Çan

Çan; Çanakkale iline bağlı bir ilçedir. Çan ilçesi Çanakkale il merkezine 76 km uzaklıkta yer almaktadır.

Çan İlçesi

Çanakkale’nin neredeyse tüm ilçeleri deniz kenarında yer almasına rağmen Çan ilçesi içeride kalmıştır. Çan ilçesinde yer alan seramik fabrikasından dolayı ilçe ekonomik olarak gelişmiştir. İlçede tarihi yapı yoktur. İlçe içinde bulunan kaplıcaları ile dikkat çekmektedir. Çan ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Çan Kaplıcası

İlçe merkezinde yer almaktadır. Belediye tarafından işletilmektedir. Burada konaklama tesisi bulunmaktadır. Kaplıca suları 46 derece sıcaklığa sahiptir. Kaplıca suları; karaciğer, bağırsak, safra ve idrar yolları hastalıklarına iyi gelmektedir.

Tepeköy Kaplıcası

Çan ilçe merkezine 22 km uzaklıkta Küçüktepe Köyünde yer almaktadır. Karaılıcalı Kaplıcaları olarak da bilinen Tepeköy Kaplıcası Kaz Dağı eteklerinde, ormanlık alanda bulunmaktadır. Kaplıcanın suları 37-49 derece sıcaklığa sahiptir. Kaplıca suları, her türlü kireçlenme, cilt hastalıkları, bel fıtığı, kadın hasatlıkları, boyun fıtığı, böbrek taşı ve kumlarının dökülmesine iyi gelmektedir. Muhteşem bir tabiatın içinde yer alan Tepeköy Kaplıcasının çevresinde piknik yapmak mümkün. Ayrıca kaplıcanın çevresinde bir tesis bulunmaktadır.

Çan İlçesi
Çan Nasıl Gidilir
Çan Nerede Hangi Şehirde
Çan

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here