Döşemealtı

Döşemealtı Antalya’ya bağlı bir ilçedir. Döşemealtı ilçesi Antalya il merkezine 20 km uzaklıkta bulunmaktadır. Döşemealtı ilçesi yöresel halıları ile ünlüdür. Döşemealtı ilçesi sarnıçları ile de ünlüdür. Yaklaşık 90 adet su sarnıcı bulunan ilçenin en önemli sarnıcı Ahmet Ağa Sarnıcıdır. Döşemealtı ilçesinde bulunan tarihi ve turistlik yerler şunlardır:

Kırkgöz Hanı: Döşemealtı ilçesinin Pınarbaşı mevkiinde bulunmaktadır. Bu bölgede çok sayıda su kaynağı olduğu için Kırkgöz ismini almıştır. Selçuklu İmparatorluğu döneminde İpekyolu üzerine II. Gıyasettin Keykubat tarafından inşa edilmiştir. Kervanların konaklanması için yapılan han günümüzde restore edilerek turizme kazandırılmıştır. Günümüzde tarihi han çeşitli etkinlikler ve özel toplantıların yapıldığı bir alana dönüştürülmüştür. Tarihi dokusunu kaybetmeyen Kırkgöz Hanında hem tarihe şahit olup hem de dinlenebilirsiniz.

Karain Mağarası: Döşemealtı ilçesine bağlı Yağca Köyünde yer almaktadır. Arkeolojik çalışmaların yapıldığı Karain Mağarasında çok sayıda tarihi kalıntı bulunmuştur. Mağarada bulunan çeşitli dönemlere ait tarihi eserler Antalya Müzesi ve mağaranın yakınında bulunan müzede sergilenmektedir. Doğal ve tarihi güzelliğe sahip Karain Mağarası görülmesi gereken yerlerdendir.

Döşemealtı Hangi Şehirde
Döşemealtı Haritası
Döşemealtı Nasıl Gidilir
Döşemealtı Nerede
Döşemealtı

4 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here