PAYLAŞ
Sivas

Sivas Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Gezilecek Yerler
 4. Ulaşım
 5. İlçeler
 6. Alışveriş
 7. Yeme İçme
 8. Nerede Kalınır
 9. Gece Hayatı
 10. Turlar
 11. Konsolosluklar
 12. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Sivas 621.224 toplam nüfusu ile Ülkemizin İç Anadolu Bölgesinde bulunan bir şehirdir. Sivas ilimize bağlı 17 ilçe bulunur. Sivas ili denilince Şüphesiz Kurtuluş savaşında kurulan kongre ve burada alınan kararlar ülkemizin kurulması ve bağımsızlığına kavuşmasına vesile olmuştur. Bu nedenle Sivas ilimiz önemli bir şehirdir. İlimizde birçok tarihi yapı ve bunun yanında doğal güzellik bulunur. Yolunuz düşerse kangal Köpeği ile de bilinen bu ilimize bir gezi düzenleyin.

Günlük Gezi Planı

1.Gün

Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi

10:00-12:30

Sivas merkezde bulunan Orduevi karşısında yer alır. Buraya şehiriçi araçları ile ulaşım yapılabilir.

 Şifaiye Medresesi

13:00-14:30

Sivas Kent Meydanındadır. Buraya şehiriçi araçları ile ulaşım sağlanır.

Sivas Ulu Camii

15:00-16:00

Sivas şehir merkezine yakın Uluanak mahallesinde bulunur. Buraya yaya veya şehiriçi araçalrı ile ulaşılabilir.

Sivas Arkeoloji Müzesi

16:30-18:00

Sivas il Merkezine bağlı Çayyurt mahallesi Rahmi Günay Caddesi üzerinde bulunur. Buraya şehiriçi araçları ile ulaşılabilir.

2.Gün

Paşa  Piknik ve Mesire Alanı

10:00-13:00

Sivas merkeze bağlı  Dörteylül Köyü’nde bulunur. Buraya giden dolmuşlarla veya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz. 

Yukarı Tekke Şehitlik Mezarlığı (Şehitler Müzesi)

13:30-15:00

Sivas merkezine bağlı Kılavuz Mahallesinde bulunur. Buraya yaya veya şehiriçi araçları ile ulaşılabilir.

Sivas Kalesi

15:30-16:30

Sivas kent merkezinde bulunur. Buraya şehiriçi araçları ile ulaşım yapılabilir.

Çifte Minareli Medrese

17:00-18:00

Sivas kent merkezinde bulunur. Buraya şehiriçi araçları ile ulaşım yapılabilir.

3.Gün

 Gökpınar Gölü

10:00-14:00

Gürün ilçe merkezine 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Kayseri -Malatya karayolu üzerinde ilerleyerek Çayboyu Mahallesine ulaşıp buradan Gökpınar Gölü ulaşabilirsiniz. Ayrıca Gürün ilçesinden kalkan minibüsler ile de Gökpınar Gölüne ulaşabilirsiniz.

 Şuğul Vadisi

14:30-18:00

Gürün ilçe merkezine 2 km uzaklıktaki Şuğul Mahallesine ayrılan yoldan yaklaşık olarak 3 km daha gittikten sonra vadiye ulaşabilirsiniz.

4.Gün

Sızır Şelalesi

10:00-14:30

Sivas’ın Gemerek ilçesinde bulunan Sızır Şelalesi yeşillikler ile kaplı doğal güzelliğe sahip bir alan içinde yer almaktadır. Sızır Şelalesi Sivas iline bağlı olan Gemerek ilçesinde yer almaktadır. Sızır Şelalesi Sivas il merkezine 133 km, Kayseri’ye 100 km ve Yozgat’a 142 km uzaklıkta yer almaktadır. Kayseri Sivas yolu üzerinden Gemerek ilçesine ulaştıktan sonra ilçe merkezinin 3 km kuzeyinden Yeniçubuklu ayrımından çıktıktan sonra 20 km devam ettikten sonra Sızır Kasabasına ulaşacaksınız. Kasaba merkezinden 1 km gittikten sonra şelaleye ulaşacaksınız.

Ahi Emir Ahmed Kümbeti

15:00-18:00

Kent Merkezinde bulunan Öğretmenevi, Kurşunlu Hamamı ve Behrampaşa hanının ortasında bulunuyor. Buraya şehiriçi araçları veya yaya olarak ulaşabilirsiniz.

5.Gün 

Kangal Balıklı Kaplıca

10:00-14:00

Sivas il merkezine 90 km, Kangal ilçe merkezine ise 13 km mesafede bulunmaktadır. Balıklı Kaplıcası; Hamam Deresi Vadisinde kırsal bir alan içindedir. Halk arasında Yılanlı Çermik olarak da bilinir. Buraya giden servislerle veya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.

Alacahan Kervansarayı

14:30-18:00

Sivas’ın Kangal ilçesine bağlı Alacahan Beldesinde bulunur. Buraya giden servislerle ulaşım yapılabilir.

6. Gün ve 7. Gün

Diğer günlerde aşağıda bulunan yerleri gezebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
Gökpınar GölüGürün ilçe merkezine 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Kayseri -Malatya karayolu üzerinde ilerleyerek Çayboyu Mahallesine ulaşıp buradan Gökpınar Gölü ulaşabilirsiniz. Ayrıca Gürün ilçesinden kalkan minibüsler ile de Gökpınar Gölüne ulaşabilirsiniz.
Bürüciye MedresesiSivas il merkezinde bulunur. Buraya şehiriçi araçları ile ulaşım sağlanır.
Çifte Minareli MedreseSivas il merkezinde bulunur. Buraya şehiriçi araçları ile ulaşım sağlanır.
Gök MedresesiSivas il merkezinde bulunur. Buraya şehiriçi araçları ile ulaşım sağlanır.
Şifaiye MedresesiSivas Kent Meydanındadır. Buraya şehiriçi araçları ile ulaşım sağlanır.
Atatürk Kongre ve Etnografya MüzesiSivas merkezde bulunan Orduevi karşısında yer alır. Buraya şehiriçi araçları ile ulaşım yapılabilir.
Sivas Ulu CamiiSivas şehir merkezine yakın Uluanak mahallesinde bulunur. Buraya yaya veya şehiriçi araçalrı ile ulaşılabilir.
Sızır ŞelalesiSivas’ın Gemerek ilçesinde bulunan Sızır Şelalesi yeşillikler ile kaplı doğal güzelliğe sahip bir alan içinde yer almaktadır. Sızır Şelalesi Sivas iline bağlı olan Gemerek ilçesinde yer almaktadır. Sızır Şelalesi Sivas il merkezine 133 km, Kayseri’ye 100 km ve Yozgat’a 142 km uzaklıkta yer almaktadır. Kayseri Sivas yolu üzerinden Gemerek ilçesine ulaştıktan sonra ilçe merkezinin 3 km kuzeyinden Yeniçubuklu ayrımından çıktıktan sonra 20 km devam ettikten sonra Sızır Kasabasına ulaşacaksınız. Kasaba merkezinden 1 km gittikten sonra şelaleye ulaşacaksınız.
Paşa  Piknik ve Mesire AlanıSivas merkeze bağlı  Dörteylül Köyü’nde bulunur. Buraya giden dolmuşlarla veya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz. 
Kale CamiiSivas il merkezinde, Kale Mahallesinde bulunur. Buraya yaya veya şehiriçi araçları kullanarak ulaşabilirsiniz.
Şuğul VadisiGürün ilçe merkezine 2 km uzaklıktaki Şuğul Mahallesine ayrılan yoldan yaklaşık olarak 3 km daha gittikten sonra vadiye ulaşabilirsiniz.
İzzettin Keykavus TürbesiSivas Kent merkezinde bulunan Şifaiye medresesi içerisinde yer alır. Buraya yaya veya şehiriçi araçları ile ulaşılabilir.
Ahi Emir Ahmed KümbetiKent Merkezinde bulunan Öğretmenevi, Kurşunlu Hamamı ve Behrampaşa hanının ortasında bulunuyor. Buraya şehiriçi araçları veya yaya olarak ulaşabilirsiniz.
Eğriçimen YaylasıKoyulhisar ilçesine 20 kilometre uzaklıkta bulunur. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
Abdulvahabi Gazi CamiiSivas Şehir merkezinde bulunur. Buraya yaya veya şehiriçi araçları ile ulaşım sağlanır
Susamışlar KonağıSivas Şehir merkezinde bulunur. Buraya yaya veya şehiriçi araçları ile ulaşım sağlanır.
Mustafa Kemal Atatürk AnıtıSivas kent merkezine bağlı Eskikale Mahallesinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.
Abdulvahabi Gazi Mezarlığı ve TürbesiSivas şehir merkezine bağlı Abdulvahabi Gazi mahallesinde bulunur. Buraya yaya veya araçla ulaşılabilir.
Sivas Arkeoloji MüzesiSivas il Merkezine bağlı Çayyurt mahallesi Rahmi Günay Caddesi üzerinde bulunur. Buraya şehiriçi araçları ile ulaşılabilir.
İnönü KonağıSivas merkezine bağlı Bahtiyar Bostan Mahallesinde bulunur. Buraya şehiriçi araçları ile ulaşım yapılır.
Kesik KöprüSivas Şehir Merkezi Karşıyaka Mahallesindedir. Kent merkezine 4 km uzaklıktadır. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanabilir.
Yıldız Köprüsüİlimizin 18 kilometre batısında ve Yıldız Çayı üzerinde bulunur. Buraya şahsi aracınızla gidebilirsiniz.
Boğaz KöprüsüSivas’a 10 km uzaklıkta bulunur. Buraya giden servislerle ulaşılabilir.
Eğri KöprüSivas Şehir Merkezi Kardeşler Mahallesindedir. Şehir merkezine 2 km uzaklıktadır. Buraya yaya veya araçla ulaşılabilir.
Aksu ParkıSivas Merkeze bağlı Pulur Mahallesinde bulunur. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.
Ayan Ağa KonağıSivas’ın Divriği ilçesinde bulunur. Buraya giden servislerle ulaşılabilir.
Aşık Veysel MüzesiSivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Sivrialan köyündedir. il merkezine yaklaşık 75 km uzaklıktadır. ilçeye hem demiryolu ile hem de karayolu ile ulaşılır. Köye ise karayolu ile ulaşılır.
Şeyh Erzurumi TürbesiSivas merkezine bağlı Kızılırmak Mahallesinde bulunur. Buraya şehiriçi araçları ile ulaşım yapılabilir.
Pir Sultan Abdal’ın EviPir Sultan Abdal’ın Evi,Sivas’ın Yıldızeli ilçesine bağlı Banaz köyünde bulunur. Buraya giden dolmuşlarla veya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.
Akaylar KonağıSivas kent merkezine bağlı Kaleardı Mahallesinde bulunur. Buraya şehiriçi araçaları ile ulaşım yapılabilir.
Çeltek Baba TürbesiSivas’a merkezine 20 kilometre uzaklıkta Karaçayır yolu üzerinde Çeltek Köyü’nde bulunuyor. Buraya özel aracınızla veya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.
Şehitler AnıtıSivas merkezine bağlı Mehmetpaşa Mahallesinde bulunur. Buraya giden servislerle ulaşım yapılabilir.
Kadı Burhaneddin TürbesiSivas il merkezinde, Kale Mahallesi’nde bulunur. Buraya şehiriçi araçları ile ulaşılabilir.
Yukarı Tekke Şehitlik Mezarlığı (Şehitler Müzesi)Sivas merkezine bağlı Kılavuz Mahallesinde bulunur. Buraya yaya veya şehiriçi araçları ile ulaşılabilir.
Alacahan KervansarayıSivas’ın Kangal ilçesine bağlı Alacahan Beldesinde bulunur. Buraya giden servislerle ulaşım yapılabilir.
Behram Paşa HanıSivas merkezine bağlı Paşabey Mahallesinde bulunur. Buraya şehiriçi araçaları ile ulaşım sağlanır.
Tarihi Subaşı HanıSivas merkezinde Mahkeme Çarşısı adı ile bilinen cadde üzerindedir. Buraya yaya olarak ulaşılabilir.
Sivas KalesiSivas kent merkezinde bulunur. Buraya şehiriçi araçları ile ulaşım yapılabilir.
Kangal Balıklı KaplıcaSivas il merkezine 90 km, Kangal ilçe merkezine ise 13 km mesafede bulunmaktadır. Balıklı Kaplıcası; Hamam Deresi Vadisinde kırsal bir alan içindedir. Halk arasında Yılanlı Çermik olarak da bilinir. Buraya giden servislerle veya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.
Hafik GölüSivas’a bağlı Hafik ilçesinin kuzeyinde bulunur. Buraya giden servislerle veya şahsi aracınızla ulaşım sağlanır.
Divriği Ulu CamiSivas’ın en önemli tarihi yapısıdır. Divriği ilçesine giden araçlarla buraya ulaşılabilir.
Zara Tödürge GölüHafik ilçesinin 17 km doğusunda, Zara ilçesinin ise 12 km batısında yer almaktadır. Sivas – Erzurum kara yolunun 50. kilometresinde bulunur. Buraya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.

Sivas İlçeleri

 NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
AkıncılarYüzölçümü 550 km kare olan Akıncılar, doğusunda Gölova, batısında Suşehri, güneyinde İmranlı ilçeleri ile çevrilidir. Sivas merkeze uzaklığı 152 kilometre olan bu ilçenin güneydoğusunda Erzincan’a, kuzeyinde ise Giresun illerine sınırı vardır. İlçeye Ankara ve İstanbul’a düzenli otobüs seferleri bulunur. Bunun yanında Sivas merkezinde buraya minibüs seferleri de yapılmaktadır. Akıncılar Gezilecek Yerler
AltınyaylaSivas iline bağlı bir ilçedir. Yüz ölçümü 650 metre kare olan Altınyayla, doğuda Kangal, batıda Şarkışla, kuzeyde merkez ilçe, kuzeydoğuda Ulaş ilçeleri ve güneyde ise Kayseri iliyle çevrilidir. Sivas merkeze olan uzaklığı 82 kilometredir. (1 saat 34 dakika) Sivas Merkezden kalkan minibüslerle buraya ulaşılabilir. Altınyayla Gezilecek Yerler
DivriğiSivas iline bağlı bir ilçedir. Yüzölçümü 2.782 kilometre kare olan Divriği ilçesinin doğusunda Erzincan, batısında Kangal, güneyinde Malatya, kuzeyinde ise Zara ve İmranlı ilçeleri bulunmaktadır. Sivas merkeze olan uzaklığı 174 kilometredir. Sivas merkezden buraya her gün düzenli olarak minibüs seferleri bulunmaktadır. Bu minibüsleri kullanarak buraya ulaşılabilir. Divriği Gezilecek Yerler
DoğanşarSivas iline bağlı bir ilçedir. Yüz ölçümü 420 kilometre kare olan Doğanşar ilçesinin doğusunda Koyulhisar, güneyinde Hafik ilçesi, güneydoğusunda Zara ilçesi, batısında ve kuzeyinde ise Tokat ili bulunur. Sivas merkeze olan uzaklığı 101 kilometre uzaklıkta bulunur. Sivas Otogarın yanında bulunan İlçe ve köy garajından servislerle ilçeye ulaşılır. Doğanşar Gezilecek Yerler
GemerekSivas iline bağlı bir ilçedir. Yüz ölçümü 1132 kilometre kare olan Gemerek ilçesinin doğusunda ve kuzeyinde Şarkışla ilçesi, güney ve güneybatısında Kayseri, batısında yine Kayseri ve Yozgat illeri bulunur. Sivas merkeze 103 kilometre uzaklıkta bulunur. Sivas Otogarın yanında bulunan İlçe ve köy garajından kalkan servislerle buraya ulaşım sağlanır. Gemerek Gezilecek Yerler
GölovaSivas iline bağlı bir ilçedir. Yüz ölçümü 308 kilometre kare olan Gölova ilçesinin kuzeyinde Giresun, doğu ve güneyinde Erzincan illeri, batısında ise Akıncılar ilçesi vardır. İl merkezine yakalık 184 km uzaklıkta bulunur. Sivas Otogarın yanında bulunan İlçe ve köy garajından kalkan servislerle ulaşım yapılabilir. Gölova Gezilecek Yerler
GürünSivas iline bağlı bir ilçedir. Yüz ölçümü 2.797 kilometre kare olan Gürün ilçesinin doğusunda Malatya, güneyinde Kahramanmaraş, batısında Kayseri, kuzeyinde ise Kangal ilçesi bulunur. Farklı güzellikleriyle dikkatleri üzerine çeken bu güzel şehrin Sivas merkeze olan uzaklığı 137 kilometredir. Sivas Otogarın yanında bulunan İlçe ve köy garajından kalkan Gürün otobüsleri ile ulaşım yapılabilir. Gürün Gezilecek Yerler
HafikSivas iline bağlı bir ilçedir. Yüz ölçümü 2547 kilometre kare olan Hafik ilçesinin doğu ve güneydoğusunda Zara ilçesi, güneyde Kangal ilçesi ve Merkez ilçe, batısında yine Merkez ilçe, kuzeybatısında Yıldızeli ilçesi, kuzeyinde Tokat ili, kuzeydoğusunda ise Doğanşar ilçesi bulunur. Sivas ilinin doğusunda bulunan bu ilçenin Sivas merkeze olan uzaklığı 39 kilometredir.Sivas Otogarın yanında bulunan İlçe ve köy garajından kalkan servislerle buraya ulaşılır. Hafik Gezilecek Yerler
İmranlıSivas iline bağlı bir ilçedir. Yüzölçümü 1229 kilometre kare olan İmranlı ilçesinin doğusunda Erzincan ili, güneyinde Divriği, batısında Zara, kuzeyinde ise Suşehri ve Akıncılar ilçeleri bulunur. Sivas merkeze 104 kilometre uzaklıkta bulunur. Sivas Otogarın yanında bulunan İlçe ve köy garajından kalkan araçlarla buraya ulaşılır. İmranlı Gezilecek Yerler
KangalSivas iline bağlı bir ilçedir. Yüz ölçümü 3.792 kilometre kare olan Kangal ilçesinin doğusunda Divriği ilçesi, güneydoğusunda Malatya ili, güneyinde Gürün ilçesi, güneybatısında Kayseri ili, batısında Altınyayla ve Ulaş ilçeleri, kuzeyinde yine Ulaş ilçesi, Merkez ilçe, Hafik ve Zara ilçeleri bulunmaktadır. Balıklı kaplıca ve daha çok Kangal çoban köpeğiyle adı anılan bu şehrin Sivas merkeze olan uzaklığı 89 kilometredir. Sivas Otogarın yanında bulunan İlçe ve köy garajından kalkan otobüslerle buraya ulaşım sağlanır. Kangal Gezilecek Yerler
KoyulhisarSivas iline bağlı bir ilçedir. Yüz ölçümü 946 kilometre kare olan Koyulhisar ilçesinin doğu ve güneydoğusunda Suşehri, güneyinde Zara, batısında Doğanşar ilçesi ve Tokat ili, kuzeyinde Ordu, kuzeydoğusunda ise Giresun ili vardır. Sivas il merkezine yaklaşık 180 km uzaklıktadır. Sivas Otogarın yanında bulunan İlçe ve köy garajından kalkan otobüslerle buraya ulaşılabilir. Koyulhisar Gezilecek Yerler
SuşehriSivas iline bağlı bir ilçedir. Yüz ölçümü 985 kilometre kare olan Suşehri ilçesinin doğusunda Giresun ili ve Akıncılar ilçesi, güneyinde İmranlı, güneybatısında Zara, batısında Koyulhisar ilçeleri, kuzeyinde yine Koyulhisar ilçesi ve Giresun ili vardır. İl merkezine yaklaşık 144 km uzaklıktadır. Sivas Otogarın yanında bulunan İlçe ve köy garajından kalkan otobüslerle buraya ulaşım yapılabilir. Suşehri  Gezilecek Yerler
ŞarkışlaSivas iline bağlı bir ilçedir. Yüz ölçümü 1965 olan Şarkışla ilçesinin doğusunda Merkez ilçe ve Altınyayla ilçesi, güneyinde Kayseri ili, batısında Gemerek ilçesi, kuzeybatısında Yozgat ili, kuzeyde ise Yıldızeli ilçesi bulunur. Sivas merkeze uzaklığı 83 kilometredir. Sivas Otogarın yanında bulunan İlçe ve köy garajından kalkan otobüslerle buraya ulaşım yapılabilir. Şarkışla Gezilecek Yerler
UlaşSivas iline bağlı bir ilçedir. Yüz ölçümü 1169 kilometre kare olan Ulaş ilçesinin doğu ve güneyinde Kangal, güneybatısında Altınyayla ilçeleri, batı, kuzey ve kuzeydoğusunda ise Merkez ilçe bulunur. Sivas ilinin güneyinde bulunan ilçenin il merkeze olan uzaklığı 37 kilometredir.  Yaklaşık 9 bin nüfusu olan bu ilçeye ulaşım hem karayolu ile hem de demir yoluyla sağlanmaktadır. Ulaş Gezilecek Yerler
YıldızeliSivas iline bağlı bir ilçedir. Yüz ölçümü 2.856 kilometre kare olan Yıldızeli ilçesinin doğu ve güneydoğusunda Merkez ilçe, güneyinde Sarkışla ilçe, batısında Yozgat, kuzey ve kuzeydoğusunda Tokat, kuzeydoğusunda Hafik ilçesi bulunur. İl merkezine yaklaşık olarak 45 km uzaklıkta bulunur. Sivas Otogarın yanında bulunan İlçe ve köy garajından kalkan araçlarla buraya rahatlıkla ulaşılabilir. Yıldızeli Gezilecek Yerler
ZaraYüzölçümü 2.456 kilometre kare olan Zara ilçesinin kuzeyinde Koyulhisar, kuzeydoğusunda Suşehri, doğusunda İmranlı, güneyinde Divriği, güneybatısında Kangal, batısında Hafik, kuzeybatısında ise Doğanşar ilçeleri bulunur. Eski adı Akyar olan bu şehir çevresindeki şehirlere göre daha modern bir yapıya sahiptir. Sivas merkeze olan uzaklığı 75 kilometre uzaklıkta bulunur. Otogarın yanında bulunan İlçe ve köy garajından kalkan servislerle ulaşılabilir. Zara Gezilecek Yerler

Ulaşım

ŞEHİR DIŞI
UçaklaKent merkezine 23 km uzaklıkta Sivas Nuri Demirağ Havalimanı bulunur. Buraya birçok şehirden Hava yolu ile ulaşım yapılabilir.
Otobüsleİlimizin birçok ilçesinde buraya direk sefer yapan otobüsler bulunmaktadır. Ülkemizin diğer illerinde ise buraya aktarmalı bir şekilde ulaşılabilir. Buraya Kızılırmak Seyahat, Kamil Koç –Sivas Tur, Huzur Turizm ve Metro Turizm otobüs hatları ile ulaşılabilir.
TrenleSivas ilimize her gün düzenli olarak Ankara, İstanbul, Kayseri ve Kars’a tren seferleri yapılmaktadır.
Gemiyleİlimizde Deniz yolu ile ulaşım bulunmamaktadır.
ArabaylaKendinize ait özel aracınızla Türkiye’nin her yerinden Sivas’a gelebilirsiniz. Sivas’a gelen kara yolları gayet düzgündür. Bazı illerle arasındaki mesafe şöyledir.

 • Sivas – Ankara arası yaklaşık 441 km
 • Sivas – İstanbul arası yaklaşık 892 km
 • Sivas – Antalya arası yaklaşık 836 km
 • Sivas – İzmir arası yaklaşık 1023 km
 • Sivas – Adana arası yaklaşık 501 km
 • Sivas – Mersin arası yaklaşık 518 km
 • Sivas – Bursa arası yaklaşık 821 km
 • Sivas – Nevşehir arası yaklaşık 296 km
 • Sivas – Tokat arası yaklaşık 107 km
 • Sivas – Samsun arası yaklaşık 338 km
 • Sivas – Kayseri arası yaklaşık 194 km
 • Sivas – Malatya arası yaklaşık 247 km
 • Sivas – Erzincan arası yaklaşık 247 km
 • Sivas – Erzurum arası yaklaşık 439 km
 • Sivas – Kars arası yaklaşık 645 km
 • Sivas – Diyarbakır arası yaklaşık 480 km uzaklıktadır.
ŞEHİR İÇİ (Otobüs Saatleri)
TaksiyleTürkiye’nin diğer tüm kentlerinde geçerli olan Taksi tarifeleri Sivas içinde geçerlidir.
Metro Sivas’da Metro Hattı yoktur.
Tramway Sivas’da Tramvay Hattı yoktur.
Halk Otobüsüİlimizin birçok yerine otobüslerle ulaşım sağlanır. Otobüslere binerken Kentkart kullanılır. Burada tam: 1,75, İndirimli: 1,20 tl’dir.
Minibüsİlimizin kent merkezinde bulunan mahallelere ve ilçelere minibüslerle ulaşım sağlanır.

Alışveriş

Sivas ilimize geldiğinizde Alışveriş yapmadan dönmek olmaz. Kent merkezinde bulunan birçok mağaza ve hediyelik eşya satan dükkanlar bulunur. Buralarda Sivas ilimize özgü birçok ürün alınabilir. Sivas ilimizde satına alınacak ürünler şunlar olabilir:

 • Sivas Halısı
 • Sivas Bıcağı
 • Sivas Kilimi
 • Kemik Tarak
 • Gümüş işçiliği
 • Sivas bağlamaları ve sazları
 • Sivas Ağızlığı-Kalemi
 • Sivas Katmeri
 • Sivas köftesi

Yeme İçme

Sivas ilimiz tarih boyunca birçok kültüre ev sahipliği yapmıştır. Bu kültür zenginliği şüphesiz mutfağa da yansımıştır. İlimize özgü birçok yöresel yemek bulunur. Bunlar genelde hamur işi yemekleri, et ve süt ürünlerinde oluşmaktadır. Yine tahıl ürünleri ve sebzelerde vazgeçilmezdir. Şimdi ilimize özgü yiyecek ve içecek çeşitleri liste haline getirdik. Bunlar:

 • Kesme aşı
 • Baviko
 • Kelle tatlısı
 • Sirok, gömme
 • Salata kurutması
 • Mercimek badı
 • Pezik, dal turşusu
 • Peskütan çorbası
 • Sivas katmeri
 • Hingel
 • Sübüra
 • Sivas ketesi
 • İçli köfte
 • Divriği pilavı
 • Sivas kebabı
 • Sivas köftesi
 • Madımak

Nerede Kalınır

Sivas ilimizde konaklama için birçok alternatif bulunur. Kent merkezinde Otel, Pansiyon, apart ve daireler bulunur. Yine uzak yerlerde kamp yerleri bulunur. Bunun dışında Kangal ilçemizde termal oteller bulunur. burada ortalama 100 tl ile konaklanabilir. Sivas ilimizde bulunan bazı konaklama yerleri şöyledir.

 • Hilton Garden Inn Sivas
 • Eretna Hotel
 • Köşk Otel
 • Buruciye Otel
 • Sivas Sultan Otel
 • 4 Eylül Otel
 • Fatih Otel
 • Otel Madımak
 • Kaptanlar Otel

Gece Hayatı

Sivas ilimizde yaşayan vatandaşlar bilindiği üzere çoğunluğu muhfazkardır. Buda gece hayatını etkilemektedir. Gece hayatı burada kısıtlıdır. Gece kulüplerin sayısı çok azdır. Burada bulunan türkü bar ve cafelerden takılabilirsiniz. Canlı müzik eşliğinde gece hayatı hayatı yaşayabilirsiniz. İlimizde bulunan gece mekanları şunlardır:

 • Heybeli Bar
 • Balkon Cafe
 • Meram Saz Evi

Konsolosluklar

Sivas’da herhangi bir ülkeye ait konsolosluk ya da elçilik bulunmamaktadır.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sivas ilimize yolunuz düşerse özellikle gece hayatı için açık alanlarda alkol içmeyin yerel halk tarafında tepki görebilirsiniz. İlimizde bulunan tarihi yapıları gezmeden alışveriş yapmadan geri dönmeyiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz