gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Erivan Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkentidir? – Erivan Ermenistan’ın en büyük şehri ve başkentidir. 1918 yılından beri Ermenistan’a başkentlik yapan Erivan; Ermenistan’ın 12. Başkentidir.

Erivan Nerede

Ermenistan’ın batısında yer alan Erivan Ağrı Dağı Ovası’nın en doğusunda ve Hrazdan Nehri’nin geçitlerinin üstünde yer almaktadır. Erivan Sovyet Döneminden kalma binaları, Arnavut kaldırımlı sokakları, parkları, müzeleri ve sanat merkezleri ile ön plana çıkmaktadır.

Göz at ;

  1. Erivan Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Ermenistan’da Gezilecek 10 Yer
  3. Ermenistan Nerede?
  4. Ermenistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Ermenistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Erivan kentinde yer alan gezilecek başlıca yerler; Ermenistan Tarih Müzesi, Halk Meydanı, kentin en önemli kültürel alanlarından biri olan 2 adet bahçe galerisi ve 5 sergi alanına sahip olan Cafesjian Merkezi ve Erivan’ın en geniş ana caddesinin sonundaki tepede yer alan 23 bin adet el yazması kitabın sergilendiği Matenadaran Katedralidir. Dağlarla çevrili bir yapıya sahip olan Erivan kenti karasal iklime sahiptir.

Erivan kentinde uluslararası bir hava limanı bulunmaktadır. Türkiye ve Ermenistan arasında yaşanan diplomatik krizden dolayı iki ülkenin hava sahaları birbirine kapalıdır. Erivan’a Ağrı’dan kalkan otobüsler ile ulaşım sağlanmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here