Güneysınır

Güneysınır Konya iline bağlı bir ilçedir. Güneysınır ilçesi Konya il merkezine 75 km uzaklıkta yer almaktadır.

Güneysınır İlçesi

Toros Dağlarının eteklerinde kurulan Güneysınır ilçesi Karaman il sınırlarında yer almaktadır. Köklü bir tarihi geçmişe sahip Güneysınır ilçesinin tarihi ve doğal güzelliğe sahip gezilecek yerleri bulunmaktadır. İlçede bulunan gezilecek yerler şunlardır:

Güvercinlik Mağarası

Güneysınır ilçesine bağlı Güneybağ Mahallesinde yer almaktadır. Merkeze yakın olmasından dolayı mağaraya ulaşım kolay sağlanmaktadır. 130 metre derinliğe sahip Güvercinlik Mağarası iki bölümden oluşmaktadır. Geniş bir salona sahip mağara içinde sarkıtlar, dikitler, mağara sütleri ve perde oluşumları bulunmaktadır. İlginç yapılara sahip olmasından ve ulaşımı kolay olmasından dolayı çok sayıda ziyaretçi almaktadır.

Akkışla Yaylası

Güneysınır ilçesine bağlı Güneybağ Mahallesinin 3 km uzağında yer almaktadır. Akkışla Yaylası ardıç, gür ve diken ağaçları ile kaplı yeşil bir tabiata sahiptir. Doğal su kaynaklarına, temiz havaya ve sakin bir ortama sahip yayla piknik ve mesire alanı olarak kullanılmaktadır. Yayla içinde piknik alanları, spor sahası ve çeşmeler bulunmaktadır.

Gavur Höyüğü

Güneysınır ilçe merkezine yaklaşık 2 km uzaklıkta yer almaktadır. Roma ve Bizans Dönemine ait çanak çömlekler bulunmuştur. 1 km uzağında ise Helenistik ve Roma Dönemine ait çanak çömlek bulunan Güdelesin Höyüğü yer almaktadır. Ayrıca Güneysınır ilçesinde Mehmetali Göleti ve Kızılöz Göleti de bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here