Doğanşar İlçesi

Sivas iline bağlı bir ilçedir. Yüz ölçümü 420 kilometre kare olan Doğanşar ilçesinin doğusunda Koyulhisar, güneyinde Hafik ilçesi, güneydoğusunda Zara ilçesi, batısında ve kuzeyinde ise Tokat ili bulunur.

Doğanşar İlçesi

Sivas merkeze olan uzaklığı 101 kilometre olan bu şehrin antik adı HYPSELE’ dir. Osmanlı dönemindeki adı ise Tozanlıdır. Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan bu şehrin coğrafi yapısı engebeli olduğu için farklı oluşumlara (volkan konileri, madenler, kanyon vs.) sebep olmuştur. İlçede gezilecek başlıca yerler şunlardır:

Doğanşar İlçesi
Doğanşar

Karakaya Kanyonu

Kanyon; nehirlerin oluşturduğu derin vadilere denir. Genellikle kanyonların iki yamacında erozyon ve aşınmaya dayanıklı sert kayalar bulunmaktadır. Karakaya Kanyonu ise Tekeliçi Çayı oluşturmaktadır. Karakaya Kanyonu; Doğanşar ilçe merkezine yaklaşık 3 km uzaklıktadır. Cücü Tepesinden başlayarak yaklaşık 1300 metre akan Tekeliçi Çayı aktığı bölgede Karakaya Kanyonunu oluşturmuştur. Kanyon içinde ilerledikçe birkaç km sonra gürül gürü akan bir şelale göreceksiniz. Güzel bir yer olan Karakaya Kanyonu gezdikçe birçok güzelliğe şahit olacaksınız. Fakat burayı tek başına gezmemeniz gerektiğini hatırlatmakta fayda vardır.

Doğanşar Haritası

Dipsiz Göl

Doğanşar ilçesine 16 km, Sivas’a ise 82 km uzaklıkta yer almaktadır. Doğanşar, Sivas karayolu üzerinde bulunmaktadır. Küçük bir göl olmasına rağmen 14 metre derinliğe sahiptir. Derinliğin çok olması ve gölün dibinin görülmemesinden dolayı Dipsiz Göl adını almıştır. Ormanlar ile çevrili bir alanda yer alan gölün tarafında göl suları tarafından doğal olarak oluşan kayalar bulunmaktadır. Eskiden daha büyük v daha derin olan göl günümüzde suyunun çekilmesi ile küçülmüştür. Tüm bunlara rağmen yeşil tonlarının yansıması ile doğa harikası bir güzellik oluşturan Dipsiz Göl görülmeye değer güzelliklerimizdendir.

Doğanşar Hangi Şehirde

Dipsiz Göl Şelalesi

Doğanşar, Sivas karayolu üzerinde Dipsiz Gölün yakınında bulunmaktadır. Şelale ile döküldüğü nehir arasında yaklaşık 50 metre bulunmaktadır. Şelaleye ulaşmak için orman içinde yukarı dereyi takip eden patika bir yol kullanılmaktır. Şelalenin alt kısmında suların oluşturduğu travertenler dikkat çekmektedir. Şelalenin sağ tarafında bulunan sarkıt taşlara ve gözeneklere sahip küçük mağaraları mutlaka görmelisiniz.

Yaylalar

Dağlık ve engebeli arazilere sahip Doğanşar ilçesinde çok sayıda yayla bulunmaktadır. Doğanşar içinde bulunan yaylalardan dolayı Sivas ilinin en fazla yaylalara sahip ilçesidir. Temiz, serin havaya sahip Doğanşar Yaylaları çok sayıda ziyaretçi almaktadır. İlçe sınırları içinde bulunan ve görülmesi gereken yaylalar şunlardır: Armutlu Yaylası, Subeyad Yaylası, Koz Yaylası, Körselik Yaylası, Karanlıkdere Yaylası ve Aslan Çimeni Yaylası’dır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here