirin, temiz bir tatil beldesidir. Erdek’ten kalkan minibüsler ile 10 dakikada ulaşabilirsiniz. Uzun kumsalı, temiz ve serin havası ile yaz aylarında tatilcilerin gözde yerlerindendir. Sahil şeridinde lüks oteller, çay bahçeleri ve eğlence mekanları bulunan bu tatil beldesinde keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

Ocaklar Köyü
Ocaklar Köyü

Kyzikos Antik Kenti: Erdek merkezine 9 km uzaklıkta bulunan Bandırma- Erdek karayolu üzerinde bulunmaktadır. Roma döneminden kalma bu antik kent Kralı Kyzikos’un adını almıştır. Günümüzde yapılan arkeolojik kazılar ile ortaya çıkarılan antik kent içerisinde birçok tarihi yapı ve eseri barındırmaktadır. Burada bulunan birçok tarihi eser İstanbul Arkeoloji Müzesi ve Erdek Açık Hava Müzesinde sergilenmektedir. Antik kentte; Akropol, tarihi surlar ve Roma tiyatrosu bulunmaktadır. Günümüzde bu yapıların sadece kalıntıları bulunmaktadır. Ayrıca Roma Döneminde dünyanın yedi harikası olarak kabul edilen Hadrianus Tapınağı bulunmaktadır. Günümüzde bu tapınağın sadece mimari kalıntıları bulunmaktadır. Tarihe küçük bir yolculuk yapmak ve bu tarihin derinliklerinden gelen eserlere şahit olmak istiyorsanız Erdek girişinde bulunan Kyzikos Antik Kenti ziyaret etmelisiniz.

Kyzikos Antik Kenti
Kyzikos Antik Kenti

Açık Hava Müzesi: Erdek ilçe merkezinde bulunan bu müzede birçok tarihi eser bulunmaktadır. Merkezde olmasından dolayı ulaşım problemi yoktur.  Hükümet Konağının karşısında bulunan bu müzede Kyzikos Antik Kentinde yapılan arkeolojik kazılar soncu elde edilen tarihi buluntular sergilenmektedir. Erdek tarihini yansıtan bu açık hava müzesi tarihi kalıntıları ile dikkatinizi çekecek yerlerdendir.

Erdek Otelleri ve Erdek Otel Fiyatları hakkında bilgi ve ayrıntı öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Erdek Otelleri ve Erdek Otel Fiyatları

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here