PAYLAŞ
Erzincan

Erzincan Gezi Planı, Gezilecek Yerler ve Gece Hayatı Rehberi

 1. Hakkında Bilgi
 2. Günlük Gezi Planı
 3. Gezilecek Yerler
 4. Ulaşım
 5. İlçeler
 6. Alışveriş
 7. Yeme İçme
 8. Nerede Kalınır
 9. Gece Hayatı
 10. Turlar
 11. Konsolosluklar
 12. Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hakkında Bilgi

Erzincan 226.032 toplam nüfusu ile Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunur. İlimize bağlı 9 ilçe bulunur. Tarihi İpek Yolu güzergahında bulunan kent Hitit, Urartu, Med, Pers, Hellen, Roma egemenliğinde kalmış, Malazgirt Meydan Savaşı ile birlikte ülkemizin sınırına katılmıştır. İlimiz Mengücekler’e başkentlik yapmıştır. Erzincan ilimiz kültürel zenginliği olduğu kadar doğal güzellikleri ve tarihi yapıları bir cennet köşesidir. Buraya yolunuz düşerse bu ilimizi gezip görün.

Günlük Gezi Planı

1.Gün

Gürlevik Şelalesi

10:00-13:30

Bu şelale Erzincan ilimizde bulunur. Şehir merkezine yaklaşık 30 km uzaklıktadır. Bu şelaleyi mutlaka görmelisiniz. Piknik yerleri bulunur. Çok muhteşem bir manzarası bulunur. Buraya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.

Erzincan Müzesi

14:00-16:00

Erzincan Kent merkezinde bulunur. Buraya yaya veya şehiriçi araçları ile ulaşılabilir.

Terzibaba Camii

16:30-18:00

Erzincan Kent merkezinde bulunur. Buraya yaya veya şehiriçi araçları ile ulaşım sağlanabilir.

2.Gün

Erzincan Ilıcası

10:00-12:30

Erzincan il merkezine 11 km uzaklıkta bulunur. Buraya kent merkezden kalkan servislerle veya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

Ekşisu Kaplıcası

13:00-15:00

Erzincan kent merkezine 15 km uzaklıkta bulunur. Kaplıca Erzincan-Erzurum kara yolunun üzerinde yer alır. Buraya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.

Ergan Kayak Merkezi

15:30-18:00

Erzincan il merkezine 12 km uzaklıkta bulunur. Buraya kent merkezden kalkan servislerle veya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.

3.Gün

Mama Hatun Türbesi

10:00-12:00

Tercan ilçesinde bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşılabilir. Bu türbe Saltuklu dönemine ait bir türbedir. 1192 yılında ölen Saltuklu Erzurum sahibesi Mama Hatun için yaptırılmıştır.

Mama Hatun Kervansarayı

12:30-14:30

Tercan ilçesinde bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşılabilir.

Abrenk Kilisesi

15:00-18:00

Tercan İlçemize bağlı Üç pınar köyünde bulunan Vank tepesinde inşa edilmiştir. bu kilise aynı zamanda Vank kilisesi olarak da bilinir. Buraya özel aracınızla ulaşılabilir.

3.Gün

Erzincan Melik Gazi Türbesi

10:00-13:00

Bu türbe Kemah ilçemizin batısında yer alır. Mengücek hükümdarı Ahmet Gazi adına yapılmıştır. 1071-1228 yıllarında inşası sürmüştür. Kemah ilçesine giden dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Kemah Kalesi

13:30-15:30

Kemah İlçemizde bulunan Karasuya hakim bir tepede inşa edilmiştir. Kim tarafında ve hangi tarihte inşa edildiği ile ilgili bilgi yoktur. Kemah ilçesine giden dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Gülabibey Camii

16:00-18:00

Bu cami Kemah ilçemizin merkezinde bulunur. Bu cami  1450 yıllında Emir Gülabi tarafında inşa edilmiştir. Kemah ilçesine giden servislerle ulaşılır.

4. Gün ve 5. Gün

Diğer günlerde aşağıda bulunan yerleri gezebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
Mama Hatun Türbesi Tercan ilçesinde bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşılabilir. Bu türbe Saltuklu dönemine ait bir türbedir. 1192 yılında ölen Saltuklu Erzurum sahibesi Mama Hatun için yaptırılmıştır.
Mama Hatun Kervansarayı Tercan ilçesinde bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşılabilir.
Otlukbeli Gölü Bu göl Otlukbeli ilçe merkezine yaklaşık 6 km uzaklıktadır. İlçe de bulunan bu göl hem yöre halkı için hem de dışarıdan gelen turistler için çok önemli bir yere sahiptir. Buraya özel aracınızla ulaşım yapılabilir.
Gürlevik Şelalesi Bu şelale Erzincan ilimizde bulunur. Şehir merkezine yaklaşık 30 km uzaklıktadır. Bu şelaleyi mutlaka görmelisiniz. Piknik yerleri bulunur. Çok muhteşem bir manzarası bulunur. Buraya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.
Erzincan Melik Gazi Türbesi Bu türbe Kemah ilçemizin batısında yer alır. Mengücek hükümdarı Ahmet Gazi adına yapılmıştır. 1071-1228 yıllarında inşası sürmüştür. Kemah ilçesine giden dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.
Kadıgölü Erzin ili, Kemaliye ilçesinde bulunur. Buraya giden servislerle ulaşım sağlanır.
Kemah Kalesi Kemah İlçemizde bulunan Karasuya hakim bir tepede inşa edilmiştir. Kim tarafında ve hangi tarihte inşa edildiği ile ilgili bilgi yoktur. Kemah ilçesine giden dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.
Sakaltutan Kayak Merkezi Erzincan kent merkezine yaklaşık  44 km mesafede ana yol güzergahında Bolkar dağlarında kurulmuştur. Buraya özel aracınızla Tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz.
Altıntepe Ören Yeri Üzümlü ilçesi sınırlarında bulunur. Üzümlü ilçesine giden servislerle buraya ulaşılabilir.
Erzincan Müzesi Erzincan Kent merkezinde bulunur. Buraya yaya veya şehiriçi araçları ile ulaşılabilir.
Aygır Gölü Bu göl Erzincan il merkezi ile Çayırlı ilçe merkezi arasında uzanan keşiş dağın tepesinde bulunur. Bu göl krater gölü olup yıl içerisinde birçok ziyaretçi çekmektedir. Buraya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.
Yedi göller Bu göl Çayırlı ilçemiz ve Erzincan ilimizin arasında bulunan Keşiş Dağların zirvesinde bulunur. Buraya gelen yerli ve yabancı turistlerin muhakkak uğradığı yerdir. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
Ekşisu Kaplıcası Erzincan kent merkezine 15 km uzaklıkta bulunur. Kaplıca Erzincan-Erzurum kara yolunun üzerinde yer alır. Buraya şahsi aracınızla ulaşabilirsiniz.
Köroğlu Mağarası  Mağara Refahiye ilçe merkezine bağlı Altköy mevkiinde bulunur. Buraya giden araçlarla ulaşım sağlanabilir.
Gülabibey Camii Bu cami Kemah ilçemizin merkezinde bulunur. Bu cami  1450 yıllında Emir Gülabi tarafında inşa edilmiştir. Kemah ilçesine giden servislerle ulaşılır.
Beytahtı Mesire Yeri Erzincan-Kemah karayolu üzerinde bulunur. Buraya giden minibüslerle ve şahsi araçlarla ulaşılabilir.
Erzincan Ilıcası Erzincan il merkezine 11 km uzaklıkta bulunur. Buraya kent merkezden kalkan servislerle veya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
Karanlık Kanyon Kemaliye İlçe merkezine 3 km uzaklıkta bulunan bu kanyon dünyada en büyük ikinci Kanyonudur. Bu kanyon ilçemize renk katmaktadır. Kanyonun hemen yanında bulunan Taş yolu ile birlikte baktığımızda manzarasına insan büyülemektedir. Buraya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
Ergan Kayak Merkezi Erzincan il merkezine 12 km uzaklıkta bulunur. Buraya kent merkezden kalkan servislerle veya özel aracınızla ulaşabilirsiniz.
Zincirli Kaya Bu kaya Kemaliye ilçemizde bulunur. Bu kayayı zincirle bağlayıp insanoğlunun doğaya hükmedeceği inanışı vardır. Bu kaya halk arasında kutsal sayılmaktadır. Buraya yerli yabancı birçok turist gelmektedir. Buraya şahsi aracınızla ulaşılabilir.
Abrenk Kilisesi Tercan İlçemize bağlı Üç pınar köyünde bulunan Vank tepesinde inşa edilmiştir. bu kilise aynı zamanda Vank kilisesi olarak da bilinir. Buraya özel aracınızla ulaşılabilir.
Terzibaba Camii Erzincan Kent merkezinde bulunur. Buraya yaya veya şehiriçi araçları ile ulaşım sağlanabilir.
Ekşisu Gölü İl merkezine 11 km uzaklıkta bulunur. Buraya şahsi aracınızla buraya ulaşılır.

Erzincan İlçeleri

  NASIL GİDİLİR – ULAŞIM
Çayırlı Çayırlı ilçesi Tunceli ilimize bağlı 9 ilçesinden biridir. İl merkezi ile yaklaşık 114 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla yolculuk yapabilirsiniz. Yada çevre ilçelerden buraya direk giden dolmuşlar bulunur. Çayırlı Gezilecek Yerler
İliç İliç ilçesi Erzincan ilimize bağlı 9 ilçesinden biridir. Bu ilçe şehir merkezine yaklaşık 116 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. Burada kara ve demir yolları mevcuttur. İliç Gezilecek Yerler
Kemah Kemah ilçesi Erzincan ilimize bağlı 9 ilçesinden biridir. Bu ilçemiz şehir merkezine yaklaşık 50 km uzaklıktadır. Bu ilçemize Kara yolu veya Demir yolu ile ulaşılabilir. Kemah Gezilecek Yerler
Kemaliye Kemaliye İlçesi Erzincan ilimize bağlı 9 ilçesinden biridir. İlçemiz şehir merkezine yaklaşık 150 km uzaklıktadir. İlçemize ulaşmak için Elazığ, Malatya ve Erzincan yolu üzerinden ulaşılabilir. İlçemiz uzaklık olarak Elazığ ilimize daha yakındır. Kemaliye Gezilecek Yerler
Otlukbeli Otlukbeli ilçesi Erzincan ilimize bağlı 9 ilçesinden biridir. Bu ilçe şehir merkezinden yaklaşık 148 km uzaklıktadır. İlçemiz Şehir merkezinden çok uzak olmasından dolayı kendi başının çaresine bakmayı becermiştir. İlçemize Ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Otlukbeli Gezilecek Yerler
Refahiye Refahiye ilçesi Erzincan ilimize bağlı 9 ilçesinden biridir. Şehir merkezine yaklaşık 71 km uzaklıktadır. Bu ilçemize ulaşım çok rahat olup şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşabilirsiniz. Refahiye Gezilecek Yerler
Tercan Tercan İlçesi Erzincan İlimize bağlı 9 ilçesinden biridir. İlçemiz şehir merkezine yaklaşık 110 km uzaklıktadır. İlçemize ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. Tercan Gezilecek Yerler
Üzümlü Üzümlü ilçesi Erzincan ilimize bağlı 9 ilçesinden biridir. Bu ilçe şehir merkezine yaklaşık 22 km uzaklıktadır. Bu ilçemize ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Üzümlü Gezilecek Yerler

Ulaşım

ŞEHİR DIŞI
Uçakla Erzincan kent merkezine yaklaşık 7 km uzaklıkta Erzincan Hava limanı bulunur. Buraya başta İstanbul, Ankara ve İzmir illerinden buraya uçak seferleri bulunmaktadır.
Otobüsle Başta büyük şehirlerimiz olmak üzere ülkemizin her yerinden buraya otobüs seferleri yapılmaktadır. Direk yada aktarmalı bir şekilde buraya ulaşan birçok otobüs firması bulunur. Erzincan otogarına 1 Nolu ve 2 Nolu Şehiriçi Otobüsleriyle ulaşabilirsiniz.
Trenle Erzincan Tren garı ilimizin merkezinde bulunur. Buraya şehiriçi otobüsleri ile ulaşılır. Erzincan-Divriği arasında günlük olarak tren seferleri yapılmaktadır. Yine  Doğu Ekspresi ile Ankara-Kayseri- Kars illerine ulaşan bu tren hattı ilimizde geçmektedir.
Gemiyle Erzincan ilimizde Deniz Yolu ulaşımı yoktur.
Arabayla Kendinize ait özel aracınızla Türkiye’nin her yerinden Erzincan’a gelebilirsiniz. Erzincan’a gelen kara yolları gayet düzgündür.  Bazı illerle arasındaki mesafe şöyledir.

 • Erzurum Erzincan arası yaklaşık 188 km
 • Sivas Erzincan arası yaklaşık 245 km
 • Malatya Erzincan arası yaklaşık 360 km
 • Ankara Erzincan arası yaklaşık 688 km
 • İstanbul Erzincan arası yaklaşık 1035 km
 • Trabzon Erzincan arası yaklaşık 230 km
 • Elazığ Erzincan arası yaklaşık 265 km
 • Diyarbakır Erzincan arası yaklaşık 406 km
 • Balıkesir Erzincan arası yaklaşık 1198 km
 • Samsun Erzincan arası yaklaşık 445 km
ŞEHİR İÇİ
Taksiyle Türkiye’nin diğer tüm kentlerinde geçerli olan Taksi tarifeleri Erzincan içinde geçerlidir.
Metro Erzincan’da metro hattı bulunmamaktadır.
Tramway Erzincan’da tramvay hattı bulunmamaktadır.
Halk Otobüsü Erzin ilimizin birçok noktasına belediye otobüsleri ve halk otobüsleri ile ulaşılabilir.
Minibüs İlimizin birçok noktasına minibüslerle ulaşılabilir.

Alışveriş

Erzincan ilimizin merkezinde alışveriş merkezleri, Mağaza ve dükkanlar bulunur. Buraya yolunuz düşerse kent merkezinde bulunan çarşıda alışveriş yapabilirsiniz. Erzincan ilimize yolunuz düşerse satın alınacak hediyelikler şunlar olabilir.

 • Erzincan Balı
 • Cimin Üzümü
 • El bakırcılığında yapılan ürünler
 • Tava Leblebisi
 • Erzincan Tulum Peyniri

Yeme İçme

Erzin ilimizin mutfağı gayet zengindir. İlimizin mutfağında birçok yemek bulunur. Bu yemekler daha çok hamur yemekleridir. Bunun dışında Et ve et ürünleri yemeklerde sofrada yerini almaktadır. İlimize özgü yemekler şunlardır.

 • Yaprak Döner
 • Etli Üzüm Yaprağı Sarma
 • Babikko
 • Kelecoş
 • Evelik Dolması
 •  Boranı
 • Tatar Böreği
 • Haşıl
 • Kesme Çorbası
 • Keşkek
 • Siron
 • Isırgan Aşı
 • Pirpirim Aşı
 •  Un Çorbası
 • Ayran Aşı
 • Tirit
 • Ekşili Köfte
 • Yalancı Köfte (Gıllor)
 • Pazı Turşusu Kavurması
 • Kete
 • Pişi
 • Erzincan Lokumu
 • Gasefe
 • Tulum Peyniri
 • Dut Pekmezi

Nerede Kalınır

Erzin ilimizin merkezinde otel, pansiyon, konukevi ve kiralık daireler bulunur. İlimizin merkezinde 3, 4 ve 5 yıldızlı otel bulunabilir. İlimizde her bütçeye uygun konaklama yeri bulunur. Yine ilimizde bulunan Ergan Dağında 3 ve 4 yıldızlı oteller bulunur. Buraya gelip rahatlıkla konaklayabilirsiniz.

Gece Hayatı

Erzincan ilimizde aktif bir gece hayatı yoktur. Güneşin batması ile birlikte yerel halk evlerine çekilir. Daha çok eş dost ziyareti yapılır. Yine ilimizin merkezinde birkaç cafe ve bar bulunur. Buraya gelenler burada gece hayatı yaşayabilir.

Konsolosluklar

Erzincan’da herhangi bir ülkeye ait konsolosluk ya da elçilik bulunmamaktadır.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

 Erzincan ilimize yolunuz düşerse bunları yapmadan geri dönmeyin.

 • Öncelikle tarihi yapıları mutlaka gezin
 • Gürlevik Şelalesini görüp bol bol fotoğraf çekin.
 • İlimizin leziz yemeklerini tadın.
 • Burada sevdiklerinize hediye alın.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz