Biga

Biga; Çanakkale iline bağlı bir ilçedir. Biga ilçesi Çanakkale il merkezine 84 km uzaklıkta yer almaktadır.

Biga İlçesi

Biga; Çanakkale ilinin en büyük ilçesi olma özelliğine sahiptir. Biga ilçe merkezinden geçen ve ilçeye ortadan ikiye bölen Kocabaş Çayı ilçeye doğal bir güzellik katmaktadır. Biga ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Ulu Camii

Biga ilçe merkezinde yer almaktadır. Biga ilçesinin en eski camisi olma özelliğine sahiptir. Fatih Sultan Mehmet Manisa Sancakbeyi olarak görev yaptığı zamanda Edirne’ye geçerken burada konaklamış ve burada caminin olmadığını fark edince bu bölgede cami ve hamam yapılmasını emretmiştir. Cami ve hamamdan oluşan külliyeden günümüze sadece cami ulaşmıştır.

Biga Şehitliği

Çanakkale Muharebesinde yaralanarak Biga Harp Hastanesine getirilip burada şehit olan 173 askerimiz buraya gömülmüştür. Şehitliğin içine Kayserili Mehmet Sadık Usta tarafından 6 metre yükseklikte yeşilimsi bir taş ile anıt yapılmıştır. Biga Şehitliği ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Halimbey Konağı Kent Müzesi

Biga ilçesinde yer almaktadır. Konak; 1900 yılında Halim Bey tarafından inşa edilmiştir. Avrupai tarzda bir mimariye sahiptir. II. Derecede tarihi eser ilan edilip koruma altına alınan Halimbey Konağı 2004 yılında restore edilerek müze olarak hizmete açılmıştır.

Kırkgeçit Termal Tesisleri

Biga ilçesine bağlı Ilıcabaş Köyünde yer almaktadır. Biga ilçe merkezine 18 km uzaklıktadır. Kaplıca suları 52 derece sıcaklığa sahiptir. Birçok hastalığa iyi gelen Kırkgeçit Kaplıcalarında konaklama imkanı bulunmaktadır.

Parion Antik Kenti

Biga ilçe merkezine bağlı Kemer Köyünde yer almaktadır. Parion Antik Kentinin geçmişi MÖ. 8. Yüzyıla kadar dayanan bir balıkçı kentidir.  Arkaik, Helenistik ve Roma Döneminde kullanılan bu antik kentte kazı çalışmaları yapılmaktadır. Bu antik kente gittiğinizde toprak üstünde göreceğiniz şunlardır: Kemer Köyü girişinde bulunan su kemerleri, su kemerlerinin yakınındaki nekropol alanı, mabet kalıntısı ve tümülüsler.

Bigadiç Kalesi

Biga ilçesinin doğu tarafında bir tepe üzerinde yer almaktadır. Bigadiç Kalesinin 11. Yüzyılda Bizanslılar tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. İşgal sırasında Yunanlılar tarafından karargah olarak kullanılan Bigadiç Kalesi bu dönemde büyük zarar görmüştür. Bu kaleden günümüze sadece duvarları ulaşmıştır.

Karabiga

Biga ilçe merkezinden 26 km uzaklıkta Marmara Denizi kıyısında yer alan bir beldedir. Muhteşem bir manzaraya sahip Karabiga’da deniz kıyısında yer alan restoranlarda yemek yiyebilir ve sahil boyu güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Karabiga Limanından tekne kiralayıp deniz turu yapabilirsiniz. Karabiga Beldesinde yer alan Kadınlar hamamı plajı, Kocakum Koyu ve Küçük Mersin Koyunda denize girebilirsiniz. Ayrıca burada çadır ile kamp kurup konaklamanız mümkün. Karabiga Beldesinin Nato Bölgesi çam ağaçları ile kaplıdır. Burada sevdikleriniz ile güzel bir piknik yapabilirsiniz. Karabiga beldesi doğal güzellikleri dışında tarihi kalıntılara da sahiptir. Karabiga Beldesinin 3 km uzağında Karabiga Kaleleri olarak bilinen tarihi kalıntılar bulunmaktadır. MÖ. 7. Yüzyılda yaşamış olan Milet Kolonisine ait bu tarihi kalıntılar sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Karabiga Beldesinde hem doğanın tadını çıkarıp hem de tarihi bir gezi yapabilirsiniz.

Kalafat Köyü

Biga ilçe merkezine 3 km uzaklıkta bulunan 100 yıllık bir Boşnak Köyüdür. Köy sınırlarında bulunan Nilüfer Gölleri köye muhteşem bir güzellik katmaktadır. 7 dönümlük alana sahip Nilüfer Gölü’nün 2 dönümlük alanı nilüfer çiçekleri ile kaplıdır. Nilüfer Gölü; Bolu’da bulunan Abant Gölü’nden sonra ülkemizde üzerinde nilüfer yetişen 2. Göl olma özelliğine sahiptir. Nilüfer Gölünde harika manzaralara sahip fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu muazzam görüntüye sahip Nilüfer Gölü ve doğal güzelliğe sahip Kalafat Köyünü görmenizi tavsiye ederim.

Biga Otelleri ve Biga Otel Fiyatları

Biga Merkez
Biga Nasıl Gidilir
Biga Nerede Hangi Şehirde
Biga

5 YORUMLAR

  1. Şöyle tarif etsem yeterli olur karabiga dediginiz yer lanet edilesi bir yer berbat konum olarak degil insanlari bakimindan kotu biryer.
    Sevgi ve saygi kattiyyen yok yabanci gorunce saldirmaya yer ariyacak insanlar var burada.
    Hepsini buradan siddetle kınıyorum keske gidip gormeseydim onlarida oralarida

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here