Çal Kayı Pazarı Cami

Denizli ilimizin Çal ilçesine bağlı Şapçılar Mahallesinden bulunan tarihi bir cami olan Çal kayı pazarı Camisi hakkında gözlemlerimizi aktaracağız.

Denizli Çal Kayı Pazarı Camii

Meşhur oğuz boylarına sahip Osmanlı devletinin kayı isminin aldığı bu pazarlar Osmanlı tarihi açısında önemli bir yere sahiptir. Kaymakçı Mustafa paşaya ait bu çarşı ve cami 1727-1728 yıllarında yapıldığı rivayet edilmektedir. Fakat zamanla cami yıkılıp bugün sadece minaresi ayakta durabilmiştir. Siz de oraya gittiğinizde çok şaşıracaksınız. Camisiz minare yıllarca ayakta durmayı becermiştir. Yine bu alanda han, hamam, iki cami birçok dükkan olduğu anlaşılmaktadır. Birçok kez onarılan minare 1997 yıllında koruma altına alınmıştır. 2005 yıllında burada kazı çalışmalarına izin çıkmıştır. Yapılan kazı sonucunda burada camiye ait taşlar bulunmuştur. Ayrıca burada yapılan bir duvarın taşları caminin taşları olduğu anlaşılmaktadır.

Sonuç olarak yolunuz bu ilimize düşerse cami olmasa da ismi cami ve Pazar olan bu yerin tarihi minaresini ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Çal Kayı Pazarı Camii Nerede?

Çal Kayı Pazarı Camii, Denizli ilimizin Çal ilçesine bağlı Şapçılar Mahallesinden bulunur.

Çal Kayı Pazarı Camii Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için Denizli Otogarından kalkan servislerle Çal ilçesine ulaşılabilir. Cami Çal ilçe merkezinde bulunur.

Çal Kayı Pazarı Cami
Çal Kayı Pazarı Cami

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here