Ermenistan Nerededir
Ermenistan Nerededir

Ermenistan Nerededir?Güney Kafkasya’da yer alan bir ülkedir. Ermenistan doğuda Dağlık Karabağ Cumhuriyeti ve Azerbaycan, batıda Türkiye ve Nahcivan Özerk Cumhuriyeti, güneyde İran, kuzeyde ise Gürcistan ile komşudur.

Ermenistan Nerededir?

Ermenistan ülkesinin denize kıyısı yoktur. Fakat Kafkasya’nın en büyük gölü olan Sevan Gölü Ermenistan sınırları içerisinde bulunmaktadır. Güney Kafkasya ülkesi olan Ermenistan 11 bölge, 49 kent, 866 kırsal alandan oluşmaktadır.

Göz at ;

  1. Ermenistan Gezilecek Yerler
  2. Erivan Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  3. Ermenistan’da Gezilecek 10 Yer
  4. Ermenistan Nerede?
  5. Ermenistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  6. Ermenistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ermenistan’ın başkenti aynı zamanda en büyük şehri olan Erivan şehridir. Ermenistan’ın resmi dili Ermenicedir. Bunun dışında ülkede Rusça ve İngilizce de oldukça yaygındır. Seküler bir devlet olan Ermenistan’ın resmi dini yoktur. Fakat ülkenin %90’ı Ermeni Apostolik Kilisesine; geriye kalan yüzdelik kesim ise Katolik, Rus Ortodoks, Müslüman, Musevi ve diğer inançlara sahip olanlar oluşturmaktadır.

Ülke para birimi olarak Ermeni dramını kullanmaktadır. Karasal iklim hakim olan Ermenistan’da yazlar sıcak ve kışlar ise soğuk geçmektedir. Bundan dolayı ülkeyi ziyaret etmek için en uygun dönem Nisan ve Mayıs aylarıdır. Ermenistan vize isteyen ülkeler arasında yer almaktadır. Türkiye’den Ermenistan’a direkt uçuşlar bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here