Hafik

Sivas iline bağlı bir ilçedir. Yüz ölçümü 2547 kilometre kare olan Hafik ilçesinin doğu ve güneydoğusunda Zara ilçesi, güneyde Kangal ilçesi ve Merkez ilçe, batısında yine Merkez ilçe, kuzeybatısında Yıldızeli ilçesi, kuzeyinde Tokat ili, kuzeydoğusunda ise Doğanşar ilçesi bulunur.

Hafik Gezilecek Yerler

Sivas ilinin doğusunda bulunan bu ilçenin Sivas merkeze olan uzaklığı 39 kilometredir. Halk kültürü ve coğrafi özellikleriyle dikkat çeken bu şehirde gezilebilecek başlıca yerler şunlardır:

Göz at ;
 1. Hafik Gezilecek Yerler
 2. Hafik Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Hafik Gölü
 4. Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası
 5. Sivas Gezilecek Yerler
 6. Sivas Gece Hayatı
 7. Sivas’da Gezilecek 10 Yer
 8. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 9. Sivas Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 10. Sivas Ulu Camii
 11. Sivas Otelleri ve Sivas Otel Fiyatları
 12. Sivasın Hobbit Evleri
 13. Sivas Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
Hafik

Tuzhisar Kilisesi

Tuzhisar Köyünde bulunmaktadır. Özel bir şahıs adına kayıtlı olan kilise asıl halini korumaktadır. Kilisenin 18. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir.

Tamamen kesme taştan yapılan kilise dikdörtgen yapılıdır. Üstü kiremit ile kaplıdır. Tuzhisar Kilisesi Hafik ilçesinin tarihi eser olarak tescillenmiş yapılarındandır.

Tuzhisar Manastırı

Tuzhisar Köyü ile Küpecik Köyü arasında tuz ocaklarının hemen üzerinde bulunmaktadır. Günümüzde manastırdan geriye sadece duvarları kalmıştır.

Kaçak kazıların hedefi olan manastır büyük zarar görmüştür. Manastırın az ilerisinde manastıra ait olduğu düşünülen mezarlar bulunmaktadır.

Direkli Mağarası

Hafik ilçe merkezi sınırları içinde yer almaktadır. Dik bir yokuşun üzerindedir. Bundan dolayı ulaşım biraz zor olmaktadır. Mağaranın büyük bir kısmı insan eli ile şekillendirilmiştir.

Mağaranın zemini mermer gibi kaygan olarak muntazam bir şeklide işlenmiştir. Mağaranın sütunları üzerinde çeşitli figürler bulunmaktadır. Mağaranın 50 metre ilerisinde zirve kısmında bir kaya mezarı bulunmaktadır.

Hafik İlçesi

Hafik Gölü

İlçenin 2 km kuzeyinde yer almaktadır. Gölün evresi genel olarak sazlık alanlar ile kaplıdır. Tatlı suya sahiptir. Hafik Gölü tabanında kaynayan su, yağmur ve kar suları ile beslenmektedir.

Göl içinde birçok balık türü bulunmaktadır. Aynı zamanda önemli bir kuş cennetidir. Gölün ortasında bulunan bir adada Pılır Höyüğü bulunmaktadır.

Pılır Höyüğü 1. Dereceden arkeolojik sit alanı ilan edilmiştir. Gölün çevresi ise mesire yeri olarak kullanılmaktadır.

Lota Gölü

Hafik Gölünün 5 km doğusunda karstik çukurlarda bulunan ve üç kısımdan oluşan bir göldür Yaz ayalarında Lota Gölünü oluşturan iki göl birleşir.

Gölün derin olmasından dolayı amatör yüzücüler için tehlikeli olmaktadır. Fakat gölde balık tutma olanağı bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz